Obrovský význam vody v našem těle a důležitost jejího dostatečného příjmu asi není třeba zdůrazňovat ani obhajovat. Všichni víme, že má v našem těle nezastupitelnou roli. Bez ní nemůžeme fungovat.

Minerálky- některým lidem pomáhají při trávení, jiní je pijí, protože jim chutnají lépe než obyčejná voda a jinak by nedodržovali pitný režim apod. Důležité je uvědomit si, že pokud pijete minerálky denně jako hlavní zdroj pitného režimu a například proto, že vám chutnají více než voda, je třeba je střídat. Není dobré pít stále stejnou značku.

Zdroj: Youtube

Na co se zaměřit při výběru minerální vody?

U pramenitých vod s nízkým obsahem minerálů (které mají koncentraci minerálů do 500 mg/l) není hrozba nadměrného příjmu minerálů tak velká, a proto je lze používat k běžné denní konzumaci.

Mezi běžné vody s nízkým obsahem minerálních látek patří například Dobrá voda, Rajec, Bonaqua nebo Toma Natura. Pokud se vám nechce utrácet za balenou vodu, stejnou službu udělá voda z kohoutku, doporučuje se ji ještě prolít přes filtrovací konvicí.

Opačná situace je u středně mineralizovaných vod (pramenité a balené vody s koncentrací minerálních látek 500 až 1 500 mg/l) a u vod s vysokou mineralizací (koncentrace minerálních látek nad 1 500 mg/l). Takto mineralizované minerální vody odborníci doporučuji pít pouze v případech, kdy dochází k vyšším ztrátám minerálních látek z těla, například při zvýšeném pocení, při sportu nebo jiných stavech, kdy tělo ztrácí více minerálních látek a vody.

Sem patří například Magnesia, Mattoni nebo korunní, u těch se doporučuje vypít maximálně půl litru za den. A doporučuje se zejména u těch, kteří sportují nebo v teplém počasí, kdy se více potíme.

Lázeňské nebo silně mineralizované vody by se měli užívat pod dohledem lékaře. Týká se to kupříkladu Bílinské kyselky nebo Vincentky. Při pití silně mineralizovaných vod je nejčastějším cílem zlepšení střevní peristaltiky nebo zvýšení tvorby a vylučování moči, při které se vyloučí ve vodě lépe rozpustné soli.

Ke každodennímu pití se tedy doporučují minerální vody s nízkým obsahem minerálů. Každá minerální voda je jedinečná svým složením, konkrétně různou koncentrací minerálních látek, které obsahuje. Pokud tedy budete pít stále stejnou minerální vodu, může se stát, že budete mít nakonec stejných minerálních látek nadbytek. To znamená, že pokud budete minerální vody střídat, zajistíte si různý přísun různých minerálních látek.

Minerálka jako lék

Minerální vody se používají také při léčbě různých potíží (žlučník, ledvinové kameny, pálení žáhy a jiné zažívací potíže, problémy se stolicí. V tomto případě však nepůsobí jako hlavní součást pitného režimu, ale spíše jako doplněk, tj. určitá léčebná dávka. Lázeňské nebo silně mineralizované vody by se měli užívat pod dohledem lékaře.

Vincentka pro zdraví dýchacích cest

Vincentka je přírodní, velmi silně mineralizovaná, jódová, uhličitá minerální voda hydrogenuhličitano-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité. Lokalitou zdroje jsou Luhačovice. Vincentka se obvykle používá k pitným a inhalačním kúrám pro příznivý účinek na sliznice a hladinu imunoglobulinů při onemocnění dýchacích cest a hlasivek, dále při vředové chorobě žaludku a duodena, k doplnění jódu a také k výplachům dutiny ústní k prevenci vzniku zubního kazu. Konzumace není vhodná při onemocnění štítné žlázy, při hypertenzi a otocích končetin. Pitná kúra uváděná výrobcem 2× denně na lačno před snídaní a před večeří v dávce cca 25-35 ml. Účinná pitná kúra by měla trvat 15 až 20 dnů.

Bílinská kyselka na žaludek

Kyselka je přírodní alkalická hydrogenuhličitanová kyselka s vysokou koncentrací minerálních látek (5-7 gramů na 1 litr). Využívá se při onemocnění dýchacího systému, onemocnění žaludku (překyselení, pálení žáhy, vředy) a slinivky břišní, při onemocnění jater a žlučníku, nemocech ledvin a močového měchýře, případně dny. Pro vysoký obsah sodíku není vhodná při hypertenzi a otocích končetin. Doporučená denní dávka Bílinské kyselky dle výrobce by se měla pohybovat okolo 0,4 litru na den.

Šaratica proti zácpě

Je to silně mineralizovaná voda, typická svojí hořkou chutí, jedná se o sírano-sodno-hořečnatou minerální vodu s projímavými účinky. Lze ji využít při onemocnění trávicího traktu jako např. obstipace (zácpa), dyspepsie a dyskinéze žlučových cest. Doporučené dávkování: při zácpě 9 - 17 polévkových lžic denně na lačný žaludek. Při zažívacích poruchách, onemocnění jater, žlučníku, ledvin, kožních onemocnění dospělí 3 - 5 polévkových lžic 2-3 denně.

Riziko při pití velkého množství minerálek

Navzdory všeobecnému přesvědčení minerální voda neovlivňuje hustotu kostí ani nezpůsobuje osteoporózu. Může však způsobit erozi zubů a zhoršit žaludeční vředy, peptické vředy, syndrom dráždivého tračníku a nadýmání. Některé značky obsahují příliš mnoho sodíku, který může negativně ovlivnit rovnováhu elektrolytů v těle a způsobit zadržování tekutin.

Pití příliš velkého množství minerálních vod může vést k zažívacím potížím a nadměrné produkci žaludeční kyseliny. Způsobuje také zadržování tekutin v těle, což zvyšuje krevní tlak a způsobuje nadýmání.

Lidé, kteří dodržují dietu s nízkým obsahem sodíku, by se v měli minerálním vodám s vysokým obsahem sodíku vyhýbat.

Zdroj: Fitastyl, NZIP, Vyzivaspol, Studie