„Narovnej si ten hrb!“
„Stáhni lopatky do kapes!“
„Kolena k sobě!“
„Já vím.“ – „Nic nevíš.“
„Haleluja.“

Dělat reportáž o golfu, hře, jejíž podstatou je dopravit míček z odpaliště do jamky na co nejmenší počet úderů, se ukázalo jako dosti adrenalinová záležitost. A stejné to na hřišti prý je i během samotné hry. U málokterého sportu totiž zažijete během čtyř hodin tak pestrou škálu emocí. „Stav euforie střídá totální rozčilení,“ říká Eva Koželuhová, trenérka a mistryně světa v disciplíně Ski&Golf.

Zdroj: Youtube

Tento sport se skládá ze dvou disciplín: z obřího slalomu na lyžích a kola golfové hry. My jsme na tréninku lyže vynechali, byť nám v jednu chvíli aprílové počasí přineslo i sněhovou vánici.„Chytlo vás to?“ ptal se později Jan Loužecký, golfista, expert z TeeTime SE. „To se nedivím. Golf je vhodný pro každého, kdo má rád pohyb v přírodě, náročnost si můžete dávkovat. Je to aktivně strávený čas s přáteli, rodinou, byť mají každý jinou výkonnost. Na greenu se potkávají celé generace,“ dodává.A je to i slušná fyzická aktivita. Při jedné hře nachodíte 8 až 12 km svižnou chůzí se zátěží, padesátkrát až stokrát technicky náročným pohybem těla odpálíte golfový míček (ten může letět až 150kilometrovou rychlostí). Podle studie německého golfového svazu vydáte během hry až 1500 kalorií. Pro srovnání: hodina běhu odpovídá 700 kaloriím, 2 hodiny tenisu 900 kaloriím.

„Začátečník si vybavení pořídí do sedmi tisíc. Doporučuji si hole nejdříve půjčovat a udělat si jasno, zda je to sport pro vás a zda na něj máte čas,“ radí Petr Tippelt, odborník na golfové vybavení.

Jdeme na to...

Zkoordinovat postoj, držení hole se samotným odpalem a zklidněním mysli, je náročná disciplína. Rozhodně ji neodkoukáte na YouTube či na driving range (cvičná plocha určená pro trénink dlouhých ran).„Na první pohled poznám, kdo začínal s trenérem a kdo sám. Když máte špatný začátek, je náročnější chyby opravit a posouvat se rychleji dál,“ říká Eva Koželuhová. Sama doporučuje si na začátku předplatit deset lekcí, které by měly následně stačit pro získání osvědčení pro hru na hřišti neboli handicap 54.


Výhodu v začátcích mívají hráči tenisu, těm to jde většinou rychleji. Dětem by Eva doporučila začít okolo pěti let. Ale vzhledem k tomu, že je golf jednostranný a koordinačně náročný sport, je vhodné doplnit ho ještě o ‚základní‘ sporty, jako jsou například atletika či gymnastika.
Teorii bychom měli. Jde se na to! Na driving range začínáme samotným úchopem hole. Hůl se chytá levou rukou tak, aby palec ukazoval dolů, na ni se přiloží druhá ruka, proplete ukazováček s malíčkem a palec levé ruky se schová do dlaně pravé ruky. Vzniknou dvě písmena V mířící do pravého ramene.
Nohy jsou od sebe na šířku ramen, poté se mírně předkloním, aby paže směřovaly kolmo k zemi, a mírně pokrčím kolena. Grip (držadlo hole) držím ve vzdálenosti přibližně dvou pěstí od levého třísla. Záda jsou rovná. Nejčastější chybou jsou prohnutí do tvaru písmen C a S. S tím také jsem také nejvíce bojovala. Zní to jednoduše, ale udělat vše v jednu chvíli je dost náročná disciplína.


