Kde se bere?

Předčasná menopauza může nastat sama od sebe bez jasné příčiny. Způsobit ji ale můžou i některé operace, léky či zdravotní potíže.

Rodinná anamnéza. U žen, které mají v rodinné anamnéze předčasnou nebo předčasnou menopauzu, je pravděpodobnost výskytu předčasné nebo předčasné menopauzy vyšší.

Cokoli, co poškodí vaječníky, může způsobit předčasnou menopauzu. Nejčastěji se jedná o zákroky, kdy jsou je nutné odstranit vaječníky.

Špatný životní styl. Jedním z velmi častých příčin předčasné menopauzy je kouření. To totiž zastavuje produkci estrogenu, která vede k zastavení periody.

Chemoterapie nebo ozařování pánve. Tato léčba může poškodit vaječníky a způsobit, že menstruace přestane buď jen na nějakou dobu, nebo navždy. Ne všechny ženy, které podstoupí chemoterapii nebo ozařování, projdou předčasnou menopauzou. Čím mladší je žena v době chemoterapie nebo ozařování, tím menší je pravděpodobnost, že menopauzou projde.

Autoimunitní onemocnění. Předčasná menopauza může být příznakem autoimunitního onemocnění, například onemocnění štítné žlázy nebo revmatoidní artritidy. Při autoimunitních onemocněních si imunitní systém splete určitou část těla s vetřelcem a napadne ji. Zánět způsobený některými z těchto onemocnění může postihnout vaječníky. A menopauza začíná, když vaječníky přestanou pracovat.

Zdroj: Youtube

Rizika

Pokud procházíte předčasnou menopauzou, budete mít pravděpodobně závažnější příznaky. Jednat se může o růnzé sexuální dysfunkce, nebo strátu libida a intimity.

Nejzávažnějším předčasné menopauzy je ale to, že ženy stráví větší část života bez výhod estrogenu, protože ho jejich tělo přestane produkovat. Nedostatečné množství estrogenu pak způsobuje ohrožení vzniku osteoporózy, srdečních onemocnění, Parkinsonovy choroby nebo deprese.

Jak zjistit příznaky?

Příznaky předčasné menopauzy jsou stejné, jako příznaky menopauzy běžné - jsou ovšem silnější.

  • Základním příznakem menopauzy je vynechání menstruace nebo nepravidelný menstruační cyklus. Menopauza je pak diagnostikována tehdy, kdy žena nemá menstruaci déle než 12 měsíců.
  • Návaly horka a nadměrné pocení jsou jedním z nejběžnějších příznaků.
  • Ženy, procházející menopauzou, trápí vaginální suchost
  • Problém s únikem moči, neustálé nutkání jít na toaletu.
  • Změna je také viditelná na neustálém výkyvu nálad, nespavosti.
  • Problémy s pletí, vypadávání vlasů.

Nejlehčí variantou, jak zjistit, jestli procházíte menopauzou je běžně dostupný test v lékárně. Principem testu je detekce hormonu FSH v moči. Tím, že tělo při menopauze přestane produkovat estrogen, se hladina FSH za účelem zvýšení produkce estrogenu ve vaječnících zvýší. Zvýšenou hladinou FSH v moči tedy testem zjistíte, jestli nenastává předčasná menopauza.

Léčba

Hlavní léčbou předčasné menopauzy je buď kombinovaná antikoncepce, nebo tzv. HRT (Hormone replacement therapy) - hormonální substituční léčba. Cílem HRT je nahradit ženské pohlavní hormony, jejichž hladina s věkem klesá.

Pokud ale už menopauzou procházíte, pokuste se uklidnit, začít se víc hýbat, upravit jídelníček a myslet celkově víc na své tělo. Více o tom, jak zvládnout menopauzu, se dozvíte zde.

Zdroje: