Rozhozené hormony najednou mám čokoládu v ruce

Oproti mužům máme my ženy v oblasti hubnutí řadu nevýhod, kromě toho, že mají muži více svalů a tím pádem i rychleji spalují, naše snažení nám stěžuje menstruace. Opravdu je těžké ovládnout obrovské chutě, které nás přepadají. Do toho tělo zadržuje vodu a zdánlivě přibíráme na váze, takže podléháme dojmu, že naše úsilí stejně nemá smysl, když jsme celé oteklé a saháme po šílených kombinacích čokolád, zmrzlin a sušenek.

Zdroj: Youtube

Samozřejmě, že za to nemůžete vy, ale progesteron a estrogen. Konkrétně se hladina estrogenu sníží a progesteron se zvýší. Těmhle dvěma hormonům můžeme poděkovat za PMS (premenstruační syndrom).

Jak uvádí publikace: Co vám výživoví poradci neříkají (P. Walek, J. Tóth), v těle ženy dochází k dočasným změnám, které vedou k nekontrolovatelnému přejídání:

  • Dochází k posílení mozkového centra odměn. Zvýšený příjem tuku a cukru mají na mozek podobný vliv, jak je je třeba výhra v loterii, kdy se vyplavuje dopamin. Jediný rozdíl je, že po výhře ve Sportce nemáte takové výčitky svědomí.
  • Mozek reaguje silněji na pozitivní i negativní podněty. A platí klasická rovnice, čím více emocí, tím více záchvatovitého přejídání.
  • Dojde k mírnému nárůstu váhy, kvůli zadržování vody, což nás zdeptá a „hodíme ručník do ringu.“ A řekneme si „kašlu na to, jdu si pro čokoládu.“
  • Podle studie dochází před menstruací i k poklesu serotoninu (hormon štěstí), takže nálada pod psa. A doháníme to sladkostmi a přejídáním.

Co se dá s přejídáním v období menstruace dělat?

V první řadě se v období menstruace nevažte!

Rozeznávejte mezi chutí a hladem. Zkuste si „jablečný test.“ Kdybyste měla v lednici jen jedno jablko, snědla byste ho? Pak máte opravdu hlad a není to jen chuť.

Jednoduché sacharidy obsažené ve sladkostech, sušenkách a bílém pečivu uvolňují serotonin a zahánějí tak špatnou náladu. Stejné účinky však mají i komplexní sacharidy, které se nacházejí ve zdravějších potravinách. Řadíme mezi ně luštěniny, zeleninu nebo hnědou rýži. Co se týče sladkého, vhodnou alternativou čokolády je čerstvé ovoce. Ke stabilizaci hladiny hormonů a s tím spojené chuti k jídlu mohou pomoci také doplňky stravy určené přímo pro zmírnění projevů menstruace.

Od starověku se na zmírnění projevů menstruace používá drmek obecný a jeho pozitivní účinky potvrzují i studie (bolest hlavy, deprese, neklid, nafouknuté břicho). Dále vyzkoušejte zinek, hořčík, vitamín B6 a rybí olej.

Zdroj: Výzkum, Ordinace, Studie, Co vám výživoví poradci neříkají (P. Walek, J. Tóth)