Bez ohledu na to, zda jste právě překročili 60-ku, je důležité, abyste jedli potraviny, které udrží vaše srdce a mysl zdravé. Kardiovaskulární onemocnění jsou u této věkové skupiny na vrcholu seznamu zdravotních problémů. Zatímco konzumace zdravé a dobře vyvážené stravy je klíčem k odvrácení nemoci, prioritou by měl být i dostatek fyzické aktivity.

Zdroj: Youtube

7 jídel, kterým se vyhněte, když je vám přes 60

Všichni víme, že dostatek fyzické aktivity a výběr výživné stravy jsou klíčovými faktory, které nám pomáhají zůstat zdraví. S přibývajícím věkem se však naše nutriční potřeby mění a udržovat naše tělo v dobré kondici může být obtížnější.

Některé zdravé potraviny zůstávají stejné, bez ohledu na věk: jezte ovoce a zeleninu, zůstaňte hydratovaní, omezte červené maso, používejte zdravé tuky místo nasycených atd. Po dosažení 60 let existují další faktory, které byste měli vzít v úvahu, abyste snížili riziko srdečních onemocnění, diabetu, a chronických onemocnění.

Zde je sedm skupin potravin, kterým by se lidé nad 60 měli vyhnout, pokud je to možné, a také návrhy na zdravější výběr potravin.

1. Prázdné kalorie

Prázdné kalorie pocházejí z potravin s malou nebo žádnou nutriční hodnotou, jako jsou bramborové lupínky, bonbóny, limonády s plným cukrem, koláče a sušenky a další „nezdravé“ potraviny. Vzhledem k tomu, že se váš metabolismus s přibývajícím věkem zpomaluje, si musíte si zvláště dávat pozor na prázdné kalorie.

Čemu se vyhnout: sladké nápoje, slazené cereálie, sušenky, brambůrky, zmrzlina a další cukrovinky

Zdravější varianty: ovesné vločky přírodní, mražené ovoce (můžete přidat hořkou čokoládu), bylinkové čaje, voda, minerálky

2. Syrové nebo nepasterizované potraviny

Labužníci, kteří si pochutnávají na sushi, a nepasterizovaném mléce a mléčných výrobcích, by měli být po 60 letech opatrní při výběru jídla. Senioři mají méně účinný imunitní systém, což znamená, že jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku alimentární nemoci, jako je listerie. – což je třetí hlavní příčina úmrtí souvisejících s otravou jídlem ve Spojených státech.

Čemu se vyhnout: syrové ryby (suši) nebo tatarák, měkký sýr jako Brie, nedostatečně tepelně upravená vejce (na hniličko)

Zdravější varianty: maso vždy tepelně upravené, tvrdé sýry jako Eidam nebo Gouda, vejce na tvrdo, omeleta

3. Grapefruit

Člověk by si nemyslel, že grapefruit, který je plný vitaminu C a draslíku, bude potravinou, které je třeba se vyhnout. A to pokud užíváte léky Je to proto, že mnoho léků je metabolizováno enzymem zvaným CYP3A4. Grapefruit obsahuje látky, které mohou ovlivnit aktivitu enzymů v játrech, což může zpomalit nebo zvýšit absorpci některých léků. Toto ovlivnění může vést k nebezpečně vysokým hladinám léků v krvi.

Statiny pro snížení cholesterolu: Simvastatin, atorvastatin, lovastatin.
Imunosupresiva: Cyclosporine, tacrolimus.
Některá antihypertenziva: Felodipine, nifedipine.
Benzodiazepiny: Midazolam.
Některá antibiotika: Erythromycin.


4. Smažená jídla

Takový řízek nebo sladká kobliha je možná velkou pochoutkou, ale také jsou plné nasycených tuků, nezdravých olejů a spousty prázdných kalorií.

Čemu se vyhnout: hranolky, smažené maso, koblihy

Zdravější varianta: grilované maso, batátové hranolky pečené, náhrada za koblihy není, sáhněte po vooci

5. Kofein

Senioři mohou zjistit, že s přibývajícím věkem reagují na kofein odlišně. Pro mnoho milovníků kávy není neobvyklé, že se p šálku kávy nervózní, cítí zvýšenou úzkost a mají vyšší srdeční fekvenci. Tyto vedlejší účinky jsou nejen nepříjemné, ale potenciálně nebezpečné, pokud máte srdeční onemocnění. Řešením může být káva bez kofeinu.

