Nedostatek pohybu, nadměrné solení, špatná strava, to jsou nejčastější příčiny zadržování vody v těle, které doprovázejí nepříjemné pocity těžkosti nebo oteklé končetiny. Nadměrné množství vody v sobě například drží ženy před menstruací. V těle se to projevuje tím, že dochází ke zvýšení tělesné hmotnosti, narůstá objem břicha, těžknou a natékají nohy nebo se nadměrně potíme. Ale naše babičky věděly, jak se přírodní cestou zbavit přebytečné vody v těle.

Zdroj: Youtube

Jak zjistit, jestli zadržujeme vodu

Pokud chcete zjistit, jestli je váš organismus extrémně zavodněný, udělejte si test podle webu Moje Zdraví: Stiskněte chodidlo, kotník nebo lýtko pomocí pomalého, stálého tlaku palcem. Je-li otok přítomen, na kůži se objeví brázdičky podobné těm, které vidíte na prstech, když jste byli dlouho ve vaně nebo ve sprše. Odborné hodnocení k určení příčiny otoku nohou je však stále nezbytné.

Vsaďte na bylinky

„Z pohledu východní medicíny je zadržování vody v těle spojeno s nedostatečným trávením a nadměrným příjmem takzvaných ochlazujících potravin, jako jsou syrová zelenina, ovoce, studené až ledové nápoje, zmrzlina a kysané mléčné výrobky,“ vysvětluje lékařka farmacie Kamila Horníčková a dodává, že trávení lze podpořit pravidelnou vařenou stravou s přídavkem zahřívacího koření. Vhodné jsou také polévky a pití teplé vody, které podporuje naše trávení a čistí tělo od toxických látek. A pak jsou tu bylinky, které na odvodnění organismu působí také příznivě. Na které se tedy zaměřit?

Podle rad našich babiček je nejúčinnější je čaj na odvodnění z kopřivy dvoudomé, která také pročistí tělo. Mezi další odvodňovací čaje patří pampeliška, přeslička, libeček, řebříček, černý bez, zlatobýl, maliník, listy černého rybízu a samozřejmě brusinky.

Zde vám přinášíme recept na čaj z kopřiv:

Do šálku vložte tři až čtyři lžičky čerstvých nebo jednu lžičku sušených listů. Zalijte je 200 ml vroucí vody. Nechte směs 10 až 15 minut odstát. Přelijte čaj přes sítko nebo plátno, aby se pevné části oddělily od tekutiny.

Hlídejte si pitný režim

Možná to zní protikladně, ale je to tak. Zadržuje-li vaše tělo vodu, je to jeho obranná reakce. Tvoří si zásoby vody na horší časy, protože má pocit, že jí dostává málo. Dodejte mu víc tekutin a budete se cítit i vypadat lépe. Dopřát si můžete i čaj a kávu, které působí diureticky, do své denní spotřeby vody je ale nepočítejte, protože tělo dehydrují. Totéž platí i o alkoholu, který je pro zdraví škodlivý i v mnoha jiných ohledech. Čím více pijete, tím méně vody zadržujete.

Tip: Vodu popíjejte postupně v průběhu celého dne, nehltejte ji najednou. Díky pravidelnému popíjení vody bude vaše tělo správně trávit. Pokud vodu vypijete najednou, nafoukne se vám naopak břicho.

Omezte sůl v jídelníčku

Vodu může v organismu zadržovat i příliš velké množství soli. Denní příjem sodíku by neměl překročit 2000–2500 mg, aby správně fungoval metabolismus a tělo nezadržovalo vodu. Jídla proto dochucujte raději bylinkami a kořením. Při nákupu potravin čtěte jejich složení a dávejte pozor na skryté zdroje soli, jako jsou například konzervy, polotovary nebo uzeniny. Pokud si sami vaříte, solte opravdu minimálně, případně vůbec.

Zdroj: Výzkum, Studie, Blesk, Mojedzravi