Velký lékařský slovník definuje narcismus jako přehnanou sebelásku. Pacienti, kteří touto poruchou trpí, mají úplně absurdní a přehnané představy o vlastní důležitosti a privilegovanosti. Chovají se kriticky, nabubřele a hlavně věnují mnohem více pozornosti sobě než celému světu kolem. Narcisté mohou být na první pohled přitažliví a charismatičtí, což jim pomáhá snadno získávat důvěru a náklonnost ostatních. Avšak za tímto okouzlujícím zevnějškem se skrývá hluboký problém s empatií a sebehodnocením, který může mít vážné následky pro jejich partnery. Jak tedy narcistu poznat?
9 vlastností narcistů
Diagnostický a statistický manuál duševních poruch uvádí devět kritérií, která pomáhají diagnostikovat narcistu. Přesto však specifikuje, že některým lidem stačí kritérií pouze 5, aby byli klinicky kvalifikovaní jako narcisté.
- Grandiózní pocit vlastní důležitosti.
- Fantazírování o vlastní úspěšnosti, moci, kráse a podobně.
- Přesvědčení o tom, že jsou zvláštní, speciální a jedineční, takže jen výjimeční lidé je mohou pochopit a jen s takovými se mohou stýkat.
- Vyžadují nekonečné množství uznání a obdivu.
- Nárokují si výjimečné zacházení a automatické plnění svých snů.
- Druhé využívají jen k dosažení vlastních cílů.
- Nejsou schopni rozeznat pocity a potřeby druhých.
- Jsou velmi závistiví a jsou přesvědčeni i o tom, že druzí závidí jim.
- Chovají se arogantně, nabubřele a přezíravě.
Toto jsou tedy oficiální kritéria, podle kterých lze diagnostikovat člověka s narcistickou povahou. Jenže ta jsou samozřejmě hodně obecná. Pojďme se tedy podívat na to, jak takového člověka poznat ve vztahu.
Na začátku jsou neodolatelní
Společný jmenovatel lidí, kteří narcistickou poruchou trpí, je to, že na první pohled a ze začátku vztahu jsou velmi okouzlující, šarmantní a neodolatelní. Umí vás dokonale pochválit a věří, že jsou jediní, kdo vás doopravdy dovedou ocenit. Lidé s touto poruchou také mohou hned na začátku vztahu vytvářet povrchní spojení.
Žijí z vašich komplimentů
Narcisté mají potřebu neustálého obdivu a uznání. Vaše komplimenty a chvála jsou pro ně jako palivo, které potřebují k udržení svého sebevědomí a pocitu výjimečnosti. Může se stát, že budou neustále hledat vaše potvrzení jejich hodnoty a schopností, a pokud ho nedostanou, mohou se stát podrážděnými, nebo dokonce agresivními. Tento neustálý požadavek obdivu může být vyčerpávající a frustrující.
Nemají moc dlouhodobých přátel
Je běžné, že lidé s NPD (narcissistic personality disorder) mají časté konflikty s ostatními. Pokud se podíváte hlouběji na jejich vztahy, zjistíte, že mají opravdu málo blízkých přátel. Lidé s NPD bývají přecitlivělí a nejistí, a mohou se dokonce často bouřit, pokud se s někým jiným chcete setkat vy. Mohou tvrdit, že s nimi netrávíte dost času a kritizovat vaše přátele.
Gaslighting na denním pořádku
Gaslighting je forma psychické manipulace a citového zneužívání. Při něm se vás partner snaží přesvědčit, že vaše vzpomínky, pocity nebo zážitky nejsou skutečné nebo validní. Házejí vám do obličeje řeči o tom, že si vše jen namlouváte, jste přecitlivělí a přeháníte, nebo že vše bylo úplně jinak, než si myslíte.
„Dělají to, aby přiměli ostatní, aby o sobě pochybovali, jako způsob, jak získat nadřazenost. Narcistům se daří díky tomu, že jsou uctíváni, takže používají manipulační taktiku, aby vás k tomu přiměli,“ říká Shirin Peykar, rodinná a vztahová terapeutka.
Nikdy se neomluví
Dalším běžným znakem toho, že je osoba narcistní, je například to, že se nikdy neomluví a stojí si za tím, že má vždycky pravdu. Pacienti s NPD vás nebudou poslouchat, nebudou se snažit vám porozumět a rozhodně se nebudou pokoušet hledat nějaký kompromis. Narcisti nenesou žádnou odpovědnost za své činy a nenechají si nic vysvětlit.
Když řeknete, že končíte, vybuchnou
Jedním z největších problémů vztahů s narcistickou osobou je to, že je extrémně náročné odejít. Lidé s NPD jsou obzvláště zranitelní vůči ponížení nebo hanbě a mají tendenci házet vinu na ostatní. Pokud budete trvat na tom, že chcete vztah ukončit, počítejte s tím, že si dají za cíl ublížit vám, protože jste je opustili. „Jejich ego je tak silně pošramocené, že to v nich vyvolává zuřivost a nenávist ke každému, kdo jim ‚ublížil‘. To proto, že za všechno mohou všichni ostatní. Včetně rozchodu,“ dodává Peykar.
Co můžete dělat? Vyhledejte pomoc
Pokud zjistíte, že váš partner vykazuje známky narcistické poruchy osobnosti, v první řadě je třeba ochránit vaše vlastní psychické zdraví. Snažte se v oblasti této psychické poruchy vzdělávat a urychleně vyhledejte odbornou pomoc – terapeuta nebo psychologa. Pečujte o sebe tím, že se zaměříte na své vlastní potřeby a zájmy, a věnujte se aktivitám, které vás baví a naplňují. Pokud zjistíte, že je vztah dál neudržitelný a ohrožuje vaše duševní zdraví, zvažte možnost ho ukončit. Připravte si plán, jak bezpečně odejít, a hledejte podporu během tohoto procesu. Bude to těžké, ale pro vaše zdraví nezbytné.
Zdroje: https://www.healthline.com/health/mental-health/am-i-dating-a-narcissist#lashing-out https://bpded.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40479-020-00132-8 https://www.choosingtherapy.com/narcissistic-relationship/ https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/292