Co jsou spalovače tuku?

Jedná se především o doplňky stravy, které podporují rychlejší metabolismus. Spalovače tuku mohou obsahovat přírodní nebo umělé sloučeniny.

Tyto doplňky na spalování tuků to činí umělou úpravou vnitřních systémů vašeho těla, aby vám pomohly spálit více kalorií. K tomu dochází několika způsoby:

Zdroj: Youtube
 • Podporou termogeneze, zvýšení vnitřní tělesné teploty.
 • Stimulací centrálního nervového systému, což může zvýšit energetický výdej.
 • Zvýšením rychlosti metabolismu, což zvyšuje spálené kalorie.
 • Zvýšením metabolismu tuků neboli lipolýzy, katabolický proces odbourávání tuků.

Fungují spalovače tuku?

Spalovače tuku mohou být účinné, ale pouze v případě, že jsou součástí kompletního a zdravého hubnoucího plánu. Někteří lidé však stále věří, že pokud používají spalovač tuků, tak se jejich tuk rozpustí, aniž by pro to museli něco udělat. To se však nikdy nestane! Pokud by to tak bylo a stačilo by používat spalovače tuku, tak by v dnešní době už nebyly žádné liposukce, každý by měl svou ideální váhu a byl spokojený.

Pokud tedy užíváte spalovač tuku, ale jíte špatně a jste relativně sedavý typ, je velmi pravděpodobné, že budete přibírat na váze a s tím vám opravdu nepomůže žádný zázračný spalovač.

Základní ingredience, které často spalovače tuku obsahují

Existují dva hlavní druhy spalovačů tuků: ty, které obsahují stimulanty, a ty, které stimulanty neobsahují. Většina z nich jsou termogenní spalovače tuku, které obsahují stimulanty, jako je například kofein.

Zelený čaj

U zeleného čaje bylo prokázáno, že jeho extrakt aktivuje v lidském těle termogenní spalování tuků. Studie publikovaná v American Journal of Clinical Nutrition zjistila, že u mužů, kteří konzumovali účinnou látku v zeleném čaji (katechiny) se výrazně snížila jejich celková tuková plocha – obvod pasu i oblast podkožního tuku.

Kofein

Kofein stimuluje nervový systém a může pomoct spalovat kalorie. Potlačuje chuť k jídlu, zrychluje metabolismus a zvyšuje výdrž při tréninku. Příliš mnoho kofeinu však může způsobit nervozitu, podráždění, nespavost, a dokonce i nebezpečně vysokou srdeční frekvenci.

L-karnitin

Tato aminokyselina bez stimulantů byla po desetiletí velmi využívána sportovci. Pokud se L-karnitin užívá jednou nebo dvakrát denně s jídlem, může také pomoct vašemu tělu přeměnit uložený tělesný tuk na energii. Dělá to tak, že štěpí mastné kyseliny, aby je tělo mohlo využít jako palivo, navíc podporuje zotavení z tréninku, snižuje poškození svalů a snižuje bolestivost svalů způsobenou cvičením.

CLA

Konjugovaná kyselina linolová neboli CLA je přirozeně se vyskytující mastná kyselina, podobná omega-6 mastné kyselině. I když je CLA tuk, studie ukazují, že konzumace 1,4–3,0 gramů denně může vést k celkové ztrátě tělesného tuku. Může vám také pomoct udržet svaly během období hubnutí.

Johimbin

Jedná se o složku, která je vyrobena z kůry stromu bujarník (Pausinystalia yohimbe). Je velmi oblíbeným stimulantem při spalování tuků. Johimbin není bohužel vhodnou volbou pro každého – pokud jste náchylní k úzkosti nebo jste velmi citliví na stimulanty, můžete pociťovat zvýšené známky nervozity, nebo se dokonce může zhoršit vaše úzkost.

Rozpustná vláknina

Některé spalovače tuků obsahují složky s vysokým obsahem rozpustné vlákniny. Vláknina však nezvyšuje spalování tuků, ale pomáhá kontrolovat chuť k jídlu. Rozpustná vláknina může pomoct zabránit tomu, aby vaše tělo absorbovalo část tuku z potravin, které jíte.

Další ingredience, které spalovače tuku mohou obsahovat:

 • paprika
 • chrom
 • forskolin
 • fukoxantin
 • garcinie kambodžská

Výzkumy ohledně spalovačů tuku

Je zajímavé, že většina provedených studií ukazuje, že spalovače tuků do určité míry fungují. Ovšem pozor! Mnoho z nich však bývá z hlediska statistik bezvýznamné. Například metaanalýza z roku 2021 o účinnosti spalovačů tuků dospěla k závěru, že dieta a cvičení mají větší účinky na hubnutí než doplňky na spalování tuků.

Kdo by se měl rozhodně spalovačům tuku vyhnout?

 • těhotné ženy
 • lidé s vysokým krevním tlakem
 • lidé se srdečními problémy
 • anemické osoby
 • lidé s problémy s játry

V případě pochybností se vždy nejprve poraďte se svým lékařem.

Jaký je nejlepší spalovač tuků?

Existuje mnoho produktů, které tvrdí, že pomohou při spalování tuků, ale výsledky se mohou lišit v závislosti na individuálních faktorech, jako jsou věk, pohlaví, hmotnost, strava, životní styl a další.

Je důležité si uvědomit, že žádný produkt sám o sobě nemůže zaručit úspěšné hubnutí. Nejúčinnější způsob, jak zhubnout, bude zahrnovat pravidelnou fyzickou aktivitu a zdravou stravu, která je v souladu s individuálními potřebami a cíli. Pokud máte zdravotní problémy nebo při hubnutí potřebujete podporu, může být užitečné konzultovat se svým lékařem nebo odborníkem na výživu.

Na rozdíl od mnoha jiných tyto doplňky na spalování tuků do určité míry fungují, ale pouze za předpokladu, že máte správně sestavený tréninkový plán a jídelníček. Nicméně žádný spalovač tuku vám sám o sobě s úbytkem hmotnosti nepomůže. Z těchto důvodů proto ignorujte veškeré reklamy a marketingové tahy. Spalovač tuku vám zkrátka tuk nespálí.

Zdroj: