I člověk léčící se s diabetem může vychutnávat sladká jídla i nápoje, a to v podstatě díky umělým sladidlům. Ta u diabetika nijak zvlášť neovlivní hladinu cukru v krvi, což je v rámci kompenzace nemoci podstatné. Obecně lze mezi ně zařadit například přírodní cukry, i přesto je však v některých případech obezřetnost na místě.

Diabetes a nejvhodnější přírodní sladidla

Diagnóza diabetes mellitus nemusí limitovat v tom ohledu, že si již nic skutečně dobrého a sladkého nedopřejete. Chce to jen důkladně vybírat druh sladidla. Web Dia styl představuje několik přírodních sladidel, které můžete bez obav začlenit do svého jídelníčku:

Stévie: je ryze přírodním sladidlem.A proč je stévie vhodná pro diabetiky? Hlavně proto, že je nízkokalorická a nezvyšuje hladinu glykémie. Negativem tohoto výrobku je to, že je poměrně drahý oproti jiným sladidlům.
Xylitol: dalším zdravým přírodním sladidlem vhodným pro lidi s cukrovkou, je xylitol. Ten se získává například ze švestek, malin, kukuřice anebo z břízy. I přesto, že má sladící schopnost v podstatě stejnou jako rafinovaný cukr, je o dost zdravější a taktéž nízkokalorický. Při konzumaci je záhodné, vyvarovat se nadměrnému množství. To může totiž vyvolat průjem.
Yacon sirup: je velmi vhodný pro diabetiky, jelikož nezatěžuje nijak metabolismus a dokonale osladí vše potřebné.
Erythritol: tato sloučenina se přirozeně vyskytuje v některých druzích ovoce. Diabetiky je vnímána velmi pozitivně, protože neobsahuje žádné kalorie a má vynikající sladivost.

Použávání sladidel má své limity

Používání umělých nebo náhradních sladidel má svoje limity. Umělá sladidla po překročení maximální denní dávky mohou přivodit například průjem či plynatost. Diabetik často bezděky vypije další sladidla v dia nápojích, sní je ve žvýkačkách, bonbonech, osladí si s nimi kávu nebo čaj. I proto je třeba preventivně se sladidly šetřit.

Dalším z důvodů, proč se sladidlům vyhnout jsou především obavy, aby umělá sladidla ještě více nezvyšovala naší závislost na sladkém a nesměřovala náš jídelníček směrem k tučným průmyslově zpracovaným jídlům plných prázdných kalorií.

Především se naučme rozlišovat dvě základní skupiny umělých sladidel. Jak vysvětluje server O cukrovce, jsou to jednak chemická umělá sladidla (Sacharin, Aspartam, Acesulfam) a jednak náhradní cukry (Například fruktóza, Sorbitol a další látky cukerné povahy). Každý diabetik by měl vědět, která sladidla ovlivňují hladinu cukru v krvi, a která ne.

Sladidla na našem trhu, která neovlivňují glykémii (nekalorická sladidla):Dianer (sacharin), Irbis Sweet (aspartam), Syndi Sweet (aspartam, acesulfam)

Ovlivňující glykémii (kalorická sladidla): Fruktóza, Sorbit (sorbitol, sacharin)

Při porovnání obou výše uvedených skupin zjistíme, že pokud zvolíme přírodní variantu, tedy cukerné povahy, většinou obsahuje kalorie a zvyšuje glykémii. Pokud ale zvolíme chemickou variantu, tedy umělou, zůstává otázkou, jestli jsme našemu tělu nějak prospěli.

Z tohoto tedy vyplývá jednoduché doporučení. Pokud zvládneme vynechat cukr a sladkosti z našeho jídelníčku, udělejme to. A pokud ne, vyberme si takovou alternativu, která nám nejméně uškodí.

Zdroj: O cukrovce, Dia styl