Mohou být vaše deprese, úzkost, mozková mlha a nespavost způsobeny toxicitou plísní? Některé výzkumy například naznačují, že lidé žijící v domech s plísní trpí častěji depresemi.

Plísně jsou mikroskopické houby, které se běžně vyskytují ve vlhkých a teplých prostředích, jako jsou například domy. Tyto plísně mohou produkovat toxiny, které mají potenciál ovlivňovat lidské zdraví. Kromě fyzických problémů, jako jsou alergie a respirační obtíže, se stále více výzkumů zaměřuje na vztah mezi toxickými plísněmi a duševním zdravím člověka. Plísním a houbám se daří na sádrokartonu, dřevě a dalších měkkých materiálech.

Zdroj: Youtube

Pokud vidíte na stropě nebo na stěně skvrnu, je velmi pravděpodobné, že se zde nachází skrytá plíseň. Nejedná se o typ plísně, který vidíte na stěně sprchového koutu, ale spíše se skrývá za zdmi a ve vzduchotechnických kanálech, půdních prostorách, podkroví a dalších místech.

Jde o duševní chorobu, nebo o otravu plísněmi?

Toxin produkující "černá plíseň" Stachybotrys, stejně jako další neurotoxické plísně, včetně Aspergillus, Chaetonium a Wallemia, mohou mít dramatický vliv na mozek a chování. Existují dva hlavní účinky expozice plísním: fyzické dráždivé účinky na dýchací cesty, jako jsou alergie, kašel a únava, a více znepokojující účinky na centrální nervový systém (CNS) a mozek, vysvětluje web Amenclinics.

Psychické a kognitivní zdravotní příznaky mohou zahrnovat:

  • mozková mlha
  • neschopnost soustředění
  • deprese
  • úzkost
  • poruchy spánku
  • podrážděnost
  • bolesti hlavy
  • zmatenost

Bohužel, pokud máte tyto příznaky a navštívíte svého lékaře nebo odborníka na duševní zdraví, je asi 99,9% pravděpodobnost, že plísně nebudou považovány za možnou příčinu. Jednoduše není v hledáčku naprosté většiny lékařů. Kdy se vás lékař naposledy zeptal, zda u vás doma netěsní voda? Pointa je jasná.

Podle studie může být právě deprese způsobena tím, že jsem vystaveni toxinům. Tazatelé WHO (World Health Organisation) navštívili domácnosti v osmi evropských městech a ptali se obyvatel na příznaky deprese, jako jsou problémy se spánkem a snížená chuť k jídlu. Ptali se také, zda jim lékař v uplynulém roce diagnostikoval depresi. Poté změřili úroveň vlhkosti a plísní v každém bydlišti a klasifikovali jakoukoli patrnou expozici plísním jako minimální, střední nebo rozsáhlou.

Přibližně 40 % obyvatel žilo ve viditelně vlhkých a plesnivých domácnostech a celkově u nich bylo riziko deprese v průměru o 34-44 % vyšší než u obyvatel obydlí bez plísní, přičemž střední expozice byla spojena s nejvyšším nárůstem rizika.

A není to jen deprese. Otrava plísněmi se může projevovat tolika různými a rozmanitými příznaky, že je často nesprávně diagnostikována. Je pravděpodobné, že některé případy chronické únavy, fibromyalgie, histaminové intolerance, dráždivého tračníku, roztroušené sklerózy a boreliového syndromu po léčbě, kdy tělo nereaguje na léčbu, jsou způsobeny chronickou zánětlivou reakcí způsobenou toxickými plísněmi.

Dobrou zprávou je, že po stanovení diagnózy se jedná o velmi dobře léčitelný stav. Může trvat dlouho, protože se musí postupovat velmi opatrně a pomalu, jinak se mohou příznaky zhoršit samotnou léčbou, protože se mobilizují toxiny plísní. Některé léčebné postupy využívají nejprve přírodní pojiva, jako je dřevěné uhlí a jíl, které zachycují mykotoxiny a umožňují jejich vylučování, a také probiotika. Druhou fází léčby jsou antimykotika.

Zdroj:Psychology today, Studie, Amenclinics