Máte hluboko do kapsy, jste pár dní před výplatou, nebo z jiných důvodů potřebujete ušetřit? S trochou umu lze zvládnout syté a dobré teplé jídlo do 40 Kč na jednu porci; někdy se do této částky vejdou i porce dvě. Jenže vás nenapadá, co pořád vařit.

Nejvíc ušetříte (a nejkvalitnější jídlo připravíte), když budete vařit ze základních surovin. Myslíte, že to neumíte? Na internetu najdete videopostupy téměř na vše!

Skvěle lze ušetřit na moučných přílohách. Za kilo chlazených špeclí zaplatíte asi 120 Kč, domácí vyjdou na 20. Vyrobit 12 pšeničných tortill stojí 15 korun, v obchodě za ně chtějí skoro stovku. A vlastní nudle do polévky znamenají oproti kupovaným téměř poloviční úsporu.

Dejte přednost suchým luštěninám a mrazenému hrášku a kukuřici před konzervami. Naučte se, jak správně uvařit luštěniny, aby nenadýmaly: získáte levný zdroj kvalitních rostlinných bílkovin.

Když narazíte na levné ovoce nebo zeleninu, zpracujte je: zavařujte a nakládejte, sušte a ukládejte do mrazáku. Sezonní zeleninu využívejte co nejvíc, je nejen zdravá, ale jídlo navíc nastaví a zlevní.

Zdroj: Youtube

Bramborové lokše  

Pochoutek z brambor je opravdu nepočítaně. Stačí si vzpomenout na naše babičky, co všechno s nimi v kuchyni dokázaly; od placek přes knedlíky, kaše, polévky až po bramborové moučníky. Na levnou večeři si udělejte třeba typické slovenské lokše. Na jejich přípravu vám stačí jen 500 g ve slupce uvařených a vychladlých brambor, sůl a 100 g hladké mouky. Brambory nastrouháte najemno, smícháte s moukou a solí, těsto po částech vyválíte na placky asi 0,5 cm silné a opečete nasucho z obou stran na pánvi. Po upečení se lokše potírají omastkem, a pak se mohou jíst nasladko, třeba s povidly, nebo naslano, například se zelím. 

Těstoviny podle Jamieho Oliviera

Je to skvělý, rychlý oběd nebo večeře na poslední chvíli.

Složení

320 g sušených těstovinových mušlí

4 stroužky česneku

1 čerstvá červená chilli paprička

olivový olej

200 g papriky

200 g mraženého hrášku

1 vrchovatá lžíce rajčatového protlaku

30 g sýra

Těstoviny uvařte ve velkém hrnci ve vroucí osolené vodě podle návodu na obalu.

Mezitím oloupejte a nakrájejte na jemné plátky česnek, zbavte slupky a nakrájejte na jemné plátky chilli papričku a obojí vložte na velkou pánev na střední teplotu s trochou oleje.

Smažte, dokud lehce nezezlátne, pak vmíchejte papriku, hrášek a rajčatový protlak, přidejte několik lžic z vroucí vody z pánve na těstoviny a pomalu vařte na mírném ohni.

Vaječné omelety

Chutnají dětem i dospělým, hotové jsou raz dva, zasytí a ještě díky nim spotřebujete zbytky potraviny, které v lednici jsou. Do omelety totiž můžete přidat téměř vše, co vám chutná. Od zeleniny, uzenin, sýrů, až po zbylé maso, brambory či třeba těstoviny z předešlého dne. Připravit omeletu zvládne každý, dokonce i odrostlejší děti, takže se nebojte zapojit je. Stačí jen do misky vyklepnout vajíčka, přidat trochu vody a soli, metličkou je našlehat, nalít na předehřátou pánev a pak už jen navrch naskládat ingredience podle chuti. Báječná je třeba omeleta se žampióny a špenátem nebo omeleta s hráškem a sýrem. Skvěle chutná také netradiční omeleta s kuskusem a sušenými rajčaty, která zasytí i ty největší jedlíky.

Zdroj. Top Recepty, Jamie Olivier, Magazin-recepty