Potraviny s vysokým obsahem soli

Přemíra soli může mít pro seniory řadu nepříznivých zdravotních následků, jako je vysoký krevní tlak, mrtvice nebo srdeční selhání, sůl ale také přispívá k pocitu malátnosti a únavy. Podle doporučení Společnosti pro výživu by starší lidé měli snížit spotřebu soli na maximálně 5 gramů denně. Lidé nad 60 by proto měli omezit příjem slaných jídel a zaměřit se na zvýšení konzumace čerstvého ovoce a zeleniny. Kromě posoleného pečiva a uzenin najdete nadměrné množství soli také v masových konzervách a polotovarech, sýrech s plísní, hotových a instantních pokrmech, jídlech z fast foodů, v nakládané zelenině, brambůrkách, slaných tyčinkách, kečupu, hořčici a dalších kupovaných omáčkách či v kořenicích směsích.

Alkohol

I když je umírněné pití červeného vína spojováno s některými zdravotními přínosy (například rozšířením cév), ve výsledku může být alkohol pro seniory nebezpečný. Jeho nadměrná konzumace může vést k různým zdravotním problémům, jako je poškození jater, mrtvice a deprese. Usrkávat během dne likér nebo kořalku ze špajzu starším lidem rozhodně neprospívá, stejně jako popíjení piva. Hrozí totiž zvýšené riziko pádů, zhoršení kognitivních funkcí a také může dojít k nežádoucí interakci s některými léky, třeba na hypertenzi. Senioři by měli konzumaci alkoholu omezit jen na výjimečné příležitosti nebo se mu zcela vyhýbat v závislosti na svém zdravotním stavu a lécích.

Zdroj: Youtube

Dorty, koláčky a spol.

Návštěva cukrárny je určitě příjemným zpestřením obyčejných dní seniorů, jenže sladká jídla, jako jsou zákusky, moučníky, zmrzliny, ale i káva se šlehačkou přispívají k rozvoji obezity, cukrovky, kardiovaskulárních chorob i zubního kazu. Senioři by proto měli příjem sladkých potravin co nejvíce omezit a volit zdravější alternativy laskomin, jako je čerstvé ovoce nebo dezerty s nízkým obsahem cukru (třeba koláče ze špaldové mouky slazené medem) a v létě pak ovocné sorbety. Pozor, přidané cukry lze najít i v mnoha zpracovaných potravinách, jako jsou bonbóny a slazené nápoje.

Potraviny s vysokým obsahem sodíku

Sodík je pro naše tělo nezbytný, ale příliš mnoho tohoto minerálu vede ke zdravotním problémům zejména u seniorů, kteří na něj mohou být citlivější. Vysoký příjem sodíku tak může vést k vysokému krevnímu tlaku, srdečním onemocněním, mrtvici a poškození ledvin. Senioři by proto měli omezit příjem potravin s vysokým obsahem sodíku, jako jsou masné a rybí výrobky, některé sýry (plísňové, bílé, tavené aj.), slané oříšky, bramborové lupínky, pečivo nebo instantní polévky.

Zdroj: VLM

Zpracované potraviny

Zpracované potraviny mají vysoký obsah nezdravých tuků, sodíku a cukru – kombinace těchto faktorů může vést k chronickým onemocněním, jako je obezita, cukrovka a srdeční choroby. Zpracované potraviny navíc postrádají důležité živiny, jako je vláknina, vitaminy a minerály, které jsou nezbytné pro zdraví (nejen) seniorů a budování imunity. Místo polotovarů by senioři měli jíst plnohodnotné potraviny, jako je sezonní ovoce a zelenina, celozrnné výrobky, libové maso, vejce a zdravé tuky ve formě ořechů nebo ryb.

Smažená jídla

Řízky, bramboráky, langoše, karbanátky, koblihy... Taková jídla jsou sice chutná, ale pro seniory obzvláště nezdravá, protože mají vysoký obsah nasycených mastných kyselin a trans tuků, což může opět zvyšovat riziko srdečních onemocnění, vysoké hladiny cholesterolu, mrtvice a cukrovky 2. typu. Příliš častá konzumace smažených jídel vede k obezitě a dalším zdravotním problémům. Lidé nad 60 by měli k úpravě pokrmů volit zdravější způsoby, jako je vaření, grilování, pečení nebo vaření v páře.

Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318630

https://bucknercalderwoods.org/news-blog/foods-elderly-should-avoid/

https://www.seniorhelpers.ca/resources/blogs/what-foods-should-the-elderly-avoid/

https://www.kondice.cz/zdravi-a-vyziva/jidelnicek-pro-lidi-nad-60-chuze.html