Poslechněte si podcast s Jakubem Pokem, zakladatelem Školy paměti a trenérem paměťových technik a dozvíte se mimo jiné, jak se naučit cizí jazyk za šest měsíců. Nastal totiž čas, zjistit, jak se učit jazyk způsobem, který nám konečně přinese výsledky.

Zdroj: Youtube

Cizí jazyk za šest měsíců?

Naučit se alespoň jeden světový jazyk chce každý z nás. Minimálně znalost angličtiny na komunikační úrovni je dnes již považována téměř za samozřejmost. Jak ale mluvit anglicky, když nám jde učení tak ztuha?

„Problém je, že většina lidí neví, jak pracovat se slovíčky a jak při učení postupovat. Nikdo nás totiž neučil, jak se efektivně učit. Učíme se bez jakéhokoliv systému, učení nemá jasnou strukturu, řád ani pravidelnost a úspěchy se logicky nedostavují,“ nastiňuje problém se studiem cizích jazyků Jakub Pok. Podle něj to většina lidí vzdává s tím, že na jazyky zkrátka nemají hlavu. Přitom by stačilo najít si ten správný systém, který přinese výsledky. K učení bychom pak přistupovali pozitivněji.

Základem pro zvládnutí každého jazyka jsou slovíčka. Jak se je ale naučit, když slova jsou abstraktní a těžko uchopitelná? Trenér paměti na svých kurzech ukazuje paměťovou techniku, pomocí níž bychom měli být schopni se cizí jazyk naučit na velmi slušné úrovni za čtyři až šest měsíců. Jak tato technika vypadá?

Jak se učit slovíčka efektivně a přitom zábavně

Odborník na paměťové techniky v podcastu vysvětluje, že pro naši paměť je vždy obraz silnější než slovo. Proto je pro muže například jednoduší si zpočátku zapamatovat, jakým autem přijel nový kolega do práce než si vybavit jeho jméno. Ženy zase zaznamenají, co měla nová kolegyně na sobě spíš, než že se jmenuje Maruška. Podle něj není princip, na jakým naše paměť funguje nic sofistikovaného.

„Pravá hemisféra pro nás představuje obrazy, emoce a levá logiku. Obojí jde ruku v ruce. Jak to funguje v praxi si můžeme ukázat například na paměťové technice, kterou používáme k učení slovíček. VLAJKA se španělsky řekne BANDERA. Levou hemisféru v tomto případě představuje jasný postup. Představím si reálnou vlajku, například jak vlaje nad Pražským hradem. Ve druhém kroku si najdu ve slovíčku BANDERA cokoliv, co mi to slovo připomíná… bandasku, herce Banderase. Stále ještě jsme u levé hemisféry.  Následně si vytvořím asociaci – mentální obraz a k tomu využiji pravou hemisféru. Zavřu oči a představím si, jak se na Pražském hradě na vlajce houpe i nahý herec Banderas. A máte to, garantuji vám, že toto slovíčko nezapomenete, protože vlajku s houpajícím se Banderasem vidíte lépe, než napsané slovíčko BANDERA – VLAJKA,“ ukazuje na příkladu způsob, jakým je možné se nové slovíčko naučit Jakub Pok.

Stačí 8 minut každý den

Mnoho z nás si dává každý rok různá předsevzetí. Mezi ty nejčastější patří právě pravidelné studium angličtiny. Kolika lidem se ale daří toto předsevzetí plnit? „Se svými předsevzetími končí podle statistik nejvíce lidí už koncem ledna.  Například učit se každý den hodinu angličtinu. Jakmile ale nemáte vytvořený návyk z jiných činností, je téměř jisté, že toto vaše předsevzetí vezme později za své. Oproti tomu 8 minut dáte každý den. Těch osm minut představuje 5 slovíček denně, což je 25 slovíček za týden, 100 za měsíc a 1000 slovíček za 10 měsíců… Hravě, zábavně a hlavně aktivně. V tu ránu jste na přelomu znalosti angličtiny na úrovni A2-B1. A to už je slušný výsledek, ne?“ zamýšlí se Jakub Pok.

Z podcastu se dále dozvíte:

  • Jak najít zaparkované auto
  • Co je to paměťová cesta
  • Že trénink paměti není věkově omezen
  • Jak často paměť trénovat
  • Jak už nikdy nezapomenout jména
  • A co má na naši paměť negativní vliv

Zdroje:
Autorský podcast časopisu Kondice
Kniha Dokonalá paměť, Jakub a Lucie Pokovi
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov