Jak voda tělu pomáhá

Voda tvoří asi 50%-70% naší tělesné hmotnosti. Každá buňka, tkáň i orgán v našem těle, to vše je na vodě závislé. Znamená to, že naše tělo vodu potřebuje k tomu, aby přežilo.

Voda nás zbavuje různých toxinů a odpadu, pomocí močení, pocení a vyprazdňování. Udržuji naši teplotu, promazává klouby, chrání citlivé tkáně a dodává nám energii. Dostatečnou hydrataci potřebuje zkrátka každý kousek našeho těla.

Zdroj: Youtube

Pít vodu při jídle? NE!

Mnoho lidí má zvyk pít při jídle, ale odborníci doporučují to omezit. Jedním z důvodů může být obava, že pití vody během jídla může ředit trávicí šťávy a tím zpomalit trávení. Voda může také rychleji naplnit žaludek, což snižuje efektivitu žvýkání a trávení potravy.

Dalším z důvodů, proč není vhodné pít při jídle, je to, že by voda mohla spláchnout žaludeční šťávy a tím zkomplikovat celý proces trávení. Následkem toho pak může nastat nadýmání, bolesti břicha nebo plynatost.

Správné načasování

Studie se shodují na tom, že ideální je napít se dostatečnou dobu před jídlem - tím míněno alespoň 30 minut před tím, než se usadíte k jídlu. Tím, že se napijete vody, tak nastartujete trávicí enzymy a tělo se v klidu připraví na to, že se najíte.

Pokud máte problém spolknout sousto bez napití vody, zkuste pečlivěji a déle žvýkat, dokud jídlo opravdu nerozmělníte. Jestli i přesto potřebujete lok vody, dodržte, abyste při jídle vypili maximálně 100 ml vody. Napít se vody předem je důležité proto, abyste neměli při jídle žízeň.

Po jídle dejte také pozor

Stejně tak odborníci nedoporučují hned po jídle ,vyexovat” velkou sklenici vody. Naše trávicí soustava potřebuje svůj čas na to, aby se s potravou vypořádala. Tvoří se sliny, kyseliny, trávicí šťávy a enzymy nebo žluč. Když pak rychle vypijeme velkou dávku tekutin, tyto látky se naředí a nebo hůř úplně odplaví. Tělo si pak horko těžko s trávením potravy musí poradit bez těchto nezbytných pomocníků.

A kdy tedy pít?

V ideálním světě bychom měli v rozumných dávkách pít během celého dne. Jenže co to znamená, že? Nejvíce vody bychom měli vypít ráno a v dopoledních hodinách. Po probuzení je dobré začít den sklenicí vody s citronem, ovšem nikdy by neměla být tekutina studená. Lepší je pokojová teplota nebo vlažná voda. Snažte se pít vodu po menších dávkách, ovšem o to pravidelněji. Dodržujte alespoň půlhodinové nepití před jednotlivými jídly a po nich si dejte také aspoň 20 minut pauzu. Dobré je také nepít těsně předtím, než jdete spát. Orgány si potřebují odpočinout a vy ostatně také - pokud vypijete před spaním větší množství vody, dost možná vás probudí nutkavá potřeba jít močit. A komu by se v tomto počasí chtělo

vylézat z teplého pelíšku, že?

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-much-water-should-you-drink

https://www.everydayhealth.com/healthy-living/8-best-times-drink-water/