1. Zdravá výživa

Není pro nikoho překvapením, že mezi faktory ovlivňující zdraví patří zdravá výživa. Při zdravém stravování nejde jen o hubnutí a dietu, ale také o zdraví. Důležitý je správný výběr potravin, dostatečný příjem všech makroživin (bílkovin, sacharidů i tuků), omezení průmyslově zpracovaných potravin, minimální příjem cukrů (bílého cukru, který neobsahuje žádné živiny) a vyřazení alkoholu (nebo alespoň částečné omezení, jedno pivo v letních dnech zdraví neuškodí). Pokud se vrátíme k správnému výběru potravin, nejlepší variantou budou nákupy u výrobců – masné produkty z masny, zelenina a ovoce z farmářských obchůdků a pečivo z pekáren. Žijeme v době, kdy supermarkety nabízejí tisíce produktů, ale velká část je průmyslově zpracovaná a i to nejzelenější jablko v marketu nebude disponovat tolika vitamíny a minerály jako jablko utržené ze stromu. Proto věnujte pozornost také kvalitě.

Je důležité sledovat:

  • dostatečný kalorický příjem (vč. bílkovin, sacharidů a tuků); při dietě nižší kalorický příjem než kalorický výdej, v udržovací fázi rovný příjem a v nabírací fázi vyšší kalorický příjem
  • dostatečný příjem vitamínů a minerálů
  • kvalitu potravin (původ, zpracování)

2. Pitný režim

Pitný režim je klíčový nejen při hubnutí. Pití dostatku tekutin je důležité rovněž pro naše zdraví. Pijte minimálně dva až tři litry čisté vody denně. Do pitného režimu se počítá také neslazený čaj, voda s citrónem nebo mátou. Pamatujte, že při každé vypité kávě či vypitém energetickém nápoji se váš denní příjem tekutin zvýší o dalších 250 mililitrů. Pokud vám dělá správný pitný režim problém, připravte si ráno dvoulitrovou láhev s vodou, postavte na své pracoviště a pravidelně pijte, dokud nebude láhev prázdná. Existují také mobilní aplikace, které hlídají váš příjem vody. Do pitného režimu rozhodně nepatří alkohol a alkoholické nápoje, ty je nutné omezit na minimum – v ideálním případě zcela vyřadit.

3. Spánek

Že je spánek důležitý, ví každý, ne každý však spí kvalitním spánkem po dobu minimálně sedmi hodin. Kvalitní, ničím nerušený spánek okolo osmi hodin má nejen zdravotní benefity, ale také zlepšuje vaše sportovní výkony, pracovní výkonnost, soustředění, zlepšuje náladu a podporuje dietu či nabírání. Existuje spousta faktorů, které můžete ovlivnit a kterými si zlepšíte svůj spánek. Jedním z nich je příjemné, tiché prostředí (ložnice), v němž usínáte. Místnost by neměla být příliš vytopená, teplota by se měla pohybovat okolo dvaceti stupňů Celsia. Dalším doporučením pro zlepšení usínání je konzumace kávy (kofeinu) do osmnácté hodiny večerní (minimálně čtyři až pět hodin před usnutím). Důležité je také poslední jídlo, které sníte, nemělo by být těžké na trávení, tedy lehce stravitelný, zdravý pokrm. Před usnutím nepijte velké množství vody a čajů a vypněte veškerá elektronická zařízení (včetně mobilního telefonu, který nechte mimo postel). Těsně před usnutím si sepište (nebo vyjmenujte) události, věci, za něž jste daný den vděční – to vám zajistí lepší náladu a ovlivní vaše sny (myšlenky v noci).

Proč je důležitý hluboký spánek?

Hluboký, ničím nerušený spánek zlepšuje správnou funkci mozku a paměti. Během spánku dochází k vyplavování růstového hormonu (podporuje svalovou tvorbu) a dochází k regeneraci buněk. S kvalitním spánkem také posilujete imunitní systém. Pozitivní vliv má také na vaši energii, náladu, výkonnost a soustředění. Při dostatečném spánku také nebudete mít chuť na sladké a na nezdravá jídla a vyhnete se depresím a úzkostem. Nedostatečný spánek může také způsobit příbytky na váze nebo špatnou svalovou regeneraci.

A jaký význam mají sny?

Sny mají také mnoho pozitivních vlivů. Sny zajišťují komunikaci mezi tělem a myslí, spojují vědomí a nevědomí a zlepšují naši duši. Sny jsou vzpomínkami, přáními, emocemi, které jsme zažili nebo po kterých toužíme.

4. Pohyb

Pohyb je rovněž zásadním bodem ke zdravému životnímu stylu. Na výběr máte z desítek možných sportovních aktivit: posilovna, běh, míčové sporty, raketové sporty, chůze, plavání a mnoho dalších. Prvním krokem k tomu, jak se více hýbat, je vyměnit automobil za chůzi, pokud to není příliš daleko. Do pohybu se počítá také náročná fyzická práce například na zahradě, ale rovněž v zaměstnání. Pohyb je tedy jakákoli aktivita, při které spalujete kalorie.

5. Psychika

I přes poctivé dodržování předchozích čtyř pilířů se vám může stát, že pokud budete řešit jakékoli osobní, pracovní, rodinné (či jiné) problémy, budete pociťovat stres a prožívat špatné období svého života, projeví se to i na vašem zdraví, či vaší postavě.

Zdroj:

www.fitmaliny.cz