Co je vůbec vědomé stravování?
Pojem vědomého stravování není úplnou novinkou, ale poslední dobou se mu věnuje stále větší pozornost. Vychází z pravidel mindfulness. Jedná se o záměrné cílení pozornosti přítomnému okamžiku, bez rozptylování a bez posuzování. Vědomé stravování se zaměřuje nejen na přítomné prožívání tady a teď, ale soustředí se na vědomé prožívání každého sousta, které si vložíme do úst. Věnováním hlubší pozornosti tomu, co jíme, dáváme mozku šanci, aby upozornil na to, že je naše tělo už syté. Mozku totiž trvá téměř 20 minut, než nám vyšle signál, že už jsme dostatečně najedeni. (Blundell, J. E., & King, N. A. (1999). Physical activity and regulation of food intake: current evidence. Medicine and Science in Sports and Exercise, 31(Supplement), S573-S583. doi: 10.1097/00005768-199911001-00024) Hltáním toho tedy sníme víc, než doopravdy naše tělo potřebuje. Pokud jíme pomalu a vědomě, jsme schopni si uvědomit pocit sytosti a tím pádem toho sníme méně.
Jak aplikovat vědomé jedení do každodenních situací?
Začít je v tomto případě těžší, než se zdá. Když vám někdo říká, že byste měli zpomalit a odpojit se na chvíli od telefonu nebo počítače, zní to jako rada z jiného světa. Zpomalení je zde ale na místě. Prvním krokem je jíst pomalu a nehltat. Každé sousto rozkousejte a až pak nabírejte další. Mezi jednotlivými sousty klidně odložte příbor. Jídlo si budete užívat, když si ho hezky nachystáte. Naservírujte si talíř přesně podle svých představ. Měl by být barevný a hezky poskládaný tak, abyste to jídlo jedli opravdu s chutí a na každé sousto se těšili. Během jídla eliminujte veškeré rušivé prvky – v klidu si sedněte, vypněte telefon, nepouštějte si k jídlu žádný seriál nebo zprávy. Začít můžete s jedním jídlem týdně, které si takto naplno a vědomě vychutnáte. Postupně přidávejte frekvenci.
Jak mi vědomé stravování pomůže hubnout?
Zpomalení a vědomé vychutnávání každého jídla bude mít pozitivní dopad na vaši fyzickou kondici. A to jednoduše tím, že řádným rozkousáním jednotlivého sousta toho prostě sníte mnohem méně. Sníte menší porce s mnohem výraznějším pocitem nasycení. Ucítíte, kdy vaše tělo už má dost. Někdy se stane, že můžete některé jídlo i vynechávat. Stává se, že jdeme jíst svačinu nebo večeři jen proto, že je jejich čas, ne proto, že máme opravdu hlad. Prožíváním budeme stravování lépe prociťovat a naslouchat signálům, které nám naše tělo dává. (Dalen, J., Smith, B. W., Shelley, B. M., Sloan, A. L., Leahigh, L., & Begay, D. (2010). Pilot study: Mindful Eating and Living (MEAL): weight, eating behavior, and psychological outcomes associated with a mindfulness-based intervention for people with obesity. Complementary Therapies in Medicine, 18(6), 260-264. doi: 10.1016/j.ctim.2010.09.008)
Vyhněte se emočnímu přejídání
Vědomé stravování vám pomůže rozpoznat opravdový hlad od hladu emocionálního, kdy nás nutí jíst smutek nebo třeba jen nuda. Někdy jíme jen proto, že nám to říká naše mysl, která touží po zvýšené hladině dopaminu. A dobré jídlo je sázka na jistotu. Znáte to moc dobře – když jste ve stresu, není nic lepšího než kousek čokolády. Významnou roli u emočního přejídání hraje i jedení nezdravých dobrot u televize. Máme jídlo spojené s jakýmsi odpoutáním od reality a jídlo nám k tomu dohrává neoddělitelnou kulisu. Při vědomém jedení začnete ale i toto přejídání odbourávat, protože budete více poslouchat své tělo a budete jíst prostě jen proto, že ucítíte fyzický pocit hladu.
Vědomé stravování může vnést pozitiva do našeho každodenního prožívání – stejně tak jako celé mindfulness. Je to krok, který není v dnešní uspěchané době zcela jednoduchý. Pro někoho může být ale prozřením, že neustálý zrychlený kolotoč nelze aplikovat do nekonečna.
Zdroje:
- Vědomě jíst, vědomě žít - https://www.databazeknih.cz/knihy/vedome-jist-vedome-zit-429262
- https://www.e15.cz/the-student-times/mindful-eating-proc-je-dulezite-jist-vedome-1352260
- Dalen, J., Smith, B. W., Shelley, B. M., Sloan, A. L., Leahigh, L., & Begay, D. (2010). Pilot study: Mindful Eating and Living (MEAL): weight, eating behavior, and psychological outcomes associated with a mindfulness-based intervention for people with obesity. Complementary Therapies in Medicine, 18(6), 260-264. doi: 10.1016/j.ctim.2010.09.008
- Blundell, J. E., & King, N. A. (1999). Physical activity and regulation of food intake: current evidence. Medicine and Science in Sports and Exercise, 31(Supplement), S573-S583. doi: 10.1097/00005768-199911001-00024