Ve čtvrtek 14. března si celý svět připomene, jak důležitým orgánem ledviny jsou a hlavně proč bychom neměli podceňovat prevenci a chodit na prohlídky, i když nás nic nebolí. Onemocnění ledvin totiž bývá zrádné právě v tom, že se navenek nemusí dlouho nijak projevovat, a tak o něm nemocní ani netuší. Aby se onemocnění ledvin podchytilo včas, je důležitá návštěva praktických lékařů spojená se základním vyšetřením moči na přítomnost bílkovin či červených krvinek.
„Pokud je nám diagnostikováno onemocnění, které je často spojeno s poškozením ledvin, například cukrovka nebo vysoký krevní tlak, je nezbytná jeho správná léčba. Celkově mají nejvíce problémů s ledvinami a poškozením jejich funkce právě diabetici a lidé, kteří mají dlouhá léta vysoký krevní tlak,“ vysvětluje prof. MUDr. Karel Krejčí, Ph.D., vedoucí nefrologického oddělení ve Fakultní nemocnici Olomouc.
Ledviny potřebují dostatek vody, aby mohly správně fungovat
Zásadní doporučení pro zdraví ledvin je jednoduché: dostatečný pitný režim. Nejlepší je orientovat se podle barvy moči, která má být světle žlutá. Pokud pijete málo, barva vaší moči je tmavě žlutá až oranžová a vede to k dehydrataci organismu, čímž trpí hlavně ledviny. Na druhou stranu nadměrný příjem tekutin (moč je průhledná, bezbarvá) může organismus i ledviny zatěžovat.
Skladba pitného režimu by měla být pestrá, asi z poloviny tvořená vodou, nejlépe přírodní, bez obsahu cukru a chemických přídatných látek. Vhodnou součástí každodenního pitného režimu jsou přírodní minerálky – slabě i středně mineralizované vody doplňují tělu vápník, hořčík, draslík a další minerály, aniž by ho zatěžovaly. „Odborné práce dokazují, že voda s obsahem minerálních látek preventivně působí proti tvorbě ledvinových kamenů. Například vyšší obsah hořčíku nebo draslíku ve vodě vede k alkalizaci moči a zvýšenému vylučování citrátu, což brání vzniku kamenů. Není tedy pravda, že by minerální vody přispívaly ke vzniku ledvinových kamenů,“ vyvrací přetrvávající mýtus Mgr. Miroslava Karbanová, nutriční terapeutka se specializací na výživu při onemocnění ledvin ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Pozor na pivo, podporuje vznik ledvinových kamenů
Druhou polovinu pitného režimu mohou tvořit bylinné čaje, 100% pomerančová a jiné ovocná šťáva (jablečná a grapefruitová raději ne, zvyšují riziko vzniku ledvinových kamenů) nebo mléko. Často diskutované pivo mezi vhodné tekutiny nepatří, protože zvyšuje podíl kyseliny močové a nepříznivou kyselou reakci v moči, podporující vznik ledvinových kamenů. Navíc obsahuje velké množství sacharidů, které přispívají ke zvyšování tělesné hmotnosti. Alkohol bychom měli kvůli svým ledvinám co nejvíce omezit, pokud si ale chceme dát občas například dvě deci vína, nemusíme mít výčitky. „Mírná konzumace alkoholu ledvinám neublíží, ale jeho nadměrný příjem, který často pozorujeme právě při konzumaci piva, jim škodit může. Kvůli močopudným účinkům alkoholu může dojít k dehydrataci a nerovnováze elektrolytů, a tím i k zatěžování ledvin. Pivo a alkohol obecně může vést nejen ke vzniku ledvinových kamenů, ale také k rozvoji dny a zvyšování krevního tlaku, což časem přispívá k poškození ledvin. V kombinaci s některými léky nebo například při podchlazení pak existuje riziko i náhlého selhání ledvin. Druhotné postižení ledvin lze očekávat také tehdy, pokud si pitím alkoholu poškodíme játra,“ říká prof. MUDr. Karel Krejčí.
