Některým druhům rakoviny se nedá vyhnout a jsou podmíněny geneticky. Riziko vzniku rakoviny však ovlivňuje i některé chování, které můžeme ovlivnit. Dýchání znečištěného vzduchu (ať už cigaretovým kouřem nebo znečištěným ovzduším), konzumace (nebo naopak nekonzumace) určitých potravin a každodenní pobyt v blízkosti určitých výrobků a chemikálií mohou přispívat k tomu, jak, kdy a zda lidé onemocní rakovinou. 

Dokonce i vaše volba toho, co denně pijete, může mít určitý vliv na riziko vzniku rakoviny.

Zdroj: Youtube

Sladké nápoje zvyšují riziko vzniku rakoviny

Existují přesvědčivé důkazy, že pití alkoholu může způsobit rakovinu. Totéž platí pro sladké nápoje.

V 600ml láhvi sladkého pití (džus, Coca-Cola a další) je přibližně 16 balení cukru, takže pravidelná konzumace nealkoholických nápojů vede k nadměrně vysokému příjmu cukru. Obsah cukru v 600ml láhvi znamená, že přijímáte přibližně 1000 zbytečných kilojoulů, vysvětluje server Cancer.

Cukr je spojován s větším počtem případů rakoviny, a dokonce existují důkazy, že může napomáhat rychlejšímu a agresivnějšímu růstu nádorů. Nedávná studie více než 118 000 mužů a žen v USA naznačila, že lidé, kteří pijí více nápojů slazených cukrem, častěji umírají na nejrůznější onemocnění, včetně rakoviny prsu a tlustého střeva.

Studie také potvrdily, že chemické látky v nealkoholických nápojích mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny.

Když pijeme cukr z nápojů, jako jsou džusy nebo limonády, fruktóza se řítí do jater, aniž by byla omezena klíčovými živinami, jako je vláknina, která zpomaluje trávení a pomáhá nám cítit se plní a sytí.

"Nakonec prostě zkonzumujete více kalorií za den, což časem vede k nárůstu hmotnosti," řekla pro Business Insider Vasanti Malik, vědecká pracovnice z oddělení výživy na Harvard T. H. Chan School of Public Health. Tento nárůst hmotnosti může vyvolat rakovinu související s obezitou, včetně rakoviny prsu a tlustého střeva.

A jak je to s kávou?

Někteří lidé se také obávají rizika rakoviny spojeného s pitím kávy.

Vědci už desítky let zkoumají, zda existuje souvislost mezi pitím kávy, ale zatím jim chybí přesvědčivé důkazy. Během procesu pražení kávy se z kávových zrn uvolňuje chemická látka zvaná akrylamid, která je spojována s rakovinou.

Je známo, že akrylamid je nebezpečný, pokud je konzumován ve velkých dávkách (je to jedna z toxických chemikálií, které vdechují kuřáci), ale neexistují žádné důkazy o tom, že by malá dávka obsažená v kávě - dokonce i celoživotní - byla pro naše tělo škodlivá.

Z dosavadních výzkumů je zřejmé, že cukr a alkohol jsou daleko nebezpečnější. Takže milovníci kofeinu mohou být v klidu.

Zdroj: Studie1, Studie2, Cancer, Studie3, Businessinsider