Položili jste si někdy otázku, proč se neustále tolik potíte, i když k tomu není důvod? Nebojte, nejste sami. Nadměrným pocením trpí miliony lidí po celém světě. Vždy je však třeba zapátrat po příčině.

Proč se potíme?

Možná jste si mysleli, že pot je jen spontánní reakcí na teplo způsobené okolním prostředím nebo fyzickou námahou. Pot má však za úkol tělo ochladit a neslouží k vylučování toxinů a odpadních látek, k tomu tělo využívá vylučovacího ústrojí. Je také nositelem feromonů. Pot proniká na povrch pokožky prostřednictvím potních žláz, které reagují nejen na změny okolní teploty či vyšší fyzickou zátěž, ale také na stresující situace, trávení nebo při různých typech běžných onemocnění. U některých jedinců se však pot objevuje i bez těchto zjevných příčin, a i když je tělo naprosto v klidu, potu se vytváří nadměrné množství.

Abnormální pocení může člověku způsobit celou řadu nepříjemností. Ať už se jedná o pocení dlaní, nadměrné pocení v obličeji nebo třeba silné pocení chodidel, důležité je odhalit příčinu obtíží a začít problém řešit. V závislosti na tom, jaké má nadměrné pocení příčiny, lékaři rozlišují dva základní typy hyperhidrózy. Sem patří:

Primární nadměrné pocení – Příčina většinou není známá, na vině ovšem může být dědičnost.
Sekundární nadměrné pocení – Často bývá příznakem nějakého jiného onemocnění, může být ale vyvolané také konzumací ostrého jídla.

Další příčiny nadměrného pocení:

  • Těhotenství
  • Menopauza (návaly horka)
  • Hormonální změny
  • Cukrovka
  • Obezita
  • Kouření
  • Nadměrné pití alkoholu
  • Nadměrná konzumace kávy
  • Stres a úzkostné stavy
  • Poranění periferních nervů
  • Porucha štítné žlázy (hypertyreóza)
  • Srdeční onemocnění
Zdroj: Youtube

Jak zabránit nadměrnému pocení?

Pokud i vy patříte k lidem, kteří se nepřiměřeně potí a mají s tím problémy, vyzkoušejte nejprve tipy z našeho seznamu. Nadměrné pocení můžete omezit i režimovým opatřením: zvýšení pitného režimu, pravidelné sportování, ideálně v přírodě, zařazení více ovoce a zeleniny do jídelníčku. Naopak omezení sladkostí.

Pokud nic nezabere nebo pokud se vaše problémy s pocením objeví náhle nebo se skokově zhorší, obraťte se na lékaře. Může se stát, že odhalí závažnější problém stojící v pozadí.

Šalvěj jako první pomoc

Když chceme, aby druhý den potní žlázy snížily svoji sekreci, dopřejme si večerní šalvějovou koupel. Účinky ještě podpoříme čajem ze šalvěje, který si připravíme do zásoby i na ráno. Touto rychlou kúrou zaručeně snížíme činnost potních žláz na minimum. Výluh na pití připravíme ze dvou až tří čerstvých lístků nebo kávové lžičky sušené byliny, zalijeme půllitrem vody a necháme pět minut louhovat. Potom pijeme vlažné po doušcích. Ale pozor! Šalvějový čaj není vhodný pro dlouhodobé užívání.

V lékárnách a prodejnách zdravé výživy můžeme koupit i tabletky ze šalvěje, které pak užíváme podle návodu. Koupel si připravíme ze dvou až tří polévkových lžic sušené šalvěje nebo pěti lžic čerstvé – krátce převaříme v litru vody a vlijeme do lázně. V lázni zůstaneme asi čtvrt hodiny, neutíráme se, necháme kapičky vody uschnout na těle. Kromě snížení potivosti koupel příznivě působí na ženské orgány a revma.

Injekční aplikace botulotoxinu

Při nadměrném pocení se tenkou jehlou aplikuje do kůže na postižených místech látka botulotoxin. Také tato metoda je velmi účinná.

Pocení obvykle ustupuje do dvou až pěti dnů od aplikace. Účinek je individuální, obvykle přetrvává od čtyř měsíců do jednoho roku.

Cena se liší podle jednotlivých pracovišť (například to mohou být kožní ambulance a laserová centra). Nejčastěji od šesti do patnácti tisíc za ošetření jednotlivých částí těla (např. podpaží, dlaně, chodidla).

Chirurgická léčba

Posledním řešením je chirurgický zákrok. Většinou jej doporučí až v případě, kdy selžou konzervativní metody.

K chirurgickým možnostem patří odstranění potní žlázy vyříznutím podkožní tkáně podpaží. Tato metoda může způsobit trvalé následky, jako je vtažení jizvy a omezení hybnosti ramene.

Další chirurgickou metodou je přerušení nervových provazců hrudního sympatiku (hrudní sympatektomie), kdy jsou přerušena sympatická nervová vlákna zásobující potní žlázy dlaní a podpaží.

Nežádoucím účinkem chirurgické léčby je nejčastěji možnost vzniku kompenzační hyperhidrózy na jiném místě těla. Dále Hornerův syndrom, který vzniká poraněním sympatických nervů tváře, pneumotorax, přetrvávající bolestivost nebo pneumonie.

„V případě, že konzervativní léčba hyperhidrózy selže a ošetřující lékař indikuje operační řešení k odstranění zdravotního problému, pak léčba je hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ říká tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Injekční aplikace botulotoxinu
Při nadměrném pocení se tenkou jehlou aplikuje do kůže na postižených místech látka botulotoxin. Také tato metoda je velmi účinná.

Pocení obvykle ustupuje do dvou až pěti dnů od aplikace. Účinek je individuální, obvykle přetrvává od čtyř měsíců do jednoho roku.

Cena se liší podle jednotlivých pracovišť (například to mohou být kožní ambulance a laserová centra). Nejčastěji od šesti do patnácti tisíc za ošetření jednotlivých částí těla (např. podpaží, dlaně, chodidla).

Zdroj: Vitalia, Novinky, Studie, Eurozpravy, Wikipedia