Plynatost, odborně nazývaná meteorismus je relativně častá obtíž, se kterou se už setkal kde kdo. A v drtivé většině ani nic vážného neznamená. Jedná se v podstatě o nepříjemně vnímaný přirozený proces tvorby plynů ve střevě a jejich následného odchodu.
Ať chceme nebo ne, tvorba plynů ve střevě probíhá u každého z nás. Na jejich produkci má podíl především velké množství střevních bakterií žijících v tlustém střevě. Plyn je obvykle tvořený oxidem uhličitým, metanem, sirovodíkem, ale přidává se k němu také vzduch spolykaný spolu s potravou. Děje se to v případě, že jedinec spěchá a jídlo rychle zhltne. To se následně projeví subjektivně nepříjemným pocitem nadýmání, tlakem v břiše, bolestmi, popřípadě zvětšením břicha. Plyn má totiž tendenci se ve střevech rozpínat.
Příčin je hned několik:
1. Některé potraviny způsobují vyšší plynatost už ze své podstaty. Typicky jsou jimi ty, které obsahují určité typy polysacharidů, jako například fazole, čočka, batáty, zelí, ředkvičky, květák nebo tuřín. Nadýmat vás ale mohou i jablka, meruňky, silně kořeněná jídla, náhražky cukru nebo čerstvě kynuté pečivo. Jedná se ale o zcela individuální záležitost, ne každý reaguje na tento seznam potravin stejně.
2. Nadýmání vzniká, jak už bylo řečeno výše, také kvůli velkému množství spolykaného vzduchu, obvykle při zbrklém jídle a hltání. Ten se poté buď dostává do střev, nebo je vyříhán.
3. Další příčinou způsobující nadýmání je intolerance mléka, která může být jak vrozená, tak získaná. V případě, že je tomu tak u vás, pravděpodobně se potýkáte se zhoršenou funkcí střevního enzymu, který běžně dokáže štěpit cukr kravského mléka, tedy laktózu. Vzhledem k tomu, že bylo mléko v minulosti pro evropskou populaci vždy důležitým zdrojem vápníku, nevyskytují se zde vrozené intolerance nijak často. Ve druhém případě může být funkce enzymu narušena nejrůznějšími střevními záněty, jako je například celiakie. V případě, že není laktóza střevním enzymem rozštěpena, dostává se do tlustého střeva, kde vzniká plyn rozkladem zde vyskytujících se bakterií.
4. Existují určité choroby trávicího traktu, které mohou nadýmání doprovázet. Jsou jimi například Crohnova choroba, divertikulóza, syndrom bakteriálního přerůstání či jiné střevní infekce (včetně těch parazitárních).
Jakým způsobem tento problém řešit? Plynatost je v první řadě do jisté míry zcela fyziologickým a přirozeným procesem, z lékařského hlediska prakticky banálním příznakem. Samozřejmě je ale nutné řešit negativně vnímané stavy, které člověku často znepříjemňují zcela běžné fungování. Při volbě dostupných řešení je dobré se nejprve zaměřit na režimová a dietní opatření a až případně poté na léky.
Režimová opatření
Nejprve je vhodné zaměřit se na složení přijímané potravy během dne a omezit potraviny vedoucí u člověka k nadměrné tvorbě plynů. Pozor tedy především na luštěniny, perlivé nápoje nebo nekvašené mléčné výrobky.
Dalším snadno ovlivnitelným faktorem je nadměrné polykání vzduchu při jídle, tedy aerofagie. Na své jídlo si vytvořte dostatek času a pomalu si ho vychutnávejte.
V případě, že tyto kroky nepomáhají, zaměřte se na fyzickou aktivitu. Ta z principu věci urychluje střevní pohyby a snižuje tak hromadění plynů ve střevech.
Ještě předtím, než přistoupíte k farmaceutickým přípravkům, dejte šanci bylinným čajům. Jejich pozitivní efekt je popisován při pravidelném popíjení, především čajů s obsahem fenyklu, zázvoru, máty či anýzu.
Léčivé přípravky
V případě, že nepomohlo ani jedno z výše zmíněných opatření, obraťte se na pomoc v lékárně, kde vám představí volně prodejné preparáty proti nadýmání.
Mezi ty nejčastější se řadí Espumisan umožňující snadnější vstřebávání plynů díky narušení povrchového napětí plynu ve střevě. Jeho výhodou je minimum vedlejších účinků.
Sab simplex obsahuje stejnou účinnou látku jako Espumisan a i jeho efekt je obdobný.
Dalším často používaným přípravkem je Meteospasmyl, který ovlivňuje povrchové napětí plynu, ale současně uvolňuje i stahy hladké svaloviny střeva, čímž působí proti bolestem břicha spojeným s jeho nafouknutím.
Nápomocná může být i skupina probiotik, ale to spíše tehdy, když se plynatost objeví ve spojení s narušenou rovnováhou střevní mikroflóry.
Zdroje:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15479671/
- https://theses.cz/id/mbq3kw/Bakalsk_prce_-_Weberov.pdf
- https://www.stefajir.cz/
- https://zdravi.euro.cz/
- https://euc.cz/