Lékaři sice opatrně přikyvují na používání umělých sladidel místo cukru v boji proti obezitě, metabolickému syndromu a cukrovce, což jsou rizikové faktory srdečních onemocnění. Ale pokud jste zdraví a chcete jen zhubnout, tak se jim vyhněte.

Zdroj: Youtube

Umělá sladidla jako riziko rakoviny i kardiovaskulárních onemocnění

Škodlivé účinky přidaných cukrů jsou již dlouho známy, a to vede potravinářské společnosti k tomu, že místo nich používají umělá sladidla v široké škále potravin a nápojů, které denně konzumují miliony lidí na celém světě. Zároveň lidé mnoho lidí, kteří chtějí zhubnout nebo snížit množství kalorií a používají právě umělá sladidla jako na jeden ze způsobů, jak cíle dosáhnout. Nová studie však naznačuje, že výměna pravého cukru za umělá sladidla může zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění.

"Naše výsledky naznačují, že tato potravinářská aditiva, která denně konzumují miliony lidí a jsou přítomna v tisících potravin a nápojů, by neměla být považována za zdravou a bezpečnou alternativu cukru, což je v souladu se současným stanoviskem několika zdravotnických agentur," napsali vědci.

Dále web Medical News Today, který vychází z výzkumu, uvádí, že užívání umělých sladidel je spojeno se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny, a to o 13 procent obecně, ještě vyšší riziko je u rakoviny prsu.

Existuje několik různých typů umělých sladidel, a to aspartam, sacharin a sukralóza. Ostatní náhražky cukru se nepovažují za "umělé", i když mohou být vyrobeny nebo částečně vyrobeny v laboratoři. Například výtažky z rostlin stévie jsou považovány za "nová sladidla." Pokud jste již na sladidlech závislí, odvykněte si od nich tím, že jich budete pokaždé používat stále méně a zvyknete si na chuť věcí bez sladidel. Pak se rozhodněte pro mírné množství skutečného cukru - bílého, medu nebo agáve. Nebo si možná uvědomíte, že máte přece jen rádi obyčejný čaj a sladit není ntuné.

Zdroj: Výzkum, Medical News Today, Studie,