Kašlu na to, jdu si pro čokoládu. Také neovládáte chutě během menstruace?

Rozhozené hormony najednou mám čokoládu v ruce
Oproti mužům máme my ženy v oblasti hubnutí řadu nevýhod, kromě toho, že mají muži více svalů a tím pádem i rychleji spalují, naše snažení nám stěžuje menstruace. Opravdu je těžké ovládnout obrovské chutě, které nás přepadají. Do toho tělo zadržuje vodu a zdánlivě přibíráme na váze, takže podléháme dojmu, že naše úsilí stejně nemá smysl, když jsme celé oteklé a saháme po šílených kombinacích čokolád, zmrzlin a sušenek.
Samozřejmě, že za to nemůžete vy, ale progesteron a estrogen. Konkrétně se hladina estrogenu sníží a progesteron se zvýší. Těmhle dvěma hormonům můžeme poděkovat za PMS (premenstruační syndrom).
Jak uvádí publikace: Co vám výživoví poradci neříkají (P. Walek, J. Tóth), v těle ženy dochází k dočasným změnám, které vedou k nekontrolovatelnému přejídání:
- Dochází k posílení mozkového centra odměn. Zvýšený příjem tuku a cukru mají na mozek podobný vliv, jak je je třeba výhra v loterii, kdy se vyplavuje dopamin. Jediný rozdíl je, že po výhře ve Sportce nemáte takové výčitky svědomí.
- Mozek reaguje silněji na pozitivní i negativní podněty. A platí klasická rovnice, čím více emocí, tím více záchvatovitého přejídání.
- Dojde k mírnému nárůstu váhy, kvůli zadržování vody, což nás zdeptá a „hodíme ručník do ringu.“ A řekneme si „kašlu na to, jdu si pro čokoládu.“
- Podle studie dochází před menstruací i k poklesu serotoninu (hormon štěstí), takže nálada pod psa. A doháníme to sladkostmi a přejídáním.

Ruku na srdce – kdy naposledy jste si v klidu sedli a od začátku do konce si vychutnali jídlo bez televize nebo vyhledávání v mobilu? Také se vám stává to, že do sebe nasoukáte oběd tak rychle, že za chvilku ani nevíte, co jste jedli? Zhltnete kus bagety mezi schůzkami a jedete dál? V našem uspěchaném světě se takový způsob jedení stává standardem, ale nemělo by tomu tak být. Vědomé jedení neboli mindful eating je něco, co by nám mohlo pomoct lépe se stravovat, vyvarovat se tak emočního přejídání, jíst vyváženě a díky tomu také hubnout. Jak na to?
Co se dá s přejídáním v období menstruace dělat?
V první řadě se v období menstruace nevažte!
Rozeznávejte mezi chutí a hladem. Zkuste si „jablečný test.“ Kdybyste měla v lednici jen jedno jablko, snědla byste ho? Pak máte opravdu hlad a není to jen chuť.
Jednoduché sacharidy obsažené ve sladkostech, sušenkách a bílém pečivu uvolňují serotonin a zahánějí tak špatnou náladu. Stejné účinky však mají i komplexní sacharidy, které se nacházejí ve zdravějších potravinách. Řadíme mezi ně luštěniny, zeleninu nebo hnědou rýži. Co se týče sladkého, vhodnou alternativou čokolády je čerstvé ovoce. Ke stabilizaci hladiny hormonů a s tím spojené chuti k jídlu mohou pomoci také doplňky stravy určené přímo pro zmírnění projevů menstruace.
Od starověku se na zmírnění projevů menstruace používá drmek obecný a jeho pozitivní účinky potvrzují i studie (bolest hlavy, deprese, neklid, nafouknuté břicho). Dále vyzkoušejte zinek, hořčík, vitamín B6 a rybí olej.
Zdroj: Výzkum, Ordinace, Studie, Co vám výživoví poradci neříkají (P. Walek, J. Tóth)