Babí léto je pro mě tím nejhezčím ročním obdobím. Sluníčko ještě hřeje a při procházkách venku můžete narazit na spoustu čerstvých darů přírody. Minulý týden jsem například během 15 minut v lese našla téměř plný košík hřibů. Pravda, po vydatných deštích byly trochu promáčené, ale omáčka z nich k pečenému kuřeti chutnala prostě božsky! Když jsem jela na kole, zastavila jsem u cesty, kde byly keře obsypané černými ostružinami, a nasbírala si je nejen do pusy, ale i do batohu. Teď se z nich chystám připravit dětem domácí marmeládu na palačinky. Na polích už se na nás smějí dýně, ze kterých uvaříme hutnou polévku, pyré nebo třeba kari. A co by to byl podzim bez sytě červených šípků? Díky vysokému obsahu vitaminu C poslouží jako přírodní nakopávač zdraví, a to zcela zdarma. Ze spadaných jablíček pak je nejlepší upéct rychlý, voňavý koláč, na kterém si smlsne celá rodina. Pojďte se podívat na nejlepší podzimní recepty z darů přírody.
Houbová omáčka
Když se vydáte na houby, uděláte tím něco pro zdraví (chůze je nejlepší přirozený pohyb, který ocení váš kardiovaskulární systém) a ještě ušetříte za nákup na oběd či večeři. Z hub připravíte rizoto, šunkafleky, bramboračku, smaženici nebo třeba výbornou smetanovou omáčku, ke které můžete ohřát kupovaný knedlík, a mít tak vegetariánské jídlo na stole doslova za pár minut. Dvě lžíce másla rozpusťte v širším kastrolu, pak na něm nechte zesklovatět cibuli nakrájenou najemno. Přidejte dobře očištěné, omyté, osušené a na plátky nakrájené čerstvé houby (ideálně hřiby, asi 250 gramů) a zprudka je osmahnete. Promíchejte, dost osolte a posypejte půl lžičkou drceného kmínu. Po deseti minutách opékání přilijte smetanu, přiveďte k varu, nechte mírně probublávat a podle potřeby zahustěte středně tmavou jíškou připravenou ze zbylého másla a hladké mouky. Omáčku dotáhněte pepřem.
Šípky s medem
Šípková růže roste u cest, na stráních a mezích a i ve městech je teď velká pravděpodobnost, že na ni narazíte. V plodech šípků najdete celou řadu vitaminů, které vaše tělo na podzim ocení: vitaminy C, A, K i vitaminy skupiny B. Šípky pomáhají předcházet nachlazení, léčí nemoci ledvin, posilují imunitu a prospívají nervovému systému. Připravte si snadný recept na posílení imunity. Jak na to? Nasbírané šípky rozkrojte, vyjměte jadérka, opláchněte pod vodou a nechte usušit na utěrce. Můžete je také pokrájet nebo rozmixovat. Pak je zalijte medem a nechte je v něm macerovat několik týdnů. Občas obsah promíchejte. Už po pár dnech ucítíte příjemnou šípkovou vůni i chuť. Během podzimu a zimy užívejte šípky s medem po lžičkách nebo přidejte do čaje na posílení organismu.
Dýňové kari s cizrnou
Sezona dýní už je tu a byla by škoda tuhle zeleninu nezařadit do jídelníčku. Díky antioxidantům a vysokému obsahu vitaminů A a C konzumací dýně posilujeme náš imunitní systém. Dýně je také dobrým zdrojem draslíku, vitaminu C a vlákniny, a skvěle se tak hodí do redukční diety. Tento recept se hodí pro chladnější podzimní večery jako sytá a výživná večeře – z jedné pánve se nají spolehlivě celá rodina. Na oleji rozpalte olej, přidejte nasekanou cibuli, česnek a zázvor. Přidejte kari koření a na menší kousky nakrájenou dýni, vše společně promíchávejte a opékejte další 2–3 minuty. K dýni přidejte rajský protlak, jednu smetanu, slitou cizrnu z plechovky, asi 100 ml vody a trochu soli. Vše promíchejte, přikryjte pokličkou a nechte pozvolna dusit asi 15 minut. Hotové kari promíchejte, pokud je potřeba, přidejte trochu vody, případně vidličkou lehce podrťte dýni, aby se kari zahustilo. Podávejte s rýží, čerstvým koriandrem a sezamovými semínky.
Ostružinová marmeláda
Jemně kyselé a štiplavé plody šťavnatých ostružin jsou skutečnou vitaminovou bombou, proto si je nasbírejte do zásoby. Díky konzervaci vám marmeláda vydrží ve sklepě i několik měsíců. Na 9 menších skleniček budete potřebovat 1 500 g ostružin, 600 g cukru krystal, 1 želírovací cukr, 1 lžičku kyseliny citronové a 2 lžíce rumu.
Ostružiny propláchněte na sítu pod tekoucí vodou. Nasypte je do hrnce a za občasného míchání přiveďte pozvolna k varu. Až se rozvaří, šťouchadlem na brambory je trochu rozmáčkněte. Ve 2 lžících cukru rozmíchejte želírovací cukr, přidejte do ostružin, rozmíchejte a 5 minut povařte. Přidejte zbývající cukr a povařte ještě 2 minuty. Do odstaveného džemu vmíchejte kyselinu citronovou a rum. Naplňte do skleniček, dobře jim otřete hrdla, zavíčkujte a sterilujte 15 minut při 85 °C.
Jablečný koláč
Koláč z čerstvých jablíček je dobrota, které málokdo odolá. Jestli nemáte čas stát v kuchyni, nevadí. Tohle je recept na nejjednodušší jablečný koláč na světě. Připravte si na něj: 2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek třtinového cukru, 1/2 sáčku prášku do pečiva, 1 kg jablek, 2 lžičky skořice, 4 vejce, 1 hrnek mléka a 180 g másla.
Mouku, cukr a prášek do pečiva smíchejte. Polovinu této směsi vysypte na plech. Plech je lepší vystlat pečicím papírem. Na to navrstvěte strouhaná jablka se skořicí. Pokud jsou jablka kyselejší, místo skořice je možné dát dva sáčky skořicového cukru. Na jablka nasypte zbytek moučné směsi a zalijte vejci rozšlehanými v mléce. Na povrch nastrouhejte máslo. Pečte 30 minut při teplotě 180 °C.
Zdroje: