Dobré vztahy

Existuje sociální experiment, který má odhalit, co dělá člověka šťastným. Trvá už přes sedmdesát pět let a jeho cílem jsou muži ze všech sociálních vrstev. A výsledky jednoznačně ukazují, že nejšťastnější byli a jsou ti, kteří prožívají kvalitní vztahy – mají kolem sebe lidi, se kterými se necítí sami a kteří je doprovázejí životem v dobrém i zlém.

Zdroj: Youtube

Klíčem ke štěstí jsou tedy rodina, přátelé, romantické lásky, ale třeba i sousedi či kolegové v práci. Vztahy a sociální vazby ovlivňují, jak se máme, jaký prožíváme život, a dokonce i to, jak dlouho budeme žít. Je dokázáno, že samota krátí život.

Pokud tedy chcete dosáhnout štěstí, v první řadě se rozhlédněte po lidech, kteří vás obklopují. A vězte, že ‚přáteli‘ ze sociálních sítí tyhle důležité vazby nenahradíte. O důvod víc začít trávit čas offline.

Píseň v uších

Hudba a zpěv mají vědecky prokázané pozitivní účinky nejen na naši momentální náladu. Poslech nebo zpěv toho, co se nám líbí, snižuje hladinu stresu, zvyšuje intenzitu radosti a schopnost prožívat štěstí. Je to dáno malým orgánem ukrytým v našem uchu. Jmenuje se sacculus a je propojený s tou částí mozku, která registruje radost. Proto má na nás hudba takový vliv. Pusťte si ji do života!

Srovnaná hlava

Abyste se cítili šťastní, musíte mít v sobě pořádek – stanovit si hodnoty, vědět, co je v životě důležité a co není. Hodnotový žebříček se během života mění, dozrává. Podle výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR mají lidé nejvýše v hierarchii hodnot prosté touhy žít ve spokojené rodině, mít přátele, zajímavou práci, žít zdravě, být užitečný... A až na dalších příčkách jsou peníze a majetek (je zajímavé, že na posledním místě respondenti uvádějí prosazování politiky své strany). Psychiatr Viktor Frankl trefně řekl: „Kdo nemá pro co žít, není ani schopen nalézt cestu, kterou by k cíli došel.“

Zdravý talíř

Ano, je to provařené – přeneseně i doslova: Jezte zdravě! Jídlo má skutečně zásadní vliv na to, jak se cítíme, což prokázal výzkum University of Warwick, který sledoval vliv stravy na psychický stav člověka. Dvanáct tisíc náhodně vybraných lidí si vedlo deníky stravování a zároveň u nich byl v pravidelných intervalech hodnocen jejich psychický stav, jejich pozitivní i negativní pocity.

Výsledkem je nezpochybnitelný fakt, že pokud budete jíst denně osm porcí ovoce a zeleniny, rapidně se zvýší úroveň vašeho štěstí! Nemluvě o tom, že tak snížíte riziko srdečně- -cévních problémů nebo rakoviny. Pocity štěstí zvyšuje i prostá radost z jídla a jeho sdílení s ostatními. Jen se na to musí s rozumem.

Život plný barev

Vědci odhalili, že náš mozek při pohledu na různé barvy vylučuje odlišné chemické látky. Žádoucí hormon štěstí serotonin se ve zvýšené míře produkuje při pohledu na žlutou a zelenou.

Žlutá stimuluje duševní činnost, vzbuzuje veselost a pocit tepla, zelená má uklidňující a léčivé účinky. Naproti tomu černá absorbuje všechny ostatní barvy a z psychologického hlediska vytváří bariéry a pohlcuje energii. Nic proti černé barvě, jen je třeba zvážit, kam a kolik si jí pustit do života.

Dobré skutky

Když jste milí na ostatní, váš mozek začíná uvolňovat endorfin, hormon dobré nálady a štěstí, a již zmíněný hormon štěstí serotonin. To znamená, že jsme-li přátelští, empatičtí a otevření, cítíme se automaticky lépe.

