Je zdraví hodně závislé na tom, co se pacientovi honí hlavou?

Téměř každá choroba je do značné míry o hlavě. Je úplně jedno, s jakým problémem pacient přijde.

Co s tím?

Já měla výhodu. Jeden z mých prvních primářů mi dal tu nejlepší radu: „Vždy si udělej čas na pacienta, nech ho mluvit tak dlouho, jak potřebuje.“ U mě dnes vstupní vyšetření trvá dvě, ale spíš tři až čtyři hodiny. Ale dojdeme až k babičce Kleopatry. Naslouchání tomu, jak pacient žije, je nesmírně důležité. Stresory totiž nejsou jen o tom, že mě vytočil šéf nebo zlobí děti. Značný vliv má vnější prostředí, jídlo či stav vegetativního nervového systému. Ten sice nejde ovlivnit vůlí, ale lze například zharmonizovat poměr sympatiku, zodpovědného za výdej i tvorbu energie a parasympatiku, zodpovídajícího za regeneraci, relaxaci. Není proto divu, že většina lidí má dnes přetížený sympatikus.

Často se setkáváte s jevem, o kterém se dnes často hovoří jako o syndromu zlomeného srdce?

Ano. Ale v této souvislosti trpí celý kardiovaskulární systém, vlastně celý organismus. Jde v podstatě o to, že stres vyvolává zvýšenou aktivitu sympatiku, který aktivuje tvorbu adrenalinu, noradrenalinu, stoupá tepová frekvence, krevní tlak a toto všechno pak vede k celkové odezvě v organismu. Nastane-li velká jednorázová zátěž typu nějakého opravdu neštěstí, může dojít i k situaci, jíž někdo vyjadřuje slovy „přes noc zešedivěl“ - akorát, že jde o srdce.

Říká se, že syndrom zlomeného srdce má výhodu v tom, že jde vesměs o vratný stav…

Je to složitější. Mladé, krásné, zdravé, výkonné srdce je schopné se s touto situací vyrovnat, kritické hodnoty záhy rychle klesnou na své fyziologické hodnoty. - Slepice vám vletí pod auto, máte najednou tlak ne 120/80 jako běžně, ale i 220/120-130. Slepice odletí, a pokud jste mladá, krásná, zdravá, výkonná, plná sil, v podstatě okamžitě se vám stav upraví. Ale to byl tzv. jednorázový stres, jiné pak to je u tzv. chronického stresu. Po „slepici“ žijete spokojeně dál, ale opakovaně se musíte potkávat se šéfem, kterého nesnášíte a setkání s ním je pro vás horší než ta slepice. Pořád ještě se ale stav po pominutí stresoru (odchod šéfa) upravuje do původní podoby. Postupem času však dochází k pomalejšímu návratu organismu do „normy“, frekvence stresorů narůstá, schopnost organismu se s nimi vyrovnávat klesá. Jste vnímavější ke stresorům, své sehraje i individuální citlivost člověka. A k tomu už nejste tak mladá, krásná, zdravá a výkonná. A přichází kumulace stresorů.

Co se děje pak?

Tělo má sice pořád tendenci se po jejich odeznění vracet k nižším hodnotám, ale už to trvá déle a postupně se i „fyziologická norma“ začíná navyšovat. Tlak už nespadne na těch 120/80, ale postupně se ustaluje třeba na „normě“ 135/90- což víme, že už není „ normální norma“. Hovoříme o tzv. adaptačním mechanismu.

To ale pořád ještě není kritická hodnota…

Pro vás možná ano. Tohle je ta tzv. skrytá hypertenze, o níž nikdo nemluví. Přijdete k doktorovi a on zajásá: Ve svém věku máte tlak 135/80, to je výborné! No jo, ale vy jste měla celý život třeba 80/40, ale na to se už vás pan doktor nezeptá.

Takže ti, co mají celý život tlak 90 na 60 a pak jim stoupne na 140, jsou v podstatě vážně ohrožení?

Šlo by to takhle říci. A je škoda, že toto lékaři příliš nezjišťují, jestli nejste náhodou celoživotní „nízkotlakař“. Pak mají hodnoty tlaku úplně jiný význam.

Vašim pacientům doporučujete mj. nedívat se na zprávy, naopak doporučujete jim se co nejvíce hýbat, smát a zpívat. Znamená to, že stejně jako negativně působí na organismus špatné zprávy, to dobré, co nás potkává, „léčí“?

Stejně jako negativně zapůsobí rozchod, působí pozitivně láska. Měla jsem zrovna sezení s filmaři, kteří hledali sponzoring na nějaký dojemný film. Říkali, že u něj zaručeně všichni brečí, včetně chlapů. Nemám miliony na podporu finanční, ale slíbila jsem jim něco jiného. Pomocí NASA diagnostiky odměřím u diváků TK, pulsovou frekvenci, stres index a celkovou sílu organismu a schopnost adaptace před filmem a pak chvíli po filmu znovu. Pokud je film opravdu tak „silný“, že dojímá k slzám, očekávám u návštěvníků výrazný pokles veškerých patologických hodnot, tak jak to mám již naměřené a vyzkoušené - verifikované např. po manuální terapii s vymizením bolesti, či po relaxačních procedurách.

Zdroj:

MUDr. Dagmar Kolářová