Co je spalovače tuku?

Spalovač tuku je potravinový doplněk, který má urychlit spalování tukových zásob tím, že zrychlí váš metabolismus, sníží vstřebávání tuků a také chuť k jídlu. Může obsahovat jak přírodní, tak umělé složky.

Spalovače tuku ovšem představují jedny z nejkontroverznějších doplňků stravy, jelikož nemusí být vždy účinné a mohou být dokonce i škodlivé pro lidské zdraví, psal před časem web Euro. Dále je dobré počítat s tím, že spalovače tuků bez cvičení, dostatečného spánku a kvalitní stravy nemusí vůbec účinkovat.

Přestože některé druhy spalovačů tuků mohou podpořit rychlost vašeho metabolismu, stále nebyly provedené dostatečné výzkumy účinků složek, které jsou v produktech obsaženy, a není známý jejich vliv na srdeční frekvenci a krevní tlak. Spalovače tuků nejčastěji obsahují některé z následujících složek:

 • kofein,
 • synefrin,
 • extrakt ze zeleného čaje,
 • karnitine,
 • vitamín B6 a B12,
 • guarana,
 • kyselina linolová,
 • forskolin,
 • chrom,
 • glukomanan,
 • protein,
 • bujarník johimbe
Zdroj: Youtube

Spalovače tuků mohou být nebezpečné

Jak zhubnout snadno a rychle? Některé doplňky stravy a další látky jsou inzerovány ve smyslu, že vám pomohou rychle zhubnout. Takové přípravky stále častěji užívají nejen výkonnostní sportovci, ale i ti amatérští. Přínos tzv. spalovačů tuků je pro spotřebitele čím dál obtížnější posoudit, neboť jejich nabídka je značně rozsáhlá a někdy i nedůvěryhodná, upozorňuje Národní zdravotnický a informační portál.

Informace o nebezpečných látkách ve spalovačích tuků nebo varování přímo před konkrétními doplňky stravy najdete na webu Bezpecnost potravin.  

Ten uvádí, že už před lety například britské a finské kontrolní úřady varovali před konzumací tzv. spalovače tuku na bázi dinitrofenolu. Jednorázový vyšší příjem může způsobit smrt. Toxikologické testy ukázaly, že konzumace tří až čtyř kapslí s obsahem této extrémně nebezpečné látky může způsobit smrt. Pokud se konzumuje jedna kapsle po dlouhou dobu, může rovněž dojít k vážným účinkům na zdraví.

A kromě toho, že splaovače tuků mohou být nebezpečné, fungují vůbec? K tomu se vyjádřila dietoložka Kateřina Cajthamlová pro Český rozhlas.

„Zní to velmi protivně a omlouvám se všem, kteří teď sedí, aby si s tužkou v ruce zapsali, co všechno mají polykat za tabletky, aby se nemuseli hýbat. Bohužel, tyto preparáty pouze podporují využití tuků v buňce. A využití vlastně tuků pro svalovou práci. Nejen tuků, ale i cukrů tedy. Takže pilulka opravdu neexistuje. Neexistuje možnost, že v sedě u televize budeme polykat nějaké tabletky na pálení tuků a budeme krásně hubnout. Kdyby to bylo možné, tak pravděpodobně lidstvo vyhyne na lenost.“

Jednou z mála bezpečných látek a doplňků stravy, které fungují, za předpokladu, že se budete hýbat a omezíte příjem kalorií je L-karnitin. Ten je vlastní tělu, jenž si ho sami produkuje a vy jeho množství v těle ve formě doplňku stravy navyšujete. L-karnitin zlepšuje transport mastných kyselin (tuků) do mitochondrií, kde dochází k jejich „spalování“ a použití na energii. Touto nepřímou cestou tedy funguje jako spalovač tuku. L-karnitin dále zlepšuje mozkovou činnost tím, že se podílí na produkci některých přenašečů vzruchů. Pokud konzumujete některé z potravin bohatých na lysin (mléčné produkty, ovoce, maso) a methionin (ořechy, fazole, mléko), tělo si ho dokáže syntetizovat.

Zdroj: Euro-Zdravi, Bezpecnost potravin, NZIP, Studie, Cesky rozhlas