Jaké je vaše životní krédo?

Pohyb je život! Raduj se a radost rozdávej! Pohyb mě naplňuje, uspokojuje a přináší dobrou náladu, pohodu, štěstí a radost! Nedokážu si představit, že se jen dívám se z okna, sleduji dlouhodobě televizi nebo pasivně pozoruji svět okolo sebe!

Zdroj: Youtube

Co člověk musí udělat pro to, aby zůstal co nejdéle fit a mohl bruslit a závodit i v 78 letech? Co vás popohání?

Každý se o to musí sám přičinit. Nic v životě není zadarmo a někdy to i trošku bolí! Je třeba se naučit pozitivně myslet. Nehledat důvody, proč to nejde, ale snažit se najít třeba jen malou cestičku, která míří tam, kam se chceme dostat. S pozitivním myšlením se tato cestička začne měnit v cestu, která nás dovede k vysněnému cíli. Mě pohání touha po pohybu. Využívám každé volné chvíle k jízdě na kole, na kolečkových bruslích, v zimě na běžkách a na bruslích. Nezavrhuji žádný sport nebo pohybovou aktivitu, hraji míčové hry, chodím na bowling.
Zpět ke krasobruslení mě pomohlo12 let intenzivní jízdy na kolečkových bruslích. S manželem jsme třikrát týdně trénovali jednu až dvě hodiny u přehrady Souš v Jizerských horách a účastnili se známého středoevropského závodu LifeInLine Tour po celé republice. Absolvovali jsme více než sto závodů, za tu dobu jsme najezdili okolo 2500 km. V roce 2016 jsem se vrátila ke krasobruslení.

Jak vypadají vaše tréninky?

V zimní sezóně trénuji na ledě dvakrát týdně hodinu na zimním stadionu v Jablonci nad Nisou, ale dříve to bylo dost náročné, musela jsem za ledem dojíždět. Náplň tréninku určuje trenérka, moje dcera Jana. Není na něm nic zvláštního – rozcvičení na suchu, pak několik koleček rychlé jízdy, následují skoky, piruety, krokové variace a pak, pokud možno dvakrát v tréninkové hodině, jízdy Artistic a Free s hudebním doprovodem. Manžel mé jízdy občas natáčí na video, to pak posíláme dceři do Španělska, kde žije, ta je posoudí a vrátí s připomínkami. Někdy se podaří i přímé spojení přes WhatsApp – mě to tak stačí!

Posloucháte dceru? Nehádáte se?

„Hádání“ nepřichází v úvahu, protože studovala na Tělovýchovné fakultě v Praze, je licencovaná trenérka a má zkušenosti od jednoho z nejznámějších světových trenéru Kanaďana Orsera. Tak musím vše, i když se mi to nelíbí, přijmout bez výhrad. Před světovými závody, kam jezdí i ona, se sejdeme v Jablonci a během několika dnů mi opraví případné chyby v technice i v choreografii.

Trénujete jen na ledě, anebo zařazujete i jiný sport?

V létě jezdím na kole a inlinech, často chodíme s manželem ostrou chůzí s hůlkami na pět kilometrů vzdálený Špičák, což je převýšení 300 metrů. Ani v mých letech nemám problémy s jízdami na ledě, po krátkém vydýchání (cca 40-50 sec.) mohu opětovně absolvovat v plném rozsahu Free program s hudebním doprovodem (doba jízdy 2:10 min.). V létě chodím regeneračně plavat a v zimě používám infrasaunu.

Manžel je prý také sportovec...

V mládí trénoval na vrcholové úrovni vzpírání, závodil za ASD Dukla Plzeň, byl v širším výběru reprezentantů ČSR. V den svých 80. narozenin ujel za hodinu na inlinech na okruhu 25 km.

Jaký nejtěžší prvek máte ve své jízdě? 

Ve volném programu je to kombinace třech skoků salchow, euler (přeskok), salchow a kombinovaná pirueta. Naopak axel a všechny dvojité skoky jsou v naší kategorii zakázány.

Padáte? A můžete si vůbec dovolit spadnout?

Bohužel jsem za těch šest let dvakrát při závodní jízdě upadla. Naštěstí bez zranění. Při tréninku na závod na Zimních světových hrách Masters v Innsbrucku v roce 2020 jsem si poranila šlachy v rameni, i přes velkou bolest jsem závody absolvovala a získala stříbrnou a bronzovou medaili.

V jaké disciplíně závodíte? A kolik vás je ve vaší kategorii?

Startuji v kategoriích Artistic Skating Women Silver V. a Free Skating Women Silver V. (jedná se o kategorii žen starších 69 let). V mé kategorii se obvykle schází pět až sedm závodnic. V současné době jsem nejstarší v ČR, jsem zapsána v Knize rekordů ČR, nejstarší jsem byla i na Zimních světových hrách Masters v Bormiu. Tak lze nepřímo usuzovat, že jsem i nejstarší závodnicí na světě.

Po jak velké pauze jste se k bruslení vrátila?
S bruslením jsem začala již v předškolních létech, bruslila jsem denně, protože jsme bydleli blízko zimního stadionu v Chomutově. Do patnácti let jsem i závodila v různých nižších soutěžích. Když jsem ukončila základní školu, začala jsem studovat na Zdravotní škole v Mostě a s bruslením byl konec. Potom jsem se vdala, vychovávala děti, na bruslení nebyl čas. Bruslit ale začala dcera. Stala se přebornicí ČR a následně pak přešla do americké lední revue Holiday On Ice, kde vystupovala 11 let. Po návratu z revue se usadila ve Španělsku a zjistila, že se v Oberstdorfu konají světové závody Masters. V květnu v roce 2016 se tam vypravila a začala mě přemlouvat k závodění. Kroutila jsem hlavou, ale v den mých 71. narozenin jsem v Oberstdorfu vyhrála první místo ve světovém poháru v kategorii nad 69 let.

Dá se tedy začít krasobruslit i ve vyšším věku?

Bylo by vhodné si najít dobrého trenéra a ozbrojit se trpělivostí. Krasobruslení vyžaduje dobrou pohybovou koordinaci, rovnováhu, fyzickou kondici a vůli. Mě osobně se začínalo i v 70. letech snadno, hlava si rychle vzpomněla, ale znám i několik lidí, kteří nikdy nekrasobruslili, a jde jim to dobře.

Zdroj: autorský rozhovor