Lechtání jako sexuální fetiš

Knismofilie, tedy sexuální fetiš pro lechtání, se v poslední době dostává do centra pozornosti výzkumníků. Z nedávné studie, provedené odborníky z německé Univerzity Johannese Gutenberga, totiž vyplývá, že až pro 88 % lidí se šimrání pojí se sexuální rozkoší. Čtvrtina respondentů dokonce přiznala, že lechtání je dovede až k orgasmu. A co víc, tito respondenti dosáhli vyvrcholení i bez jakékoliv jiné stimulace. „To, že u lidí lechtání vyvolalo orgasmus i bez toho, aby jim byly jakkoliv drážděny genitálie, překvapilo i samotné výzkumníky,“ prozrazuje sexpertka z e-shopu Ruzovyslon.cz.

Blízkost a intimita

Lechtání má podle vědců velký význam pro intimitu mezi partnery. Většina z těch, kteří v průzkumu uvedli, že je lechtání vzrušuje, hovořila o fyzické stimulaci jako hlavním zdroji rozkoše. Celých 42 % respondentů uvedlo, že jim vzrušení přináší pocit submisivity či bezmoci. V roli lechtajícího pak 91 % respondentů potvrdilo, že jejich vzrušení pramení z reakce jejich partnera či partnerky. Pro mnohé je vzrušující i hlas partnerů během lechtání a pocit dominance, který díky lechtání pociťují.

Predispozice k fetiši

Máme predispozice k tomu, abychom si užívali lechtání? Ve výše zmíněné studii uvedlo 70 % respondentů, že lechtání měli rádi i v dětství. To by naznačovalo, že pokud si lechtání užíváme v dětství, rozkoš nám může přinášet i v dospělosti. Pokud máme naopak lechtání v dětství spojené s něčím nepříjemným, pravděpodobnost, že bychom se v šimrání vyžívali v dospělosti, je malá.

Proč jsme vlastně lechtiví?

Lechtání je fascinující fenomén, který vědce zajímá už po staletí. Proč vůbec existuje a jaký má účel? Ačkoliv na tuto otázku ještě přesnou odpověď vědci neznají, existuje mnoho teorií. Například ta, že pokud se někdo hodně a rád směje, může být náchylnější k lechtivosti. Jiné studie zase naznačují, že za lechtivost může citlivost a náchylnost na chlad. 

Psychologové také rozdělují dva hlavní typy lechtání: knismesis a gargalesis. Knismesis je lehké, jemné šimrání, které často způsobuje svědění a může nás varovat třeba před malými hmyzem. Gargalesis je silnější a vyvolává smích, což je typ lechtání, který známe z her i fetišů.

Čím jsme starší, tím méně jsme lechtiví?

Některé teorie o lechtání také tvrdí, že lechtivost se s věkem ztrácí, protože se dokážeme lépe ovládat a jsme méně citliví. Ovšem taková věc se přece nedá srovnávat – děti se lechtají takřka denně a jejich hrátky provází spousta smíchu ve formě hry. Senioři se podobnému kočkování vystavují logicky méně. 

Zdroje: https://www.ruzovyslon.cz/ https://www.frontiersin.org/journals/psychology/articles/10.3389/fpsyg.2024.1342342/full https://www.jstor.org/stable/1411471?origin=crossref https://www.psychologytoday.com/us/blog/sexual-self/202104/the-meaning-tickling https://www.kondice.cz/zivot/lechtani-slast-i-mucici-nastroj/