Hormony a nafouknuté břicho
Zejména u žen bývá nafouknuté břicho často způsobeno hormonálními změnami. Tyto změny jsou nejčastěji spojené s těhotenstvím, menopauzou a menstruačním cyklem. Před začátkem menstruace se nám v těle zvýší hladina profesteronu, který způsobuje nadýmání. Hormonální změny mohou ovlivnit trávicí systém a způsobit tím nafouknuté břicho a nepříjemné bolesti.
Jídlo a nadýmání
Mezi potraviny, které mohou způsobovat nadýmání, patří obecně luštěniny, obiloviny, sladkosti, mléko nebo příliš sycené nápoje. Nafouklé břicho mohou způsobit těstoviny, brambory, ale i rýže.
Lékaři také nedoporučují konzumaci příliš horkých jídel, to totiž také může způsobit nadýmání. A možná jste ani netušili, že nadýmání může zavinit i přílišné žvýkání žvýkaček! Nejhorší jsou žvýkačky bez cukru, které obsahují sorbitol nebo xylitol. To jsou látky, které se používají jako umělá sladila.
Antibiotika
Ke správné krevní mikroflóře je důležité, abychom měli v těle dostatek dobrých bakterií. Pokud tomu tak není, může to způsobit různé trávicí potíže včetně nadýmání. Když bereme antibiotika, naruší se všechny bakterie, které v těle máme, což může způsobit citlivost na různé potraviny. Proto je vhodné k antibiotikům vždy dobrat i probiotika.
Celiakie a lepková intolerance
Velmi častým důvodem nafouklého břicha bývá právě alergie na lepek. Pokud byste byli celiaci, už to pravděpodobně moc dobře víte. Pokud vás ale často trápí nadýmání a bolesti břicha a celiakii potvrzenou nemáte, je dobré se nechat otestovat, jestli nemáte k lepku "jen" nesnášenlivost. Ta bývá totiž velmi úzce spojena s různými střevními a žaludečními problémy.
Stres
Jakákoliv dlouhodobá forma stresu je jedním z nejčastějších spouštěčů zažívacích problémů. Z tohoto důvodu jsou úzkosti a deprese často spojené právě s bolestí břicha a nevolností. Pokud jste stáli na pódiu před diváky, určitě to znáte taky. Vypjaté situace, tréma a stres může velmi často za nafouknuté břicho, nadýmání a pocity těžkosti.
Kdy navštívit lékaře?
Lékaře je dobré navštívit tehdy, pokud jsou bolesti opravdu silné nebo jakkoliv pravidelné. Pokud vás trápí průjem, silné nadýmání nebo zácpa déle než týden, může se jednat o něco akutního a je dobré ihned kontaktovat odborníka.
Rychlá pomoc při nadýmání
Pokud vás přepadne bolest břicha nebo nadýmání, vyzkoušet můžete tyto rady:
- Masáž břicha: Masírujte si břicho proti směru hodinových ručiček z vašeho pohledu a ulevíte střevům i bolestivému břichu. Půjdete pak rychle na záchod.
- Zahřívací dečka: Nejlepší přítelkyně každé ženy s menstruačními bolestmi ale i při nadýmání. Stačí si dečku přiložit na břicho a nechat ji dělat divy.
- Narovnejte se: Špatné postavení těla pozice, ve které stojíte, sedíte nebo spíte, může často způsobit nadýmání a bolesti břicha. Snažte se tedy chodit, stát i sedět rovně.
- Zázvor: Zázvor dokáže velmi pozitivně ovlivnit trávení. Zastavuje nadýmání a nafouklé břicho.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/gas-flatulence#home-remedies