Slunce už je v hledáčku dermatologů, kosmetiček a výrobců kosmetiky dlouhé roky. Platí za jednoho z největších urychlovačů stárnutí. Jenže se ukazuje, že modré světlo, označované zkratkou HEV (High Energy Visible Light tedy vysokoenergetické viditelné světlo), z telefonů, tabletů, různých jiných displejů a LED osvětlení mu v tom zdatně sekunduje. Část odborníků má dokonce za to, že je ještě škodlivější, protože se dostává hlouběji než UVA a UVB záření. Některé studie uvádějí, že je modré světlo zodpovědné až za 25 procent veškerého buněčného poškození.
„Dokáže proniknout do spodních vrstev pokožky, které produkují kolagen a elastin. Přispívá tak ke vzniku vrásek. Studie také ukázaly, že toto modrofialové světlo vede k tvorbě toxických reaktivních forem kyslíku, které ovlivňují všechny složky kožních buněk – lipidy, proteiny a DNA,“ popisuje princip digitálního stárnutí dermatoložka Jitka Chaloupecká z pražského Laserového centra Anděl.
Modré světlo se také výraznou měrou podílí na vzniku pigmentových skvrn.Stimuluje totiž aktivitu melanocytů, což jsou buňky produkující kožní barvivo melanin. Zhoršuje i některé kožní projevy spojené s tvorbou melaninu – třeba těhotenské hyperpigmentace. Na rozdíl od slunečního záření však více ohrožuje pleť, která je přirozeně tmavší.
Moc obrazovek
Původcem modrého světla nejsou jen zmíněné displeje a LED technologie, byť s nimi si ho spojujeme nejčastěji. Ještě silnějším zdrojem je sluneční záření – modré světlo tvoří jednu z jeho složek. Uvádí se, že poškození kožních buněk se objevuje už po jediné hodině pobytu na slunci. Bezprostředně sice žádnou změnu nezaznamenáte, kůže se nespálí ani například nezčervená, ale následky v podobě hyperpigmentací, vrásek a ztráty elasticity se dříve či později projeví.
Potíž je, že jsme škodlivým účinkům modrého světla vystavení prakticky nonstop. Ve dne na slunci, večer u televize. Jeho působení se tak úplně nevyhneme. Pokud ale zkrátíme čas, který dennodenně strávíme před nejrůznějšími obrazovkami, rozhodně své pokožce prospějeme.
Přímé poškození je však jen jeden z negativních mechanismů, které se s modrým světlem pojí. Tento typ záření také výrazně ovlivňuje náš cirkadiální rytmus, tedy naše vnitřní hodiny, díky kterým se střídají fáze spánku a bdění. Dokud byl člověk vystavený jen slunci, jeho vnitřní hodiny fungovaly správně. Modrá složka slunečního záření jim říkala, že je čas bdít. S ubývajícím slunečním zářením se tělo přirozeně začalo připravovat na spánek a noční regenerační procesy. Jakmile pak padla tma, byl už organismus na spánek naladěný. Umělé osvětlení a později nástup digitálních technologií to všechno změnily. Pokud do noci koukáme do displejů, náš mozek si z toho odnáší, že je stále ještě čas bdít. I proto má tolik z nás problém se spánkem či usínáním. Tělo je modrým světlem příliš nabuzené.
Vypněte mobil
Nekvalitní nebo krátký spánek znamená špatnou regeneraci. Pleť ani jiné tkáně v těle zkrátka nedostanou šanci, aby naplno spustily své samoopravné mechanismy. A tak stárneme mnohem rychleji, než bychom měli. Pokožka je při tom jednou z oblastí, na níž se nedostatek spánku projeví nejrychleji. Začne být mdlá, dehydratovaná a všechny vrásky a linky se na ní zvýrazní.
Jak z toho ven? Jednou z cest je už zmíněný digitální detox. Snažte se nad displeji opravdu trávit co nejméně času a veďte k tomu i své děti. Telefony, tablety a notebooky odložte alespoň dvě hodiny před spaním, abyste tělo naladily na spánek. Řada telefonů také nabízí ‚večerní režim‘, kterým se modré světlo eliminuje. Využijte toho. Existují i speciální folie na displeje, které umí modré světlo odfiltrovat.
A zaměřte se i na kosmetiku. „Vhodné jsou anti-age přípravky s kyselinou hyaluronovou, glykolovou či krémy s vitamíny A,B, C, E, které napomáhají redukovat známky oxidačního stresu. Nebo sáhněte po krémech, které chrání přímo před působením modrého světla,“ radí dermatoložka Chaloupecká. Poznáte je podle označení anti blue light. Nejlepší je sáhnout po opalovacích krémech s ochrannou složkou proti modrému světlu, chybu ale neuděláte ani tehdy, když budete tuto kosmetiku vrstvit.
Zdroje:
- dermatoložka MUDr. Jitka Chaloupecká, Laserové centrum Anděl
- https://www.nature.com/articles/s41514-022-00092-z
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/blue-light-exposure-may-accelerate-aging-osu-fruit-fly-study-found#Blue-light-exposure-and-aging
- https://blog.frontiersin.org/2022/08/31/frontiers-aging-neuroscience-blue-light-speeds-up-cellular-aging/