Klimakterium (přechod) je součástí života každé ženy, nejedná se o nemoc. Časté potíže, jako jsou návaly horka, pocení nebo výkyvy nálad, nejsou u velké části žen natolik závažné, aby vyžadovaly léčbu, a časem zase samy odezní. Pro jiné ženy však mohou být hormonální změny velmi stresující. Přibližně jedna třetina žen má závažné potíže, jedna třetina má středně závažné potíže a jedna třetina nemá téměř žádné potíže („pravidlo třetin“), uvádí Národní zdravotnický informační portál.

Rozhodnutí zvolit hormonální léčbu v období menopauzy je osobní záležitostí, a protože žádné dvě ženy nejsou stejné, rozhodně neplatí, že "jedna velikost sedí všem". "Zjistila jsem, že mnoha ženám se při hormonální substituci daří dobře," říká odbornice Catherine O'Keeffe, "zatímco jiné ji nesnášejí. Buď jejich tělo nereaguje dobře, nebo nenašly správnou formu, nebo ji prostě nechtějí."

Zdroj: Youtube

Porozumění hormonální léčbě

"V podstatě jde o to," vysvětluje Catherine, "že se nahrazují hormony, které tělo během menopauzy ztrácí - hlavními jsou estrogen a progesteron". Cílem je tedy léčit příznaky menopauzy, například návaly horka, úzkost a nedostatek energie.

 "Když žena přijde ke svému praktickému lékaři, obvykle jí nasadí estrogen i progesteron a snaží se o správnou rovnováhu." Léčbu však ovlivňuje i to, zda žena prodělala hysterektomii. "Pokud má žena dělohu," říká Catherine, "musí mít progesteron a estrogen společně, protože progesteron chrání před hyperplazií endometria (ztluštěním děložní sliznice), která může být předstupněm rakoviny endometria. Pokud prodělala hysterektomii, potřebuje pouze estrogen." V některých případech se podává také nízká dávka testosteronu. "V současné době se na tomto tématu provádí spousta výzkumů," říká Catherine. "Pokud se hladina energie a libido nezlepšují, zkušený praktický lékař by mohl zvážit zařazení testosteronu do její léčby."

Hormony se podávají perorálně nebo přes kůži, prostřednictvím náplasti, gelu nebo spreje. Váš praktický lékař vám řekne, která možnost je pro vás nejlepší, ale důležitým faktorem je také to, zda stále menstruujete.

 "Menopauza je vlastně dvanáctiměsíční výročí ukončení vašeho cyklu," vysvětluje Catherine. "Takže můžete mít všechny příznaky - úzkost, návaly horka - a přitom vaše menstruace není ovlivněna."

Pokud žena stále menstruuje, obvykle jí bude předepsána "sekvenční" léčba; to znamená, že estrogen se užívá nepřetržitě a progesteron jen některé dny v měsíci, pokud žena nemá zavedenou mirenovou spirálu. Pokud se jí zastavila menstruace, estrogen a progesteron se užívají každý den buď jako samostatné, nebo kombinované přípravky.

Přínosy a rizika hormonální léčby

Hlavním přínosem je léčba menopauzálních příznaků, které, mohou být neuvěřitelně obtížné. Je také prokázáno, že je prospěšná pro zdraví kostí, protože chrání před osteoporózou, a dlouhodobě pro zdraví srdce. Léčba určitě pomůže, když má žena potíže (nejčastěji návaly) a nezvládá je tlumit jinak. Lékaři se ani příliš nerozmýšlejí, když je pacientka ohrožená osteoporózou - to bývají hlavně hubené ženy se sedavým zaměstnáním, které se ani ve volném čase příliš nehýbou, takže jejich kosti nejsou dostatečně zatěžovány.

Ještě nedávno se o prospěšnosti hormonální situace nepochybovalo. Lékaři předepisovali téměř každé ženě po pětačtyřicítce. Všechno má ale svá pro i proti. Zjistilo se, že i hormonální substituční léčba má svá rizika. Například pokud se s léčbou začne příliš brzy a podává se ještě v době, kdy menopauza není úplná, zvyšuje se riziko vzniku nádorů souvisejících s ženskými pohlavními orgány.

 S hormonální léčbou jsou také spojena některá malá zvýšená rizika; včetně rakoviny prsu u některých typů syntetického progesteronu v hormonech a rizika vzniku krevní sraženiny, ale to je pouze u perorálního estrogenu. V některých případech může zvyšovat riziko aterosklerózy, srdečního infarktu nebo cévní mozkové příhody.

Mezi ženami je rozšířen mýtus, že se po nasazení hormonální léčby přibírá. Vědecká fakta to však nepotvrzují, i když je fakt, že ženy v menopauze tloustnou. Více kilogramů nabírají ženy s diabetem a vysokým krevním tlakem. Existuje i studie, která tvrdí, že ženy, které užívají hormony, nabírají méně.

Zdroj: NZIP, Irishlifehealth, Studie, Studie2