Mít zdravá střeva neznamená, že do sebe musíte nacpete kefír, kombuchu nebo kimči. Tyto potraviny sice obsahují probiotické kultury, ale když si koupíte doslazovaný kefír nebo nápoj kombucha, tak přijímáte i hodně cukru a při pohledu na zadní stranu výrobku uvidíte, že to jsou zpracované potraviny s obsahem „éček“ jako je guma, škrob nebo sladidla. Nehledě na to, že u takové kombuchy nebo kimči si hodně připlatíte. Existují i další alternativy, levnější a nezpracované varianty, jak si zlepšit zažívání.
Zdravá střeva nejsou jenom o příjmu probiotik (bakterií, které osidlují střevní mikroflóru), ale i probiotik (vláknina, kterou se probiotické kultury živí) a antioxidantů. Například veškeré ovoce a zelenina obsahují prebiotika.
„Nemusíte kupovat ty nejdražší produkty, abyste získali zdraví prospěšné látky. Například mražená a čerstvá zelenina mají stejné živiny. Fazole a luštěniny v konzervách mají vynikající hodnotu a snadno se skladují,“ říká pro server The Guardian výživový poradce Tim Spector.
Přečtěte si, jaké potraviny prospějí vašemu zažívání.
Jablečný ocet
Tento druh octa se vyrábí kvašením jablek. Po odšťavnění jablek se tekutina fermentuje pomocí bakteriálních a kvasinkových kultur. Tím se cukry v jablečné šťávě přemění na alkohol a následně na ocet, vysvětluje server Eating Well.
Některé druhy mají na etiketě uvedenu) kombinaci kvasinek a bakterií vzniklou během procesu kvašení. Tato látka, která vypadá jako zakalená usazenina, je často vidět na dně láhve a předpokládá se, že je bohatá na zdraví prospěšné přírodní bílkoviny, zdravé bakterie a kyselinu octovou.
A co se stane, když si dáte polévkovou lžíci jablečného octa každý den? Podle studie se předpokládá, že kyselina octová obsažená v jablečném octu zpomaluje trávení sacharidů, čímž snižuje rychlost, s jakou se cukry dostávají do krevního oběhu, a pomáhá udržovat stabilnější hladinu cukru v krvi. A jsou to samozřejmě zmíněná probiotika. Která zlepšují trávení.
Houby obsahují vlákninu i vitamín D
Houby jsou obvykle oslavovány pro svou jedinečnou chuť a kulinářskou všestrannost, ale teprve v poslední době se o nich začíná mluvit pro jejich zdraví prospěšné účinky. Houby skutečně nabízejí řadu výhod pro zdraví střev. A jaké houby jsou nejlepší pro zdraví střev a jak mohou podpořit váš imunitní systém a trávení?
Houby jsou bohaté na rozpustné vlákniny, jako je chitin, hemicelulóza, beta-glukany a další, které jsou dokonalými prebiotiky. Prebiotika jsou v podstatě potravou pro střevní bakterie, které podporují růst střevní mikroflóry, čímž zvyšují zdraví střev. Houby jsou také jedinou potravinou, kterou jíme a jejíž profil vitaminu D je ovlivněn působením slunečního záření. Jak uvádí studie, ve skutečnosti jsou houby jedinou zeleninou, která dodává značné množství vitaminu D.
Nejlepší volbou jsou medicinální houby jako je Chaga, Reishi nebo Coriolus, které v našich zeměpisných šířkách seženeme spíš ve formě doplňků stravy. Ale dobrou službu udělá i klouzek nebo hříbek, který najdete v lese.
Luštěniny ano, ale ne formě chipsů
Neexistuje nic jako špatná nebo nezdravá luštěnina, pokud si je nekupujete v konzervě, ale čerstvé nebo zamražené. Dejte si také pozor na luštěninové chipsy, které jsou tolik v oblibě. Je to jen chyták a kdybyste snědli pytlík normálních chipsů, budete na tom stejně. Obsahují totiž (kupříkladu čočkové chipsy) 40 % čočkové mouky, bramborový škrob a velmi dlouhý seznam dochucovadel, které jsou tam všechny proto, abyste snědli mnohem víc než doporučenou porci 18 g. Jinak luštěniny jsou vynikajícím zdrojem vlákniny a dalších zdravých rostlinných látek, jako jsou polyfenoly (které pomáhají našim střevním mikrobům).
Kváskový chléb je složitý případ
Kvásek je někdy označován za živou potravinu, ale není tomu tak: probiotika obsažená v kvásku se při pečení chleba zničí. Hodnota kvásku pro vaše střeva vyplývá především z vlákniny, kterou obsahuje – ale biologická využitelnost této vlákniny závisí na způsobu zpracování. „Lidé by si měli dávat pozor na ‚sourfaux‘, což je označení pro výrobek, který je prodáván jako kvásek, ale je vyroben kratším postupem s použitím pekařských kvasnic nebo jiných kypřidel,“ říká odborník Chris Young.
Ještě horší je, že mnohé z těchto zakysaných výrobků obsahují emulgátory, které prokazatelně škodí střevní sliznici. Rozhodněte se pro kvásek, který byl kvašen pomalu – nejlépe přes noc – a je vyroben z celých zrn mletých na kameni. Dobrý kváskový chléb je pro většinu lidí zdravý. Špatný kváskový chléb je pravděpodobně stejně nezdravý jako ostatní chléb.
Mezi další potraviny, které zlepšují zdraví vašich střev patří:
Česnek
Cibule
Ořechy
Vločky
Olivový olej
Jogurt
A nejjednodušší je se vyhýbat ultra zpracovaným potravinám a zvýšit příjem ovoce a zeleniny, pokud se vám nechce přemýšlet každý den nad jednotlivými položkami.
Zdroj: TheGuardian, Eatingwell, Studie, Studie