Zmírnění úzkosti a stresu

Pohyb vám pomůže v první řadě odbourat stres a napětí. Zodpovědné jsou za to staré známé endorfiny. Ale nejen ty, mezi další uvolňované látky patří i enkefaliny a dynorfiny. Všechny tyto látky zařazujeme do skupiny tzv. endogenních opioidů. S pohybem je tak nutně spjatý i pocit euforie, ale i uvolnění.

Začít se hýbat ovšem někteří lékaři doporučují i tehdy, pokud už trpíte obtížemi, jako je úzkost, beznaděj a osamělost. Doslova si tímto způsobem můžete do žil vlít novou energii a nabýt sebevědomí. Pohyb dokáže zmírnit i vážnější duševní obtíže, některé zdroje hovoří dokonce o příznivém efektu u pacientů s depresí.

S jistou nadsázkou tak můžeme říci, že pohyb působí doslova terapeuticky. A to nejen ten pravidelný, ale i jednorázový. Patří současně k mnohem vhodnějším kompenzačním mechanismům než třeba jídlo. Cítíte se momentálně přetížení a absolutně bez nálady? Pochopitelně je vhodnější si místo tabulky čokolády raději „naordinovat“ hodinu běhu.

Ovšem pozor, v takovém případě byste to s pohybem neměli přehánět, oslabený organismus určitě není žádoucí ještě více vysílit. Pozor si na přetížení dejte i tehdy, pokud nejste na sport zvyklí a netrénujete pravidelně. Vhodná je maximálně střední zátěž.

Připočítat můžeme i nepopiratelné uspokojení, které může pramenit i z toho, že se zlepší i naše fyzická kondice a zhubneme případně i nadbytečné kilogramy. Dobrá zpráva je, že ty se pod vlivem pravidelného pohybu už na vás jen tak „nenalepí“ zpátky. A nebudete k tomu podle odborníků potřebovat ani doslova železnou vůli. Sladkostem a dalším nezdravým dobrotám odoláte vcelku snadno. Člověk nepohyblivý totiž přirozeně inklinuje k nutričně chudým potravinám, zatímco aktivní sportovec se stravuje mnohem lépe.

Lepší činnost paměti i mozku

Podle vědců dokáže pohyb navíc zlepšit kromě nálady i činnost mozku nebo schopnost učení a paměť. Je to dáno tím, že při pohybu se mozek lépe prokrví, a tedy v konečném důsledku i více okysličí. Pohyb vede ke vzniku nových mozkových buněk v hipokampu, což je část mozku, která se podílí na ukládání dlouhodobých vzpomínek.

Vliv pohybových aktivit na psychickou kondici je proto velmi všestranný. Volte především ty aerobní, to znamená ty, které se odehrávají se střední intenzitou zátěže. Trvat by měly minimálně 15 minut.

Navíc vám to bude i lépe myslet. Ostatně určitě si vybavujete kultovní scénu ze slavného českého filmu Marečku, podejte mi pero! Zkoušený student Svátek ze sebe ohledně probíraného tématu, kterým je historický význam parního stroje, vypraví pouhou jedinou větu, než kolegové Šlajs a Tuček prozradí překvapené profesorce, že jejich spolužák při přemýšlení potřebuje chodit.

Nic nového pod sluncem, hlásí moderní věda, která souhlasí, že pohyb podporuje myšlení i kreativitu. Doporučuje se zejména chůze, stejně to aplikoval třeba slavný vizionář Steve Jobs, jehož porady podle pamětníků připomínaly spíše pochodová cvičení.

Pokud si vyberete ryze dynamické pohybové aktivity, jako například box, můžete tímto způsobem rovněž efektivně ventilovat napětí.

Pohyb a jeho vliv na spánek

Nemůžete často spát a noc co noc jen bezmocně počítáte ovečky? V tom případě vám v každodenní rutině chybí opět pravidelný pohyb.

Znovu tu navíc máme souvislost s psychikou. Nedostatek spánku totiž pochopitelně vaší psychické kondici nikterak nepomůže. Podle expertů dokáže hladinu emočního stresu zvýšit až trojnásobně. Prakticky to znamená, že nevyspalý člověk má zcela prokazatelně sklon k přepjatým reakcím.

I subjektivně se beze spánku budete cítit znatelně hůř. Trpět můžete kromě únavy i špatnou náladou, horším soustředěním nebo ztrátou libida. V krajním případě může nedostatek spánku dokonce spustit některé psychické poruchy, jako například úzkost.

Nedostatek spánku tedy může způsobit závažné potíže, stačilo by přitom – s jistou nadsázkou řečeno – se léčit tím, že obujete tenisky. Přiměřenou aktivitu však doporučují odborníci ukončit dostatečně brzy předtím, než si půjdete lehnout.

A ještě na jednu zajímavou souvislost lékaři upozorňují: Pokud se nebudete dostatečně hýbat, mohou vám hrozit problémy s nadváhou. A i ta má na spánek negativní vliv. Pravidelný pohyb tvoří proto pomyslné spojité nádoby s mnoha dalšími aspekty našeho šťastného života.

Jak často se hýbat a jak

Nezapomeňte také na to, že je důležité najít si k pohybu pozitivní vztah. Argumenty o zdravotní prospěšnosti totiž v myslích většiny lidí žádoucí návyk nevytvoří. Pohyb nás musí začít bavit, musíme si tedy sami rozhodnout, zda preferujeme individuální či kolektivní aktivity, jsme dostatečně zdatní na míčové hry, případně nám stačí „obyčejná“ procházka.

Co se týče intenzity, měli byste zohlednit i svůj běžný denní režim. Pohyb navíc představuje rozhodně vhodný kompenzační mechanismus hlavně pro lidi, kteří ho přirozeně moc nemají, například z důvodu sedavého zaměstnání.