Premium obsah

Rehabilitační a ortopedické pomůcky – kdy má jejich využití smysl a kdy už ne

Rehabilitační a ortopedické pomůcky – kdy má jejich využití smysl a kdy už ne
V rámci rehabilitace různých zdravotních obtíží se můžeme setkat s řadou ortopedických a rehabilitačních pomůcek, které mají za úkol buďto ulevit od akutních problémů, nebo podpořit funkci určité části těla. Některé z nich mají v akutní fázi obtíží své opodstatnění, ale jejich dlouhodobější užívání může být naopak kontraproduktivní. Některé z těchto pomůcek nejsou vhodné vůbec. V tomto článku se společně podíváme na ty nejčastěji používané.

Ortézy a bandáže

Kloubní ortézy a bandáže se používají nejčastěji v akutní fázi po úrazu na zafixování určitého segmentu těla, aby tato oblast měla prostor na zhojení. Setkáme se s nimi zejména u kotníků, kolenních kloubů, zápěstí atp. Slouží ke zpevnění natažených nebo natržených vazů a dalších měkkých tkání u pohmožděného nebo podvrtnutého kloubu. Délka fixace se odvíjí od míry poškození a většinou ji určuje ošetřující lékař. Déletrvající fixace je už ovšem na závadu. Omezuje totiž funkčnost svalů v okolí kloubu a daná oblast rychle ochabuje. V důsledku toho se zvyšuje riziko dalšího úrazu. Fixace se proto vždy volí na nejkratší možnou dobu a poté by hned měla následovat intenzivní rehabilitace. Pro krátkodobé zpevnění – např. po dobu náročného tréninku nebo zápasu – je vhodnější zvolit aplikaci kineziotapu, který podpoří svaly v jejich stabilizační funkci.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.