Život s celiakií

Celiakie je trvalá nesnášenlivost lepku – bílkoviny, která je obsažena v pšenici, žitě, ječmenu, ovsu a špaldě. Jakmile člověk s touto nemocí některou z těchto obilovin sní nebo potravinu obsahující lepek, dochází u něj k zánětu střeva, postupnému zániku střevních klků a trvalému poškození sliznice tenkého střeva. V tu chvíli jeho organismus nedokáže plně využívat živiny přijímané z potravy jako jsou sacharidy, bílkoviny, tuky ale i vitamíny a minerální látky. Dochází tak k nutriční podvýživě. Kromě této podvýživy může na sobě člověk s nesnášenlivostí lepku pozorovat různé příznaky. „Mohou to být bolesti břicha nebo celkové trávicí potíže, defekty zubní skloviny, vyrážky na kůži, bolesti hlavy, svalové křeče, únava, ale mohou se projevit i poruchy nervové soustavy vedoucí třeba až k depresím,“ vysvětluje MUDr. Pavel Kohout z Centra výživy Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Zdroj: Youtube

Bezlepková dieta je podmínkou

Jedinou dosud dostupnou léčbou je dodržování bezlepkové diety. Ta je pro kvalitní život celiaka zcela zásadní. Pokud se člověk s tímto onemocněním naučí dodržovat několik základních doporučení, může žít stejně kvalitní život jako kdokoliv jiný. „Nemusíte se automaticky hned vzdávat všech potravin a chutí, které máte rádi. Existuje spousta potravin, které jsou přirozeně bezlepkové, stačí je jen objevit a zařadit do jídelníčku. K tomu je potřeba obiloviny a mouky obsahující lepek nahradit bezlepkovými. V podstatě nevím o žádném svém oblíbeném jídle, které si dnes nemohu oproti období před zjištěním nemoci dovolit,“ zamýšlí se Eliška Ch. Celiakii jí diagnostikovali v sedmi letech, když si dlouhodobě stěžovala na bolest břicha. Dnes je jí sedmnáct let. Podle její maminky se u ní nemoc kromě bolesti břicha projevovala i nápadnou pohublostí, nezdravou barvou pleti, kruhy pod očima a také depresivními náladami. Všechny tyto projevy díky dodržování bezlepkové diety postupně vymizely.

Jaká jsou základní doporučení pro lidi s celiakií?

Nejdůležitější je podle lékaře Pavla Kohouta konzumovat pouze takové potraviny, které jsou zaručeně bezlepkové. To mohou být jen přirozeně bezlepkové potraviny mezi něž patří ovoce, zelenina, ořechy, maso, ryby, mléko a základní neochucené výrobky z něj jako jsou bílé jogurty, tvaroh, čerstvé sýry, kefíry… následují vejce, luštěniny, většina tuků, brambory a také obiloviny jako jsou rýže, proso, pohanka, quinoa, amaranth, kukuřice nebo mouka z nich.  U všech ostatních potravin je dobré důkladně kontrolovat, složení uvedené na obalu.  „Mnoho z nich totiž může obsahovat lepek, který nemusíte na první pohled správně rozklíčovat. Může to být např. ječný slad, ale je nutné hlídat třeba i stopy lepku,“ vysvětluje Blanka Rubínová, předsedkyně Sdružení celiaků České republiky.

Abyste měli stoprocentní jistotu, že je výrobek skutečně bezlepkový vybírejte produkty slovně označené slovy „bez lepku“. Mezi ty nejznámější značky zaručující bezlepkové potraviny patří například italská Schar nebo česká Jizerka. Jejich produkty je možné koupit v běžných obchodních řetězcích a drogeriích.  Evropský symbol přeškrtnutého klasu je ochranná známka, která poskytuje spotřebiteli při nákupu velmi rychlou a relevantní informaci, že je výrobek bezlepkový, a tudíž pro celiaka zdravotně nezávadný a bezpečný. „Tento symbol přeškrtnutého klasu doplněný o kód země, výrobce a číslo konkrétního výrobku se používá ve všech zemích Evropské Unie a vyznačují se jim pouze potraviny splňující přísné výrobní parametry,“ dodává Rubínová. 

