Vědci nedávno přišli se smutnou statistikou, rakovina se čím dál tím víc týká i mladých lidí. U lidí mladších padesáti let se zvýšil počet nádorů o 79 procent. Co klesá je úmrtnost, celkem je nižší o 27,7 procent, uvádí studie.
Rakovina střev u mladých lidí. Něco se děje
Přestože celková populace stárne, „pozorujeme přesun diagnózy rakoviny mezi mladší lidi, přestože je více lidí, kteří jsou ve starší populaci," uvedl Dr. William Dahut, hlavní vědecký pracovník Americké společnosti pro rakovinu. " Takže diagnóza rakoviny se posouvá do dřívějšího věku," řekl. "Něco se tu děje."
Závratným tempem stoupá Počet případů rakoviny tlustého střeva a konečníku a vědci se předhánějí v odhalování příčin. "Nejvýraznější je kolorektální karcinom, ale pozorujeme, že i u rakovin, které nemají tak jasná pravidla pro screening - tedy u věcí, jako je rakovina slinivky břišní, žaludku -, se také projevují trendy směrem k dřívějšímu věku," vyjádřil se k problému další odborník Dr. Scott Kopetz. Zpráva, kterou zveřejnila Americká společnost pro rakovinu, ukázala, že podíl případů kolorektálního karcinomu u dospělých mladších 55 let vzrostl z 11 % v roce 1995 na 20 % v roce 2019. Faktory, které tento nárůst způsobují, však zůstávají záhadou. Zajímavé je, že naopak u starších lidí tyto čísla klesají.
Vědci marně pátrají po příčině
Výskyt kolorektálního karcinomu (nádorové onemocnění trávicího systému postihující tlusté střev) je v České republice oproti jiným zemím vysoký, v Evropě je Česká republika na třetím místě za Slovenskem a Maďarskem.
Riziko vzniku rakoviny střev zvyšuje například výskyt tohoto onemocnění v rodině, určitá genetická mutace, nadměrné pití alkoholu nebo kouření. Někteří si myslí, že za tím z části stojí populační růst. Svůj díl na tom podle nich může nést i málo pohybu a obezita. Podle vědců „nesmírně důležité“, aby se zjistilo, co stojí za růstem. Domnívají se, že k tomu přispívá užívání antibiotik, zhoršený stav střevní mikroflóry, anebo celkové znečištění vzduchu.
Odborníci sice poukazují na cvičení, stravu, ale příčin je pravděpodobně více než jen jedna - a někdy jsou mladší lidé, u nichž byl diagnostikován časný kolorektální karcinom, jinak zdraví, v minulosti cvičili a jedli zdravou stravu a nemají rodinnou anamnézu ani genetické mutace. Ať tak či onak, podle autorů studie nikdy není od věci zvážit zdravý životní styl, který může lidi chránit před rozvojem řady nádorů. Lékaři by prý zase měli zvážit rozšíření programů preventivních prohlídek u řady pacientů mladších padesáti let.