Když už začnete cvičit

Vytrvalost je klíčem k úspěchu

Během prvních několika týdnů ve vaší nové fitness cestě může nastat situace, kdy budete mít potíže s dosažením konce tréninku nebo si budete během cvičení muset dělat častější a delší přestávky. To je ale v pořádku. Důležité je vytrvat a sami uvidíte, že se vaše kondice bude každým dnem budovat a stále zlepšovat.

I když vždy chceme výsledky vidět ihned a klademe si na sebe příliš velké cíle, tak u cvičení bychom měli postupovat opravdu pomalu a postupně. Pokud se ihned ze začátku budeme přetěžovat, může to vést k vyhoření a demotivaci. Z tohoto důvodu buďte všichni začátečníci trpěliví a opravdu nikam nespěchejte. Vaše síla a vytrvalost se budou formovat postupně, stejně jako změny, které budete zaznamenávat na své postavě při pohledu do zrcadla.

V případě, že se během cvičení trápíte, zkuste snížit obtížnost cviků tím, že mezi sériemi uděláte přestávky, případně snižte počet opakování nebo zátěž. Až to pro vás bude snadnější, můžete postupně opakování či zátěž zvyšovat.

Po cvičení cítím bolest, co mám dělat?

Pokud s pravidelným cvičením začínáte, je běžné, že se další den probudíte s bolestí svalů. Tato bolest je způsobena mikrotrhlinami ve svalových vláknech, ke kterým dochází při náročném tréninku nebo při použití různých svalů v těle.

Pokud vás svaly bolí příliš, dejte si den pauzu a věnujte ji aktivní regeneraci pomocí jógy nebo kardia s nízkou intenzitou, jako je chůze či jízda na kole. Snižte také intenzitu cvičení, aby se vaše tělo mohlo plně zotavit. Abyste své zotavení po tréninku ještě více podpořili, zaměřte se na každodenní hydrataci, kdy budete přijímat dostatečné množství vody – tak tělo regenerujete a hydratujete zevnitř. Zaměřte se i na zdravou stravu s dostatkem zeleniny a ovoce. Nezapomínejte ani doplnit vitaminy a minerály.

Kolik času věnovat odpočinku?

Je důležité do svého fitness plánu zařadit i dny odpočinku, aby se vaše tělo mohlo dostatečně zotavit a zároveň adaptovat. Snadný způsob, jak strukturovat svůj týdenní plán, je střídat silový trénink s kardiem a odpočinkovým dnem – jednou nebo dvakrát týdně v závislosti na vaší kondici.

I když v průběhu času bude vaše kondice narůstat, odpočinek by měl být stále velmi důležitým aspektem. Pokud jste nemocní nebo jste utrpěli zranění, promluvte si se svým lékařem, který vám případně navrhne a doporučí plán, jak se bezpečně navrátit ke cvičení a veškerému pohybu.

Když se cvičení začne stávat zvykem

Jak si udržet motivaci posouvat se vpřed?

Možná že jste zpočátku byli nadšení, až začnete se svou novou rutinou, ale postupem času vám tento příjemný pocit vyprchal. To je ovšem normální a stává se to nejen začátečníkům. I vaše nová cesta bude mít vzestupy, pády a některé dny budou zkrátka těžší než jiné.

Jak se tedy udržet na správné cestě?

- Stanovte si malé cíle, abyste měli neustále chuť a motivaci na něčem pracovat.

- Zaměřte se na vytvoření silné rutiny. Jakmile se vaše cvičení stane zvykem, bude snadnější vyhnout se výmluvám i ve dnech, kdy se vám nebude chtít na trénink.

- Hledejte způsoby, jak být zodpovědní – najděte si fitness kamarádku, sdílejte své pokroky s fitness komunitou anebo si plánujte tréninky před začátkem nového týdne.

- Vyberte si styl cvičení, který vás bude bavit a naplňovat. Díky tomu pro vás bude cvičení zábavnější a lépe udržitelné.

Co dalšího můžu udělat pro své zdraví?

Zatímco pravidelné cvičení má mnoho výhod, je to jen jedna část skládačky, pokud se jedná o celkové zdraví těla i mysli.

Jakmile si zvyknete na svou novou fitness rutinu, snažte se být ve svém každodenním životě aktivnější tím, že budete více chodit pěšky, po schodech a jízdu autem vyměníte za jízdu na kole. Nezapomeňte přizpůsobit i svůj jídelníček novému životnímu stylu a zaměřte se na celistvé zdravější potraviny, které jsou bohaté na vitaminy a veškeré živiny. Pijte dostatečné množství vody a neopomíjejte ani kvalitní a dostatečný spánek, který zásadně ovlivňuje fyzické i duševní zdraví.