Premium obsah

Vbočený palec – definice, příčiny a možnosti nápravy

Vbočený palec – definice, příčiny a možnosti nápravy
Hallux valgus neboli vbočený palec je poměrně známá diagnóza. U řady lidí ale stále přetrvává přesvědčení, že ani v pokročilejších stadiích není možná náprava, a řešení problému je tedy pouze operační. Je ovšem důležité si uvědomit, že operace nikdy neřeší příčinu vzniku této deformity. Pojďme se společně podívat, jaké jsou příčiny a možnosti konzervativní (neoperační) nápravy.

Jak vypadá vbočený palec

Hallux valgus (vbočený palec) je získaná deformita nohy. Označuje se tak stav, kdy dochází k vychýlení článků a deformaci kloubů palce na noze. Nacházíme valgózní postavení článků palce, varózní postavení tzv. I. metatarzální kosti (kost, na kterou posléze navazují již zmíněné články palce). V pozdějších stadiích dochází k deformitě kloubu mezi metatarzální kostí a prvním článkem palce, tvorbě kostního výrůstku z mediální (vnitřní) strany kloubu a mimo jiné také k deformaci ostatních prstů nohy, které se snaží „uhnout“ vbočenému palci. Na ostatních prstech nejčastěji nacházíme tzv. kladívkové postavení.  

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.