Digitální únava očí je vlastně celý balíček potíží, které vznikají v důsledku nadměrného používání digitálních zařízení, především počítačů, ale také smartphonů, tabletů, televizorů, dokonce i čtečky knih a jiných.
Největšímu riziku rozvoje syndromu čelí všichni, kdo koukají do monitorů nebo obrazovek déle než dvě hodiny denně (což je v současnosti velká část populace).
Primárními symptomy jsou přitom bolesti hlavy, rozmazané vidění a suché oči. Při sledování chytrých zařízení totiž musíme oči více namáhat, písmena ne vždy bývají tak přesná a ostrá. svou roli sehrává i kontrast mezi písmeny a pozadím, i když nám přijde vhodný, ne vždy to tak ve skutečnosti je.
Tipy na úlevu pro unavené oči z počítače
Vyzkoušejte následující tipy, jak ulevit svým očím podle webu Lifehack.
1. Hydratujte
Nejjednodušší způsob je užívat kapky na zvlhčení očí. Nicméně někteří odborníci nedoporučují jejich dlouhodobé užívání. Místo následků se tedy spíše zaměřte na příčiny, proč vás oči u počítače pálí a rudnou.
2. Pijte vodu
Dehydratace ovlivňuje celé tělo včetně očí a každodenní pití dostatečného množství vody, abyste udrželi tělo i oči hydratované, vám umožní vyhnout se suchým očím. V průměru by měl člověk vypít osm sklenic vody denně. Zdravý příjem vody však vždy závisí na vaší velikosti a hmotnosti a na tom, zda každý den cvičíte.
3. Vyhýbejte se suchému vzduchu
Kromě hydratace organismu je důležité věnovat pozornost kvalitě vzduchu ve vašem pracovním prostředí. V mnoha kancelářích se používají klimatizace, a ventilátory, které mohou roznášet prach po ovzduší. Ten může narušit slzný film, což vede k vysušení a podráždění. Zkuste ventilátory přesunout tak, aby nesměřovaly do vašeho obličeje. Pokud je to možné, dbejte na to, aby vaše okolí bylo bez prachu. Vlhkost vzduchu můžete zvýšit použitím stolních zvlhčovačů vzduchu.
4. Dělejte si přestávky
Když si naplánujete čas mimo obrazovku počítače, poskytnete nejen svým očím, ale také své mysli příležitost k relaxaci a odpočinku. Vstát od stolu a na pár minut se rozhýbat a protáhnout si končetiny může také snížit bolesti zad a šíje, které se mohou objevit po několikahodinovém sezení u stolu.
5. Mrkejte
Při každém mrknutí pokrýváme oči vrstvou slzného filmu, který je udržuje hydratované a příjemné. VPři delším zírání na obrazovku počítače nebo při čtení lidé mrkají až o dvě třetiny méně často než obvykle a často zavírají víčka jen částečně, místo aby si oči zcela zakryli. To způsobuje odpařování slzného filmu a pocit suchých a nepříjemných očí.
6. Jezte svačiny pro zdraví očí
Kromě zdravého oběda si můžete udělat čas na přestávky na svačinu a jíst ovoce a ořechy s vysokým obsahem vitaminů A, C a E, které podporují složitost buněk v sítnici. Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí ve vlašských ořeších a mandlích a v praxi se používají v boji proti suchým očím. Příjmu vhodných vitaminů lze samozřejmě dosáhnout i prostřednictvím doplňků stravy.
7. Umístění obrazovky
Poloha a úhel obrazovky mohou změnit zaostření vašich očí při pohledu. V důsledku toho se může zvýšit namáhání očí, pokud monitor umístíte pod nesprávným úhlem. Pro ideální pracovní nastavení zkuste umístit obrazovku přibližně na délku paže od obličeje. Pokud můžete nastavit její výšku, měla by být vycentrována kousek pod úrovní očí, abyste nemuseli příliš naklánět hlavu nahoru nebo dolů. Ta může také zvýšit namáhání očí a krku.
8. Vhodné osvětlení
Nejen osvětlení obrazovky, ale také pracovní prostředí může mít vliv na zdraví vašich očí.
Jedním z faktorů je světlo na pozadí a odlesky na obrazovce, vzhledem k tomu, že odrazy mohou způsobovat mhouření očí, což vede k únavě očí a čelním bolestem hlavy. Abyste tomu předešli, měla by být obrazovka otočena směrem od oken nebo zdrojů přirozeného světla. Pokud to na vašem pracovišti není možné, můžete zkusit použít žaluzie nebo závěsy, které přímé světlo blokují.
Kromě toho je teplota barev většiny obrazovek nastavena na modré světlo, které je často spojováno s únavou očí. Modré světlo používá kratší vlnové délky než červené nebo oranžové světlo, což znamená, že vyzařuje vyšší energii a způsobuje namáhání očních svalů. Toto nastavení můžete u většiny počítačů a chytrých telefonů změnit přepnutím do nočního režimu.