Pozor na restaurace a stravovací zařízení

Ani když jste celiak nemusíte chodit do přísně bezlepkových restaurací. „Restauracím se nevyhýbáme, jen personál dopředu informujeme o dceřině dietě. Většina zařízení nám je schopna nabídnout bezlepkové jídlo, a to i pokud se jedná o teplá jídla. Většinou jsme volili vývar bez zavářky, ale pozor musí to být čistý vývar, ne vývar, ze kterého byla předtím zavářka slita. Obezřetní byste měli být i pokud vám obsluha nabídne vývar s játrovými knedlíčky. I ty totiž mohou obsahovat lepek, a i kdyby vám knedlíčky v kuchyni z vývaru před podáváním „vylovili“, je vývar lepkem kontaminovaný. Další možností jsou brambory nebo rýže s krůtím plátkem nebo rybou. Opět je ale potřeba upozornit personál, aby maso předem neobalovali v mouce. Pokud máte v rodině celiaka možná nechodíte do restaurací tak často, jako dříve, ale za to si vybíráte ty kvalitní, které nevaří vývary z bujónových kostek. Navíc dnes již existují restaurace striktně zaměřené na bezlepkové stravování. Chybu byste neměli udělat ani pokud zvolíte kvalitní indickou nebo asijskou kuchyni. I zde je samozřejmě nezbytné se předem informovat o přesném složení jídel, zda například dhal nebo sushi lepek neobsahují. Rizikem může být i sójová omáčka. Pokud vám personál není schopný ukázat konkrétní lahvičku sójovky, která potvrdí bezlepkové složení, je lepší se jí vyhnout,“ poznamenává Eliščina maminka.

Zlepšují se i školní jídelny

Ačkoliv školní jídelny ze zákona nejsou povinné svým strávníkům nabízet bezlepková jídla, mnohé z nich se přesto snaží vycházet v nabídce obědů vstříc. „Podle mých zkušeností bývá buď jedna varianta obědu v jídelně bezlepková nebo se ho pan kuchař snaží dceři „poskládat“. V praxi to vypadá tak, že dostane vývar bez nudlí a bezlepkovou přílohu s masem bez omáčky nebo s vajíčkem. Ke všem jídlům bývá v doplňující nabídce i zeleninový salát, což dcera i my kvitujeme,“ zamýšlí se maminka Elišky. A co na to Eliška? „V nabídce mi chybí akorát kynuté ovocné knedlíky nebo těstoviny, ale nevadí mi to, protože vím, že mi je mamka uvaří doma stejně dobré jako jsou v jídelně, ne-li lepší,“ usmívá se sedmnáctiletá Eliška.

V dnešní době nejsou celiaci odkázáni na bezlepkovou stravu uvařenou ve vlastní kuchyni, přesto se při nákupech vyplatí důkladně studovat etikety všech potravin, ve kterých se lepek může skrývat. Zde uvádíme seznam těch, u kterých byste lepek možná nečekali.

Potraviny, ve kterých se může skrývat lepek

Obiloviny:
Oves (toleruje se pouze bezlepkový. Pozor na výrobky, do kterých se obiloviny s lepkem přidávají, aniž byste to u nich očekávali (bramborová kaše, bramborové lupínky, pufovaná rýže, kukuřičné lupínky apod.)
 
Ovoce:
Sušené ovoce
 
Zelenina:
Zejména hotová zeleninová jídla.
 
Mléčné výrobky:
Krémy a pudingy, hotové mléčné koktejly, sýrové výrobky, jogurty
 
Maso, ryby a vejce:
Hotová jídla a hotové omáčky s masem nebo rybami, uzeniny
 
Tuky, koření, omáčky a přísady do pečení:
Hotové omáčky, sójové omáčky, kořenící přípravky, bujónové kostky, přísady na pečení jako je kypřící prášek, hotové krémy, puding v prášku
 
Cukroviny a sladidla:
Čokoláda, bonbony, kakao, zmrzlina
 
Nápoje:
Instantní nápoje např. káva, cappuccino, kakao, čaje

Zdroje:
www.celiaci.cz
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30650530/