A to jsme se ještě nedostali k rotaci těla. Tu mají na starosti hlavně pánev a trup. Pohyb se odehrává v pomyslném boxu, který kolem mě Eva nakreslila ve vzduchu – ramena se protáčí pod hlavou a přitom nesmíte box opustit. „Pochopení rotace je zásadní. Proto je důležité ji dostat do člověka co nejrychleji,“ vysvětluje.
Hůl se nedrží křečovitě. „První hodinu se s klientem většinou věnuji nácviku postoje, držení hole a tréninku krátkých ran na greenu (puttingu) a kolem greenu (chippingu). Zároveň je důležité zjistit zdravotní anamnézu každého jedince,“ vysvětluje Eva.
Stejně jako rotace je ovšem náročné i zklidnění mysli. Nesmíte přemýšlet nad prací, nelze řešit minulou ránu. „Veliké procento úspěchu je o hlavě,“ dodává Eva.
Krok za krokem si poskládám v hlavě všechny úkony a ‚bouchnu‘ do míčku. Je to opojný pocit, když se to povede, míček letí a skončí 70 metrů od nás. Zažívám euforii, mám obrovskou radost, kterou mi kalí jen to, že na golf je potřeba mít spoustu času.

Výbava

Pro začátek vám postačí sportovní oblečení, tričko s límečkem (jen pozor, modré rifle nejsou na greenu vítány). Když se pak golfu začnete věnovat více, zřejmě si dokoupíte pohodlné oblečení přímo na tento sport. Golfová hůl je složená z grafitového nebo ocelového shaftu, pogumovaného držadla, které se nazývá grip, a titanové či železné hlavy.
Všechny hlavní druhy holí jsou označeny čísly.

Čím vyšší číslo hůl má, tím vyšší a kratší bude odpal. Začátečníkovi postačí tři hole: „Hůl o velikosti sedm nebo osm, co mu lépe padne do ruky, pak potřebuje jednu hůl wedge a putter,“ říká Petr Tippelt. „Základní hole pořídíte okolo sedmi tisíc a budou nesmrtelné. Průměrný amatér vozí v bagu hole za třicet tisíc, pak je prodá, protože je technicky přeroste. Obsah Evina bagu má hodnotu kolem 70 tisíc. Hůl ovšem může stát jako drahé kolo,“ dodává Petr Tippelt.

NĚCO O GOLFU
První údery mají k výhře v golfovém turnaji ještě daleko, nejdřív musíte získat zelenou kartu. Až s ní v kapse se přesunete z tréninkového driving range na hřiště. Kartu může vystavit ‚garant‘ – profesionální trenér golfu. Hra probíhá tak, že každých 10 minut startuje na hřišti skupina (flight) maximálně čtyř hráčů. Tempo hry je velmi důležité. Na hru je vyměřeno přibližně 4,5 hodiny.
V souvislosti s golfem často slýcháme o handicapu, označujícím herní úroveň. Nejvyšší možný handicap, s nímž začíná každý začátečník, je 54. Popisuje hráčovu dovednost – průměrný počet ran nad par (normu) hřiště, což bývá obvykle 72. Norma pro odehrání jamky jsou 3, 4 nebo 5 ran. Součet parů na osmnácti jamkách dává zmiňovaných 72. Platí, že čím nižší handicap, tím lepší golfista. To už jsou ale počty důležité pro turnaj.V golfu platí, že jste sami sobě svým rozhodčím. I na té nejvyšší úrovni, kdy jde o velké peníze, uvidíte hráče, kteří se sami rozhodčímu přihlásí, že chybovali.
Eva zdůrazňuje, že golf už dávno není sportem pro bohaté, už se členství nekupuje za statisíce a většina hřišť nabízí začátečnické kurzy. Varuje však, že je to vysoce návykový sport. „Neznám nikoho, kdo by si to zkusil a nechal toho. Naopak. Lidé tomu propadnou, kamarádi se začnou místo v hospodě potkávat na greenu, jezdí na golfové dovolené, hřiště totiž bývají na krásných místech.“

Zdroj: Autorská reportáž s trenérkou. www.teetime.cz, www.bavsegolfem.cz, www.jdunagolf.cz