Naopak arogantní, nevstřícní, nebo dokonce agresivní lidé vykazují vyšší hladinu škodlivého stresu. Trénujte laskavost, usmívejte se, konejte dobré skutky pro rodinu, přátele, okolí, stačí každodenní maličkosti, někomu podržet dveře, pomoct s těžkou taškou, říct pár laskavých slov... Jak zpívá Frank Sinatra: Když se usmíváte, celý svět se usmívá s vámi...

Pohled do květů

Studie Harvardské univerzity ukázala, že každodenní ranní pohled na květiny dobíjí energii, zvyšuje kreativitu a přináší pocity štěstí. Květiny snižují úzkost a navozují pozitivní emoce a zlepšují náladu. Řezané květiny vnášejí domů krásu a vůni. Květiny v květináčích zase harmonizují domácí prostředí.

Mimochodem, zvyk dávat rostliny do květináčů existoval už ve starém Řecku, kdy diváci během Adonisových slavností pozorovali rozkvět a následný zánik rostlin v nádobách. Léčivé a uklidňující účinky zelené barvy byly vědecky dokázány, tak proč nezkusit načerpat z květů pocit štěstí?

Pozitivní myšlení

Není třeba být pozitivní vždy a za každou cenu, to ani nejde. Důležitější je spíš brát věci dlouhodobě z té lepší stránky. Třeba nešílet proto, že vám ujela tramvaj, spěcháte domů a je to k vzteku, ale zkusit to brát tak, že přijede další – a ono se to taky nezblázní. Optimismus se dá i jednoduše trénovat třeba tak, že si v každé situaci, tedy i v těch negativních, zkusíte najít nějaký pozitivní bod. Takže znovu a lépe: Ujela vám tramvaj, je to k vzteku, ale (!) můžete si na zastávce v klidu přečíst časopis, aniž by vám při tom po zádech skákaly vaše děti.

Útulný domov

Podle Indexu nejšťastnějších zemí světa, který vytváří OSN, patří k nejšťastnějším národům Dánové. Přitom mají chladné, deštivé zimy a jedny z nejvyšších daní na světě! Tak jak to dělají? Kromě toho, že mají štěstí doslova v genech, protože mají vrozenou vyšší hladinu serotoninu, nemají podle průzkumů vysoké životní požadavky, což jim umožňuje radovat se z každodenních maličkostí a soustředit se na to, co je v životě opravdu důležité. V rámci objektivity je ovšem ještě třeba podotknout, že mají opravdu vysoké platy, bezplatné zdravotnictví a školství a sociální výhody, o jakých se nám může jen zdát.

A také umí hygge. Překlad toho slova je obtížný (vyslovuje se ‚huu- -ge‘), je to vyjádření pocitu útulnosti, spokojenosti a příjemné atmosféry. Autor knihy ‚Hygge – klíč ke štěstí‘ popsal hygge jako schopnost vytvářet příjemnou atmosféru a hledat štěstí v maličkostech, stačí si užívat příjemné chvilky a věnovat se tomu, co máte rádi.

Hygge se stalo hitem. Chytili se ho designéři a módní návrháři, internet je plný blogů, návodů, outfitů a rad, jak žít a nosit hygge (otázkou je, jestli je vůbec možné oblékat se do filozofie štěstí). Základ hygge spočívá v tom, že vypnete počítač, mobil, televizi a všechno ostatní. Uděláte si nějaký teplý nápoj nebo si dáte třeba víno, převlečete se do hodně pohodlného, příjemného oblečení, vezmete si deku, vypnete světla, zapálíte svíčky – a pak se prostě uvolníte, odpočíváte, přemýšlíte, sníte a užíváte si pohodlí, klidu a harmonie.

Nejdůležitější roli u hygge ovšem hraje teplo, útulnost domova a klidná relaxace. Nakonec, co víc si ke štěstí přát?

Zdroje: