Zatímco u dětí jsou křečové žíly spíše výjimkou, ve věkové kategorii nad 60 let jimi trpí až polovina osob. Důvodem je s věkem se snižující elasticita žil.
Udává se, že až třetina světové populace má křečové žíly dolních končetin, v evropských zemích se vyskytují varixy minimálně u 20–30 % mužů a 40–50 % žen. Léčbu křečových žil je žádoucí zahájit co nejdříve.
Křečové žíly by měly být léčeny od prvních příznaků, kterými mohou být bolesti, otoky, křeče... U velké části nemocných převažuje hledisko estetické, ale ve svých pokročilých stadiích vede toto onemocnění k omezení pacienta v běžném životě a může se stát posléze příčinou vážných komplikací, jako jsou trvalé otoky, kožní změny, trombóza nebo bércové vředy.
Nejčastější příčiny vzniku křečových žil
Fyziologickou příčinou křečových žil je jejich špatná funkčnost. Zatímco tepny odvádějí krev ze srdce do zbytku tkání, žíly vrací krev z tkání do srdce. Při tomto procesu musí pracovat proti zemské gravitaci. Pomáhá jim k tomu hned několik mechanismů: systém chlopní zabraňujících návratu krve či propojení mezi hlubokým a povrchovým žilním systémem. Pružnost hlubokých žil podporuje i pohyb svalů, ve kterých se nacházejí.
Křečové žíly vznikají v případě, kdy tento systém přestane fungovat, krev se hromadí v žíle a rozšiřuje ji. Obvykle k tomu dochází z důvodu oslabení žilní stěny, absenci nebo nedomykavosti chlopní, vysvětluje odborný web EUC Clinic.
Rizikové faktory:
- obezita: nadváha zvyšuje tlak na žilní systém
- dlouhodobé sezení a stání: nedostatečné prokrvování končetin
- genetika
- věk: s věkem stoupá riziko vzniku křečových žil, protože žilní stěny přirozeně slábnou a zhoršuje se cirkulace krve v těle
- pohlaví: ženy trpí na vznik varixů více, než muži, důvodem jsou hormonální změny v menopauze, těhotenství i užívání
- antikoncepce
Jak vzniku křečových žil předcházet
Zdravým životním stylem můžete vývoj křečových žil zpomalit nebo i předejít. Obzvláště přínosné jsou:
- dostatek pravidelného pohybu, např. procházky, turistika, jogging, jízda na kole, plavání, tanec nebo žilní gymnastika,
- předcházení nadváze, vyhýbání se dlouhému sezení nebo stání,
- při dlouhém sezení je vhodné nohy pokládat na vyvýšenou podložku, stoupat si na špičky prstů, pravidelně vstávat a pohybovat se,
- stravovat se zdravě, pít alespoň dva litry tekutin denně,
- nezvedat a nepřenášet těžká zavazadla.
ŽILNÍ GYMNASTIKA
Dlouhé sezení / stání patří mezi hlavní faktory zhoršování stavu křečových žil. Sezení v jedné poloze ztěžuje krvi proudit v žilách proti gravitaci, tím se zvyšuje žilní tlak, který nakonec vede k hromadění krve v oblasti kotníků. Tím vaše lýtka začnou otékat a bolet.
- protahujte kotníky krouživými pohyby
- natahujte špičku a opět přitahujte k holeni
- ohýbejte kolena ve stylu „pochodujícího vojáka“
Zkuste během dne alespoň 3x na 10 minut zvednout nohy nad úroveň srdce. Tím se výrazně zlepší krevní oběh a sníží otoky kotníků.
KOMPRESNÍ PUNČOCHY
Nošení kompresních punčoch či ponožek udržuje žilní tok v hlubokém žilním systému, tím se minimalizuje hromadění krve, otoky a bolesti nohou. Existují různé typy kompresních návleků a už zdaleka nejde o nevzhledné béžově punčochy, které se snažíte celý den schovávat pod oblečení. Velmi rádi vám poradíme s jejich výběrem, nebo si je můžete pořídit na našem e-shopu eshop.vascumed.cz.
ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL
Základem je zdravá strava založená na komplexních sacharidech, dostatečném množství bílkovin a zdravých tuků. Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem soli. Na jídelníčku by neměl chybět dostatek vlákniny. Základem je správný pitný režim. Hydratace pomáhá udržet zdravý krevní oběh.
POHYB
Nejlepším pohybem pro dobrý krevní oběh je chůze, plavání, kolo, jóga a dostatečné a správné protahování.
LÉČBA
Velmi důležité je navštívit včas specialistu, který se věnuje žilnímu systému (angiolog, cévní chirurg, flebolog). Brzké odhalení křečových žil může zlepšit výsledek léčby. Varixy lze odstranit chirurgicky, či méně invazivními metodami – například laser nebo žilní lepidlo.