Modré světlo (HEV) sice není stejné, jako UV záření, nadměrná expozice ale vede k nežádoucím oxidačním procesům. Ty mohou způsobit například záněty, a to hlavně u problematické pleti.

Zdroj: Youtube

Modré světlo je něco, co nás v dnešní době ozařuje víceméně pořád. Je to světlo z počítače, z telefonu i z televize. Nepůsobí sice stejně, jako klasické UV záření, dokáže ale nadělat spoustu neplechy.

Modré světlo proniká hlouběji, než běžné UVA a UVB záření. Poškozuje pak kolagenová a elastinová vlákna. To vede k předčasnému stárnutí pleti, objevení vrásek a pigmentových skvrn. Jak se ale modrému světlu bránit?

Výběr kosmetiky

Pokud kosmetiku nakupujete v drogerii, vyhledávejte hlavně ty krémy, které jsou bohaté na antioxidanty. Jedině tak se vyhnete předčasnému stárnutí pokožky. Kupujte krémy s obsahem vitaminů A, B, C a E, a hlavně! Nikdy nezapomínejte na SPF ochranu. Možná se to může zdát komické, ale i na práci u počítače potřebujete opalovací krém! V drogeriích naleznete dokonce i přípravky přímo určené k ochraně před HEV zářením. Nezapomínejte, že i jedna hodinka u počítače může na vaší pokožce napáchat spoustu neplechy.

Noční režim

Modré světlo ovlivňuje tvorbu spánkového hormonu, který se nazývá melatonin. Z tohoto důvodu se silně nedoporučuje koukat do obrazovky těsně před usnutím. Pokud bez toho máte problém usnout, doporučujeme alespoň nastavit na obrazovce noční režim. Ten trochu upraví barvy a sníží působení modrého záření.

Hydratujte!

Nikdy nezapomínejte na to, že hydratace je absolutně nezbytná nejen zevnitř, ale i zvenčí. Používejte dostatečné množství hydratačních krémů, nejlépe těch, které jsou bohaté na antioxidanty a vitaminy.

Zvažte brýle

Pokud pracujete většinu času u počítače, zvažte návštěvu optiky a pořízení brýlí, které vás ochrání před modrým světlem. Jsou sice dražší, než běžné dioptrické brýle, určitě se ale jedná o výhodnou koupi.

Zdroje: