(Ne)postradatelný souputník
Chytré hodinky si dnes často vynucují monopol na poskytování informací o počtu kroků (i ujetých kilometrů), kvalitě spánku, tepové frekvenci, spálených kaloriích, hladině kyslíku v krvi a v poslední době se najdou i modely sledující hladinu stresu, nepravidelný srdeční rytmus (jako rizikový faktor pro rozvoj mrtvice) či fibrilace síní.
V návodu vás ale většinou výrobce nevaruje před možnou odchylkou. Přitom odborníci z praxe vědí, že odchylka v měření tepové frekvence může být až o 20 % odlišná. Co se týká kalorického výdeje, nejsou některé hodinky opravdu z nejchytřejších, protože se jejich údaje odchýlí až o 100 %. Obvyklá je chybovost v údaji o celkové době spánku (tu většina hodinek udává vyšší, než je skutečnost).
Ale abychom vinu nedávali výhradně hodinkám, i způsob jejich použití může narušit přesnost měření. Stačí, když se hodně zpotíte, máte v tréninku zařazené nějaké extrémní pohyby, dosahujete nečekaně vysoké intenzity atd. a přesnost údajů je narušena.
Jak je to s přesností měření jednotlivých základních parametrů?
Počet kroků
Zde jsou odchylky různé v závislosti na typu hodinek. Kdybyste měli na ruce hodinky dvoje, nedivte se, že budou večer ukazovat odlišné údaje a že ta odchylka mezi nimi nemusí být vůbec malá. Navíc nejspíš nebudou ani jedny předkládat zcela reálnou hodnotu. Přesto dává smysl počet kroků monitorovat, například pokud chcete v nějakém delším časovém horizontu sledovat nárůst svojí aktivity.
Výdej energie
Odchylky mohou být (a jsou) oběma směry. Každopádně vycházejte z toho, že hodinky nezohledňují vaše individuální metabolické nastavení, pracují s obecnými, zprůměrovanými vstupními informacemi. Fakt, že zadáváte svůj věk, pohlaví a řadu dalších osobních údajů, se často do přesnosti měření až tolik nepromítne. V rámci testování se právě u tohoto údaje obvykle objevovaly nejvyšší odchylky.
Tepová frekvence
Zde platí, že nepřesnosti v měření narůstají spolu s intenzitou vaší aktivity. Obecně platí, že takový celodenní monitoring dává smysl, pokud chcete kontrolovat klidovou tepovou frekvenci. Odchylky nejsou úplně významné, často se pohybují od 1–3 %, najdou se ale i typy hodinek s odchylkou kolem 10 %.
Spánek
Odborníci na spánek budou nejspíš vždycky k používání těchto „měřidel“ skeptičtí. U některých lidí může snaha „zavděčit se“ hodinkám kvalitním spánkem a touha uvidět na displeji vysněný údaj vést ke zcela opačným výsledkům, tzn. ke spánkovým poruchám. Ačkoli nejsou odchylky v měření extra vysoké, stále musíte počítat se zhruba 10 %.
Proč nejsou údaje přesnější?
Předně bychom si měli říct, že ani nemohou být. V rukou – pardon, na ruce – máte produkt vyvinutý pro nejširší veřejnost. Jeho tvůrci tím pádem pro výpočet jednotlivých údajů pracovali s daty získanými na základě statistiky širokého vzorku populace. Nejde tedy v žádném případě o možnost zohlednit individuální nastavení daného organismu. A sami dobře víte, že každé tělo reaguje na podněty po svém. Dva stejně staří sportovci se stejnými tělesnými parametry a shodnou výkonností nebudou nikdy na daný tréninkový program reagovat identicky. Tím pádem ani měření prováděná běžně dostupnými chytrými hodinkami nemohou být přesná. Přesnost navíc ovlivní i:
- umístění hodinek na zápěstí (svou roli sehraje dokonce i obvod zápěstí);
- pohyb paže během měření;
- těsnost utažení hodinek na ruce, příliš těsný kontakt zkresluje měření tepové frekvence.
Správné nošení chytrých hodinek
… zajistí tu nejlepší možnou přesnost (tzn. s odchylkou, kterou už nemůžete jakkoli ovlivnit).
- Pásek kolem zápěstí by neměl být příliš volný ani těsný, platí pravidlo, že by se vám pod něj měl vejít jeden prst.
- Umístění hodinek na ruce je ideální zhruba 2–3 cm nad zápěstím.
Při sportovních aktivitách je můžete posunout ještě o kousek výš, kde bude zajištěný dobrý průtok krve. Ohnuté zápěstí (například při jízdě na kole) může někdy výsledek zkreslit.
- Senzory na hodinkách udržujte čisté, pravidelně je ošetřujte speciálním ubrouskem.
- Nezapomínejte si aktualizovat software, může obsahovat vylepšení, která přispějí k přesnějšímu měření.
A ještě nezbytná rada na závěr…
Pozor na závislost na chytrých hodinkách. Vzniká plíživě a snadno a může být překvapivě škodlivá. Pokud první, co uděláte po probuzení, je kontrola displeje hodinek, berte to jako alarmující příznak. Lidstvo se většinu svojí existence pohodlně obešlo bez podobných pomůcek. Člověk mnohem více naslouchal svému tělu, vnímal své pocity i reakce. Nepotřeboval údaj na hodinkách, aby mu bylo jasné, že se dobře vyspal. Když večer uléhal příjemně unavený, nemusel se ujišťovat, že během dne zvládl dostatečný počet kroků.
Věřte především svému tělu, chytré hodinky nemají vyšší vypovídající hodnotu než signály, které k vám tělo vysílá. Mohou být výborným sekundářem, ale nikoliv šéfem vašeho života.
Zdroje:
- https://www.aim7.com/blog/smartwatch-wearable-technology-accuracy
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32509137/
- https://mhealth.jmir.org/2019/8/e13938
- https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/17461391.2021.2023656?journalCode=tejs20