PŘEDSTAVUJEME… GLUKOSAMIN

Možná o něm nic nevíte, ale pro vaše tělo není žádným cizincem. Jde totiž o látku, která se v našem organismu přirozeně vyskytuje. Je stavebním blokem celé řady tkání, přičemž nejčastěji se mluví o jeho přítomnosti v chrupavkách, šlachách a vazech. Tvoří také tekutinu obklopující klouby. Pokud má tělo k dispozici adekvátní množství glukosaminu, může zajistit dostatek chrupavčité tkáně i kloubní tekutiny a zabránit jejich úbytku.

Předpokládá se, že vlivem celé řady faktorů (stárnutí, fyzická zátěž atd.) dochází k degenerativním procesům ve zmiňovaných tkáních a užíváním glukosaminu ve formě suplementu je možné si zajistit účinnou prevenci či léčbu. Ačkoliv jsou výživové doplňky s obsahem glukosaminu na trhu již několik dekád, odborná veřejnost se na tuto látku zdráhala nahlížet jako na složku prokazatelně efektivní v boji s artritickými chorobami.

GLUKOSAMIN NA CESTĚ ZA UZNÁNÍM

Diskutovalo se o něm jako o výživovém doplňku s potenciálem v terapii celé řady onemocnění, ať už byla ve hře revmatoidní artritida, osteoartritida, či dokonce roztroušená skleróza. Ovšem vědecké studie, které by toto využití podpořily, byste ještě před pár lety hledali dost obtížně. Když jeden výzkum účinky potvrdil a pochlubil se závěrem, že užívání glukosamin sulfátu po dobu alespoň čtyř týdnů může příznivě ovlivnit osteoartritidu kolen, následovalo několik studií, které k podobným výsledkům vůbec nedošly. A například při použití glukosamin hydrochloridu se výraznějších efektů nedosáhlo, pokud nebyl kombinován s dalšími účinnými látkami.

Výzkum každopádně pokračoval a glukosaminu pomalu začalo svítat na lepší časy. V rámci jedné studie provedené roku 2015 bylo zjištěno, že dávka 1 500 mg glukosamin hydrochloridu a 1 200 mg chondroitin sulfátu užívaná po dobu jednoho měsíce snížila hladinu zánětlivého markeru CRP až o 23 %. A řada dalších výzkumů došla k podobným závěrům. Vzájemná kombinace těchto dvou látek se tím pádem jevila jako slibná v podpoře produkce a v udržení stávající chrupavčité tkáně. I řada posléze provedených výzkumů dopadla poměrně slibně. Mimo jiné ukázaly, že užíváním glukosaminových suplementů je možné zabránit rozkladu chrupavek, zejména u tvrdě trénujících sportovců.

Závěry odborníků z let minulých každopádně nejsou zcela jednoznačné. Zatímco jedni šermují studiemi dokazujícími, že je glukosamin sulfát efektivní v dlouhodobé léčbě osteoartritidy, jiní se ohání tím, že v rámci jejich výzkumů nedošlo k žádnému ústupu bolestí či zlepšení funkce kloubů u pacientů s osteoartritidou kolen, kyčlí či zápěstí. Ještě v roce 2019 Mezinárodní společnosti pro výzkum osteoartritidy (OARSI) výslovně nedoporučila užívání glukosaminu při osteoartritidě kolen vzhledem k nedostatečným důkazům o jeho účinnosti.

Každopádně o dva roky později, tzn. v roce 2021, zařadila Americká akademie ortopedů (AAOS) glukosamin na seznam výživových doplňků, které mohou být efektivní v tlumení bolesti a zlepšení funkce kloubů u pacientů s mírnou až středně vážnou osteoartritidou kolen.

KDYŽ NEJSOU JEDNOTNI ODBORNÍCI, CO SI Z TOHO MÁ ODNÉST LAIK?

Co třeba skutečnost, že v případně problémů můžete suplement s obsahem chondroitinu vyzkoušet. Za zkoušku, resp. investici do příslušného produktu, to jistě stojí. V případě glukosaminu se navíc nemusíte příliš obávat vedlejších účinků. U některých lidí sice byla sledována mírně zvýšená hladina cukru v krvi (diabetici by měli užívání konzultovat se svým lékařem), ale obecně se denní dávka 1 500– 3 000 mg (užívaná v menších dávkách několikrát za den) jeví jako velmi bezpečná. Z dostupných forem se obvykle doporučuje glukosamin sulfát.

Citlivější jedinci mohou během užívání pociťovat nevolnost či pálení žáhy. A na pozoru se ovšem musí mít ti z vás, kteří užívají warfarin. Glukosamin může zesílit účinek léku a tím zvýšit riziko krvácení. Vhodný není ani pro užívání během těhotenství či kojení.

Jestliže nespadáte do žádné z rizikových skupin a prostě jen chcete ochránit svoje klouby, případně zmírnit příznaky artritických potíží, dejte glukosaminu šanci. Určitě si ji zaslouží.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25719429/

https://www.nccih.nih.gov/health/glucosamine-and-chondroitin-for-osteoarthritis-what-you-need-to-know

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30940583/