Oční problémy, např. rozmazané vidění, mohou výrazně ovlivnit kvalitu života. Když vidíte zamlženě a nedokážete zaostřit zrak, jen stěží dokážete provádět každodenní činnosti, např. řídit automobil, číst nebo pracovat na počítači. Kromě toho, že rozmazané vidění může ovlivnit váš každodenní život, může být také příznakem dalších, vážnějších zdravotních nebo očních problémů.

V případě, že vás rozmazané vidění trápí již delší dobu, je třeba navštívit odborníka a nechat si zrak vyšetřit. Nemáte čas navštívit lékaře nebo jste se objednali příliš pozdě? Pomoci vám může optik, kde vám na počkání změří zrak.

„I oční vyšetření v optice může odhalit, zda potřebujete dioptrické brýle nebo kontaktní čočky. Důležité je oční vyšetření dlouho neodkládat, protože si můžete způsobit vážné a trvalé problémy se zrakem,“ říká pro web Zdravie optik Martin Slaný.

Zdroj: Youtube

Příčiny rozmazaného vidění

Rozmazané vidění může být způsobeno očními poruchami, z nichž nejčastější jsou krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus.

Pravděpodobně každý z nás slyšel nebo četl o extrémní zátěži očí, pokud celý den zíráme na monitory digitálních zařízení. Málokdo však ví, že vidění na blízko může být procvičováno díky svalům (ciliárním svalům kolem oční čočky), které při nepřetržité a vysoké zátěži přestávají pracovat a v tu chvíli není možné zaostřit.

Ačkoli se o tom příliš nemluví, oči jsou také orgánem, který se může snadno unavit. Pokud oči extrémně namáháte, odrazí se to na vašem zraku.

Únavu očí nejčastěji způsobuje dlouhodobé zírání do modrého světla obrazovek, zejména pokud v práci celý den pracujete na počítači. V takovém případě byste si měli dělat pravidelné krátké přestávky a používat brýle, které redukují modré světlo.

K vysoké únavě očí dochází také v letních měsících, kdy se oči dívají do silného a přímého slunečního světla. V létě je důležité nosit sluneční brýle s vysokým UV filtrem.

Vady zraku a očí

Existuje velké množství poruch zraku. Za jejich vznikem stojí hned několik faktorů – genetická predispozice, věk, různé nemoci, jako cukrovka, a často také životní styl.

Podobně jako při ostatních zdravotních problémech, také v případě očí, jdou lidé k oftalmologovi, až když už mají velké potíže. Neléčené oční vady nebo onemocnění oka mohou mít za následek až ztrátu zraku, v lepších případech bolesti hlavy nebo zad, únavu, zhoršené soustředění.

Krátkozrakost – myopie

Krátkozrakost je nejčastější oční vadou na světě. Tato vada postihuje až 30 procent světové populace, přičemž počet pacientů stále roste. Myopie, jak se tato choroba odborně nazývá, vzniká obvykle v mladém věku. Po ukončení růstu, tedy mezi 20 a 25 rokem, se tato refrakční vada většinou ustálí. Tato vada se projevuje neostrým nebo zamlženým viděním do větších vzdáleností. A jak uvádí web Medihum, ani brýle ani čočky však problém neodstraní, jen ho eliminují. Pro úplné odstranění problému je třeba absolvovat laserovou operaci očí.

Dalekozrakost – hypermetropia (hyperopia)

Lidé si často pletou krátkozrakost s dalekozrakostí. Nedokáží určit, která vada je která. Při dalekozrakosti člověk vidí dobře do dálky, ale má problém zaostřit na blízké předměty nebo na čtení. Vzhledem k tomu, že se naše oko vyvíjí ještě po narození, rodí se s dalekozrakostí vlastně každý. Vada může být doprovázena dalšími poruchami zraku, jako je tupozrakost nebo strabismus. Při přehlížení problémů může dojít k bolestem hlavy nebo očí, zamlžování zraku, někdy také zánětům očních víček. Řešením může být, stejně jako v případě krátkozrakosti, laserová operace očí.

Šedý zákal

Podle informací WHO je šedý zákal nejčastější příčinou ztráty zraku u lidí, a to na celém světě. Jde o onemocnění, které postihuje hlavně starší osoby ve věku nad 75 let. 

Léčba není možná, jediným řešením šedého zákalu je operace, které se starší lidé často bojí. Přitom jde ve většině případech o velmi jednoduchý, krátký zákrok, který většinou probíhá bez použití celkové anestezie. Zakalená lidská čočka je při operaci nahrazená speciálně vyrobenou umělou variantou, díky které se může člověk zbavit také různých refrakčních vad.

Zelený zákal

Zelený zákal (glaukom) je oční vada oka, která způsobuje poškození (odumírání) zrakového nervu uvnitř oka. Jedná se o nebezpečné oční onemocnění – většinou nebolí a zpočátku ho neprovází žádné obtíže.

Pokud se nejedná o vrozený glaukom, ale o jeho akutní variantu, tak se nejspíš setkáte s příznaky jako je bolesti oka i hlavy, nevolnost, výrazné zhoršení vidění – vše je zamlžené. Léčba zahrnuje léky, ale i výzvu při změnu životní stylu (přestat s kouřením) a léčí se s tím i další nemoci jako je například vysoký krevní tlak, které k zelenému zákalu přispívají.

Zdroj: Zdravie, Myopiainstitute, Medihum, WHO, NZIP