Pupeční šňůrou, a tedy pupíkem jsme byli kdysi spojeni s naší matkou. Pupeční šňůra se po narození přeruší a zůstane jen malý pahýl, který postupně usychá a po týdnu nebo dvou odpadne. Ve většině případů vám zůstane jen malá vrásčitá prohlubeň. Od tohoto okamžiku se zdá, že pupík je zbytečný – kromě toho, že tam občas zůstávají nečistoty.

Vystouplým pupíkům se často říká „outie“. Odhadem 10 % populace má vyčnívající pupík a zbytek má „innie“ neboli pupík ve tvaru prohlubně, vysvětluje web Health Line. K tvaru outie dochází, když zbývající část pupečního pahýlu, kde byla připojena pupeční šňůra, vystupuje ven místo dovnitř. Nejde tedy o to, jakým způsobem lékaři pupeční šňůru dostřihly, ale je to výsledek náhody. Záleží na míře prostoru mezi kůží a břišní stěnou. Nelze tedy udělat nic proto, aby byl pupík úhledný, podle našich představ. Tvar pupíku, který máte od narození, neříká o vašem zdraví nic. Nicméně v průběhu života můžete zaznamenat změny, které problém značí.

Zdravotní problémy

Zarudnutí, otok a bolestivost v okolí pupíku mohou znamenat infekci. Do pupíku může proniknout řada patogenů, včetně plísní, kvasinek a bakterií, které mohou vyvolat zánět a vést k infekci. Pokud se infekce neléčí, může se rozšířit do dalších částí těla a vyústit v závažnější zdravotní problémy.

Kýla je stav, kdy se vnitřní orgán protlačí slabým místem v břišní stěně. Na toto onemocnění může poukazovat „vystrčený“ pupek. U obézních nebo těhotných žen se tento druh pupku může také objevit. Na vyklenutý pupek může poukazovat také nahromadění tekutiny v břiše známé jako ascites. Na kýlu, ke které dochází, když se část střeva nebo jiné tkáně protlačí slabým místem v břišní stěně, může poukazovat vyboulení nebo vyklenutí kolem pupku. Kýla může mít bolesti, nepříjemné pocity a další následky.

Ale pupík není jen ukazatelem zdraví nebo „zbytečnou“ jizvou na těle. Jeho příběh je mnohem širší.

Podceňovaná erotogenní zóna

Jak píše server Psychology Today, evoluční psychologové se domnívají, že všechny muže instinktivně přitahují tělesné otvory, a přestože pupík není tak docela otvor stále je objektem touhy. Vzhledem k vizuální podobnosti mezi pupíkem a ženskými pohlavními orgány vysvětlil psycholog Dr. Elmar Basse pro německý Bild, že pupík je „malá vagína“, a proto je pro muže těžké mu odolat.

Z celého světa a od nejstarších zaznamenaných dějin označují spisovatelé a umělci pupík za důležitou erotogenní zónu. Vzhledem ke konkrétní zemi a době byl v krajních případech vnímán jako sexuální tabu – něco, co je třeba skrývat, vyhýbat se mu nebo ho cenzurovat. Zatímco Západ byl až do 80. let 20. století vůči oblečení odhalujícímu střed těla poměrně odolný, u indických žen je to již dlouho módní záležitost.

Rozhodně není pochyb o tom, že pupík se stále více dostává do popředí při předvádění našich nejsvůdnějších celebrit. Pokud něco víte o Madonně, pravděpodobně víte, že je zřejmě téměř posedlá vystavováním svého pupíku, který lze označit za její výkonnostní značku. Její vlastní nestydatá erotická přitažlivost k němu se nejlépe projevila v rozhovoru pro časopis Spin z roku 1985, v němž se přiznala: „Můj nejoblíbenější knoflík je můj pupík. Mám ten nejdokonalejší pupík... Když do (ně) strčím prst, cítím, jak mi nerv uprostřed těla vystřeluje do páteře.“

Ano, pupek je erotogenní zóna se zvýšenou citlivostí. Pupek a oblast pod ním při dotyku prstem nebo špičkou jazyka vedou k vyvolání erotických pocitů. Je to oblast mezi stěnou močového měchýře a vagínou, která se skládá z nervů, jež se přivádějí dolů do celé genitální oblasti. Pupek se nachází v dráždivé vzdálenosti od genitálií. To vysvětluje, proč je dráždění pupíku a jeho okolí často cítit ve vaginálním kanálu a naopak.

Zdroj: Healthline, Mayoclinic, Instagram