Zdroj: Youtube

Zdravý životní styl je skvělá věc, ale nic se nemá přehánět. Naše tělo není nastavené na to, aby přijímalo pouze zeleninové šťávy nebo bylo živeno striktně zrním a klíčky. Náš organismus potřebuje pestrou, vyváženou stravu, aby měl dostatek energie, vitamínů, minerálů a tuků a mohl fungovat tak, jak má. Ostatně takzvaná ortorexie, což je termín pro posedlost zdravým životním stylem, už zničila život mnoha lidem. I proto se řadí mezi poruchy příjmu potravy, podobně jako mentální anorexie či bulimie.

Císařovna Sisi občas pila jen mléko nebo džus

Pravda je, že drastické diety držely ženy v touze po ultraštíhlé postavě od nepaměti. Jednou z nejslavnějších propagátorek hladovění byla například císařovna Alžběta Bavorská, přezdívaná Sisi, která si velmi zakládala na své vizáži. Různé zdroje uvádějí, že při výšce 172 cm vážila pouhých 46 kilogramů a v pase měřila 50 centimetrů! Váhu si údajně udržovala pomocí přísné pomerančové, vaječné nebo mléčné diety. K obědu si dávala například osolený syrový vaječný bílek. Panovnice sice trpěla vypadáváním zubů i depresemi, i přes extrémní stravovací návyky se ale dožila na tehdejší dobu poměrně vysokého věku – její život skončil v 60 letech násilnou smrtí.

Influencerka zemřela vyhladovělá na kost

V polovině minulého roku otřásla světem médií zpráva o smrti novodobé influencerky Žanny Samson z Kazaně, která zemřela v 39 letech. Žena na sociálních sítích roky propagovala drastickou raw dietu a živila se pouze syrovým ovocem, klíčky a slunečnicovými semínky. Místo vody pila ovocné šťávy. „Žádná sůl, žádný olej, žádný protein nebo dehydratované jídlo,“ popisovala Žanna na sítích svoje návyky, kvůli kterým byla vyhublá na kost. Drastickou dietu kombinovala s půsty, kdy nejedla vůbec. Sledovalo ji přes 40 tisíc lidí. Smrt ji zastihla během cestování po Malajsii jako následek celkového selhání organismu a střevní infekce, která podle lékařů souvisela s jejím nezdravým stravováním. Žanna byla zkrátka tak oslabená, že si její tělo nedovedlo s běžnou infekcí poradit. I to je odstrašující případ extrémních diet, které organismus mohou nenávratně zhuntovat, ačkoli si jejich příznivci myslí pravý opak.

Vypila 4 litry vody, udělal se jí otok na mozku

Ze všech stran slýcháme, jak důležité je dostatečně pít, zvlášť, pokud chceme hubnout. Jenže i tady platí „všeho s mírou“. V roce 2008 se čtyřicetiletá Britka Jacqueline Hensonová doslova „předávkovala vodou“ během diety, kdy pila pouze vodu. Věřila, že čím více vody vypije, tím rychleji zhubne. Poté, co do sebe během sledování televize obrátila čtyři litry vody, zemřela druhý den v nemocnici na otok mozku, který byl podle lékařů způsobený právě obrovským množstvím tekutin v těle.

Miminko nechali vyhladovět v „dobrém úmyslu“

Pokud zemře na následky stravování dospělý člověk, je to smutné. Když ale zemře dítě, které rodiče nechají vyhladovět, je to skutečně k pláči. Crown Shakur zemřel jako šestitýdenní miminko v roce 2004. V posledních dnech života vážil pouhých 1,6 kilogramu a podle lékařů byl viditelně podvyživený. Jeho rodiče, ortodoxní vegani, dávali dítěti podle policie pouze sójové mléko a jablečný džus. Matka ho nekojila a nedávala mu kojeneckou výživu. U soudu se poté hájila tím, že syna krmila v dobrém úmyslu podle veganských zásad. Od soudu odešla s doživotním trestem za vraždu, porušování práv dítěte a týrání hlady.

Když je jídlo posedlostí

Kdy je tedy zdravá strava ještě v pořádku a kdy už si zahráváme s životem? Tak například již zmiňovaná ortorexie nemá se zdravým životním stylem vůbec nic společného, protože výrazně zhoršuje kvalitu života. Přívrženci tohoto směru jsou výběrem jídla doslova posedlí, konzumují výhradně organické a bio potraviny. Kontrolují i způsob nakládání s potravinou, sledují, kdo ji vypěstoval, nakupují jen v ověřených obchodech, mají problém najíst se mimo domov a často tak raději nejedí vůbec. „Pokud se pro vás zdravý životní styl stane povinností, kdy se budete neustále z něčeho obviňovat (dnes jsem nestihla jít cvičit, snědla jsem k obědu zákusek a podobně), bude to pro vás nejen kontraproduktivní, ale může to vést až k psychickým potížím a narušení vašeho mentálního zdraví, vysvětluje v článku zde výživová poradkyně Věra Burešová.

Vegani jsou náchylnější ke zlomeninám

Odborníci varují, že držením extrémních diet své tělo oslabujeme a riskujeme náchylnost k různým onemocněním. Například veganům hrozí podle této studie více zlomenin než lidem, kteří jedí maso a mléčné produkty. „Jedná se o první komplexní studii, která se zaměřila na rizika zlomenin u lidí s různými stravovacími návyky,“ uvedla autorka studie a nutriční specialistka z Oxfordské univerzity Tammy Tong. Studie zkoumala stravovací návyky a zdravotní stav 55 tisíc osob z Velké Británie, které byly rozděleny do čtyř skupin: masožravci, rybožravci, vegetariáni a vegani. Z výsledků vyplynulo, že vegani mají o 43 procent vyšší riziko zlomeniny.

Mezi další negativní dopady extrémních diet pak patří chronická únava, bolesti hlavy, řídnutí a vypadávání vlasů, trávicí potíže, hormonální poruchy nebo deprese.

Zdroje:

https://nypost.com/2023/07/31/vegan-influencer-starved-to-death-friends/?utm_campaign=nypost&utm_source=twitter&utm_medium=social

https://www.vitalia.cz/clanky/ortorexie-prehnana-pece-o-zdravou-vyzivu/

https://www.nau.ch/people/welt/kaiserin-sisi-litt-an-einer-essstorung-65559754

https://www.thetimes.co.uk/article/jacqueline-henson-suffers-fatal-brain-swelling-after-drinking-too-much-water-8m0w76j2g37

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33222682/