Každý desátý Čech trpí podle odborných odhadů onemocněním ledvin, přičemž mnozí lidé nevědí, že se u nich zákeřná choroba právě rozvíjí. Pokud vám ovšem v zimě "vylézají" záda, není to důvod k zásadním obavám o zdraví vašich ledvin. "To se spíše jen tak říká," vysvětlil v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz profesor Vladimír Tesař, přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice. "Obecně je zvýšeno riziko jakékoli infekce, spíše asi dýchacích cest. Expozice chladu ale může opravdu také snížit rezistence močových cest vůči infekci," dodal.

Zdroj: Youtube

Mám zdravé ledviny?

Přečtěte si následujících pět kroků, díky kterým se dozvíte víte o onemocnění ledvin a jak tomu předcházet.

Krok 1: Zjistěte si tato fakta

Je dobré vědět, co vlastně ledviny v našem těle dělají. Regulují hladinu tekutin v těle, filtrují odpadní látky a toxiny, uvolňují hormon, který reguluje krevní tlak a také hormon pro tvorbu červených krvinek. V neposlední řadě udržují rovnováhu minerálních látek v krvi (sodík, fosfor, draslík).

Krok 2: Rizikové faktory

Chronické onemocnění ledvin má několik hlavních příčin. Diabetes je tou nejčastější příčinou selhání ledvin, celosvětově je primární příčinou 20 až 40 procent selhání. Dalším důvodem jsou cévní onemocnění, především ateroskleróza ledvinových tepen. Ischemická choroba ledvin může být příčinou asi 20 procent případů selhání ledvin.

A jak dále uvádí web Kidney, jsou i další rizikové faktory. Například věk nad 60 let, obezita, dlouhodobé užívání nesteroidních antirevmatik (NSAID), což je druh léků proti bolesti, jako je ibuprofen a naproxen, lupus, jiné autoimunitní poruchy, chronické infekce močových cest a ledvinové kameny.

Krok 3: Rozpoznejte příznaky

Většina lidí s časným onemocněním ledvin nemá žádné příznaky, a proto je velmi důležité včasné odhalení. V době, kdy se příznaky objeví, může být onemocnění ledvin již pokročilé a příznaky mohou být zavádějící. Věnujte jim pozornost: únava, slabost obtížné, bolestivé močení, růžová, tmavá moč (krev v moči), zvýšená žízeň, zvýšená potřeba močení (zejména v noci), opuchlé oči, oteklý obličej, ruce, břicho, kotníky a chodidla.

Krok 4: Nechte se otestovat

Pokud vy nebo někdo z vašich blízkých patříte do rizikové skupiny, požádejte svého lékaře o provedení testů. Světový den ledvin připadá na 11. března, koná se od r. 2006 každoročně. V České republice ho organizuje Česká nadace pro nemoci ledvin spolu s Českou nefrologickou společností. Cílem je zvýšit informovanost zdravotníků a zejména laické veřejnosti o nemocech ledvin, možnostech jejich časného záchytu, prevence a léčby. Letos je hlavní pozornost zaměřena na vztah mezi cukrovkou a chronickým onemocněním ledvin. Na vybraných místech budou mají pacienti možnost zdarma podstoupit screeningové vyšetření ledvin (vyšetření moči a kreatininu) a měření krevního tlaku.

3 jednoduché, život zachraňující testy:

Krevní tlak (BP test)

Vysoký krevní tlak může poškodit malé krevní cévy (glomeruly) v ledvinách. Po cukrovce je druhou nejčastější příčinou selhání ledvin.

Bílkoviny v moči (test moči)

Stopy určitého druhu bílkoviny, albuminu, v moči (albuminurie) mohou být časným příznakem onemocnění ledvin. Pravidelné množství albuminu a dalších bílkovin v moči (proteinurie) ukazuje na poškození ledvin.

Rychlost glomerulární filtrace (GFR) (krevní test)

Měří, jak dobře ledviny filtrují krev. Lékaři změří hladinu kreatininu v krvi a provedou výpočet, aby zjistili rychlost glomerulární filtrace (GFR).

Krok 5: Zůstaňte zdraví

Jako prevenci lékaři doporučují dodržovat správnou životosprávu – dostatečně pít (aspoň 1,5 litru tekutin denně), nekouřit a nebýt obézní. Lidé by také měli pravidelně chodit na měření krevního tlaku a kontrolu krevních tuků, zejména cholesterolu.

Zdroj: iDNES, Kidney