6. Potraviny s vysokým obsahem sodíku

Konzumace potravin s vysokým obsahem sodíku může způsobit zadržování tekutin, což může mít za následek hypertenzi – hlavní příčinu mrtvice, onemocnění ledvin a srdečních problémů. Zatímco sodík se nachází v mnoha potravinách (jak přirozeně, tak přidaný), takže je těžké dodržovat dietu s nízkým obsahem sodíku, je důležité si uvědomit, že potraviny bohaté na draslík mohou pomoci zmírnit účinky vysokého sodíku. Vyberte si kombinaci možností s nízkým obsahem sodíku a vysokým obsahem draslíku, abyste snížili riziko zdravotních problémů.

Čemu se vyhněte: konzervy, uzeniny, tavené sýry, instantní jídla, polotovary

Zdravější varianta: varianta jako taková za výše uvedené potraviny není. Každopádně položky, které mají vyšší obsah draslíku, jenž je důležitý minerál, který hraje klíčovou roli v udržování rovnováhy tekutin, podpoře nervové funkce jsou následující. Banány, brokolice, brabmory, mléko, luštěniny a ořechy.

7. Alkohol

Podobně jako kofein může alkohol ovlivnit starší lidi mnohem jinak než mladší dospělé. Alkohol ovlivňuje kvalitu spánku, může způsobit hypoglykémii, zvyšuje krevní tlak a zvyšuje riziko onemocnění jater a ledvin. Alkohol může také rušit účinek některých léků.

Fyzická aktivita je základem zdraví

Věk přes 60 není rozhodně důvod, abyste to úplně zabalili. Vaše tělo potřebuje pohyb, aby zůstalo pružné, fit a v nejlepší kondici, abyste mohli dělat věci, které máte rádi. I v 60 letech můžete být ve formě. Pokud jste zvyklí se od mládí hýbat, tak je skvělé, pokud ne, nebojte se začít.

Čím více se budete hýbat, tím více vaším systémem proudí krve a kyslík, což vašemu mozku dodává energii. A dělat něco pozitivního a naplňujícího (jako je cvičení) může mít velký vliv na to, jak se cítíte. Proto lékaři doporučují pravidelné cvičení, které pomáhá zvládat deprese, úzkost a stres doplňuje další benefity pohybu web Health Partners. Zároveň snižujete riziku vzniku cukrovky 2. typu, mrtvice nebo vysokého krevního tlaku.

Začněte pomalu, abyste zvýšili svou energetickou hladinu. Místo výtahu jděte po schodech. Zaparkujte o něco dál než obvykle. Vstaňte a projděte se po každé reklamní přestávce.

Chůze je ideální způsob, jak začít cvičit. Vše, co potřebujete, je dobrý pár bot. Projděte se kolem bloku, vydejte se na nedalekou stezku, prostě jděte snadným a stabilním tempem. Začněte s malými cíli, například 10 minut denně několikrát týdně. Jakmile cítíte, že můžete víc, prodlužte si trasu. Ideální je dostat se na 30-45 minut.

Před a po procházce se nezapomeňte trochu protáhnout, abyste tělo netuhlo Vezměte si s sebou také láhev vody, abyste zůstali hydratovaní.

Plán na 4 týdny, jak začít s chůzí pro lidi na d 60

Týden 1 (celkem 3x-4x)

5 minut: Zahřejte se snadným tempem

10 minut: Zrychlete a udržujte svižné tempo

5 minut: Zpomalte na snadné tempo

Týden 2 (celkem 3x-4x)

10 minut: Zahřejte se snadným tempem

10 minut: Zrychlete a udržujte svižné tempo

5 minut: Zpomalte na snadné tempo

Týden 3 (celkem 4x-5x)

10 minut: Zahřejte se snadným tempem

15 min: Zrychlete a udržujte svižné tempo

5 minut: Zpomalte na snadné tempo

Týden 4 (celkem 5x-6x)

15 minut: Zahřejte se snadným tempem

15 min: Zrychlete a udržujte svižné tempo

10 minut: Zpomalte na snadné tempo

Zdroj: Thehealthy, Výzkum, cdc.gov, Studie