Přemíra bílkovin poškozuje funkci ledvin
Šetřit bychom při jídle určitě měli se solí i bílkovinami – ledvinám totiž ve vysokém množství škodí. „Pokud přijímáme nadměrné množství bílkovin, roste koncentrace močoviny a ledviny musí hodně pracovat, aby došlo k jejímu vyloučení. Vysoké množství bílkovin ledviny zároveň přímo poškozuje, a urychluje tak postup jejich chronického onemocnění. Zvláště opatrní na příjem bílkovin by měli být lidé s diagnostikovaným onemocněním ledvin nebo s dědičnou zátěží,“ varuje nutriční terapeutka a spolupracovnice AquaLife Institutu Mgr. Karbanová.
Co je naopak vhodné do jídelníčku zařadit? „Luštěniny, které stejně jako přírodní minerálky snižují díky obsahu minerálních látek riziko vzniku ledvinových kamenů. Brusinky při zánětlivých onemocněních ledvin a močových cest, protože redukují odpadní látky v moči, a tím i tvorbu ledvinových kamenů, zabraňují přilnutí bakterií na sliznici močového měchýře, dezinfikují močové cesty. Olivový olej, který má protektivní účinek na ledviny, a dokonce zmírňuje příznaky chronického onemocnění ledvin. Cibuli a česnek, protože jsou bohaté na velmi silné antioxidanty chránící ledvinové buňky před poškozením,“ upřesňuje odbornice.
Které léky škodí ledvinám?
Opatrní bychom měli být v užívání léků, zejména těch volně prodejných, například na bolest. „Celá řada léků může navodit akutní či chronické poškození ledvin, zejména ty volně dostupné, které bývají často nadužívané. K nejběžnějším rizikovým volně prodejným lékům patří léky proti bolesti (analgetika), protizánětlivé léky (nesteroidní antiflogistika) a léky proti pálení žáhy. Obzvláště analgetika, často užívaná jako kombinace několika léků, mají při dlouhodobém podávání vyšších dávek velmi nepříznivé účinky na ledvinovou tkáň a mohou vést k poškození ledvin i k jejich selhání,“ upozorňuje prof. MUDr. Karel Krejčí.
Preventivní prohlídky zachytí nemoci ledvin včas
Jak už bylo zmíněno na začátku článku, chronická onemocnění ledvin bývají zákeřná v tom, že o nich pacient dlouho neví. Zdravotní komplikace se neprojevují bolestí a problém tak bývá často odhalen až na základě příznaků pokročilého onemocnění. I proto je vhodné nechat si ledviny preventivně kontrolovat. „Chronická onemocnění ledvin budou v blízké budoucnosti představovat páté nejčastější onemocnění, kvůli němuž budou pacienti umírat. Proto je zcela zásadní prevence. Ta spočívá především v zachycení nemocných, kteří o svém onemocnění nevědí. U nich lze včas zahájit léčbu, která zpomalí zhoršování funkce ledvin a pacient tak může získat mnoho let života bez dialýzy navíc,“ říká profesor Ondřej Viklický, předseda České nefrologické společnosti a přednosta Transplantačního centra a Kliniky nefrologie IKEM.
V rámci preventivní prohlídky u praktického lékaře se provádí základní vyšetření moči pomocí testačních papírků každé dva roky. U pacientů rizikových skupin, tedy u pacientů starších padesáti let zejména s cukrovkou, hypertenzí nebo kardiovaskulárními komplikacemi (tedy s chorobami, které mohou nepříznivě ovlivňovat funkci ledvin), případně s nepříznivou rodinnou anamnézou, by mělo být každé čtyři roky provedeno také laboratorní vyšetření funkce ledvin.
Zdroje:
Bertaccini A, Borghesi M. Indications for a medium mineral high bicarbonate water (Cerelia) in urology, Arch Ital Urol Androl, 2009; 81(3): 192–4. Siener R, Jahnen A, Hesse A. Influence of a mineral water rich in calcium, magnesium and bicarbonate on urine composition and the risk of calcium oxalate crystallization, Eur J Clin Nutr, 2004; 58(2): 270–6.