Dětská obezita je hrozbou! A právě teď je to tak zlé, že každé páté americké dítě je považováno za klinicky obézní již na základní škole a v Česku dýcháme ve smutných statistikách západu na záda. Podle Státního zdravotního ústavu je u nás obézních přes 16 procent dětí a číslo letí nahoru zejména v posledních letech.

Jistě si žádný rodič nepřeje, aby jeho dítě mělo nadváhu nebo bylo obézní. Ale tady je ten kámen úrazu – většina dětí ztloustne kvůli svým rodičům a je to tak jejich odpovědnost. Když se v létě rozhlédnete po koupališti, tak vám je jich až líto. Děti, které nejsou ani ještě v pubertě se ztěžka pohybují pod kily navíc a nezřídka je vedle nich rodič, který jim podává hot dog a zmrzlinu navrch. Jako by si neuvědomovali, že je vybavují do života ohromnou zátěží nejen fyzickou, ale i mentální.

Obézní děti nejsou přijímané v kolektivech, často se stávají obětí šikany a nezřídka končí s úzkostmi a depresemi. A dětská tloušťka není něco, z čeho vyrostou. Naopak, podle studií je velmi pravděpodobné, že si skoro tři čtvrtě z nich ponese nadváhu celý život.

Nehledě na to, že nadměrná hmotnost je spojována s mnoha zdravotními problémy, včetně cukrovky 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění, astmatu, bolestí kloubů a dokonce i poruchami spánku.  A bohužel je obezita spojena také se zvýšenou úmrtností, což znamená, že lidé s nadváhou mají tendenci žít kratší dobu.

Zdroj: Youtube

Když je rodič špatným příkladem

Děti jsou odrazem svých rodičů. Dělají to, co oni, považují za správné, to co oni (než se dostanou do puberty) a kopírují jejich chování i životní styl. Pokud má rodič nadváhu, vysílá svým dětem jednoduchý vzkaz, být tlustý je v pořádku. Pokud necvičí a pizza je standartním jídlem k večeři, děti to budou následovat. Svět se sice mění a zrychluj se, takže není nic snazšího než odbýt jídlo fast foodem, ale děti vychovávané na hranolkách, hamburgerech a párcích v rohlíků vykračují do života už navždy poznamenané.

Rodiče dnes zároveň mají méně času, takže své potomky odkládají k tabletu nebo k počítači. Nebo možná mají času dost, ostatně naši předci pracovali na poli celý den a v současné době máme mnohem více volna. Ať už je to tedy pohodlnost dospělých nebo jejich zaneprázdněnost, výslednicí je, že se děti nehýbou. A když táta také tráví celý víkend na gauči, tak těžko hledat zdravé vzory. Dítě na telefonu po nás nechce, máme klid, nemusíme vymýšlet program ani odpovídat na vyčerpávající proudy otázek. Ale jakou cenu.

Buďte svým dětem vzorem

Vzniku nadváhy u dětí a dospívajících lze předejít dodržováním zásad zdravého životního stylu, zvláště pak vyváženou stravou a dostatkem pohybu. Zároveň je však třeba si uvědomit, že děti obvykle napodobují chování svých rodičů. Proto je třeba jít dětem příkladem: aby děti netrpěly nadváhou, je důležité začít u sebe.

Tipy pro rodiče a děti

Vyhněte se fast foodům i jídlům v krabičce ze supermarketu

Jezte více ovoce, zeleniny a celozrnných potravin

Dbejte na rozmanitost, nejezte dokola to samé

Nejezte na noc

Vzdejte se dobrot mezi jídly

Největším zlem jsou sladké limonády, nahraďte je vodu

Veďte děti ke každodennímu pohybu, buďte společně aktivní. Pohyb dítě (i dospělého) nejen udrží fit a zlepší jeho kondici, ale také spálí spoustu kalorií, a tím pozitivně ovlivní jeho tělesnou hmotnost. Aktivní pohyb také člověku pomáhá vyrovnat se se stresem. Proto u svých dětí co nejvíce podporujte tělesnou aktivitu a sportování – odborníci doporučují alespoň hodinu denně. Mnoho příležitostí ke zdravému pohybu však nabízí i běžný každodenní život: stačí například své dítě do školy či školky vozit na kole nebo vodit pěšky.

Stanovte pravidla pro sledování médií. Dohodněte se na časech, kdy děti budou mít přístup k médiím, a tyto časy dodržujte. Děti by ve svém pokoji neměly mít vlastní televizi.

Jděte svým dětem příkladem. Rodiče jsou pro své děti vzorem v mnoha oblastech, a platí to i v případě sledování médií. Nedovolte, aby mobilní telefon nebo televize narušovaly společně strávený čas u jídla, rozhovor s dítětem apod.

Poznámka: Příliš mnoho času stráveného u televize nebo elektronických zařízení zvyšuje riziko vzniku nadváhy.

A závěrem – zapomeňte na diety. Nejlépe vám poradí praktický lékař pro děti a dorost, u kterého je vaše dítě registrováno. Ten vás v případě potřeby nasměruje na dalšího odborníka, například dietologa nebo nutričního terapeuta.

Zdroj: cdc.gov, SZU, Studie, Studie2, NZIP