Premium obsah

Tento měsíc je bohatý na léčivé byliny. Co sbírat na srdce, záněty nebo krev?

Tento měsíc je bohatý na léčivé byliny. Co sbírat na srdce, záněty nebo krev?
Na každé trápení se najde bylinka, tvrdily naše prababičky. Právě teď v srpnu jich na loukách nejdete nespočet. Jenže než chodit loukou, hledat je, sbírat a sušit, zvykli jsme si zajít jednoduše do lékárny. Co roste a jak nám, která bylinka může pomoct?  

Srpen je měsícem, kdy příroda dosahuje nejvyššího možného vypětí a žije bouřlivým životem, aby zajistila vše potřebné pro budoucí sychravý podzim a zrádnou zimu. Je to měsíc zralého obilí na sýpkách, louky a paseky se nesou ve znamení cvrkotu kobylek. Den začíná chladným svítáním, za něhož zpěv ptáků pozvolna umlká. Avšak v mezích můžeme najít stále spousty bylinek. Jestli jste tedy dosud otáleli, nezoufejte, příroda ještě stále nabízí přehršel léčivých rostlin, které si můžete nasbírat a usušit pro pozdější užití.

Zdroj: Youtube

Dobromysl obecná na duši i trávení

Pokud se necítíte „ve své kůži“, hledejte růžovofialové květy oregana, čili dobromysl obecnou. Už její název napovídá, že vám udělá dobře, a to zejména na duši. Bylinka je totiž skvělým přírodním antidepresivem, stejně jako třeba třezalka tečkovaná nebo kozlík lékařský, ale i některé další bylinky. Dobromysl nám může pomoct i při křečovitých bolestech trávicího traktu, při střevních potížích, bolestech žaludku spojených zejména s nadměrnou konzumací nevhodné stravy. Bylinka je silný antioxidant.

Jak připravit čaj

Čaj z dobromyslu připravíme přelitím 1 čajové lžičky dobromyslu 2,5 dcl horké vody, necháme 10 minut vyluhovat a poté vypijeme po doušcích. Čaj připravíme třikrát denně. 

Společně s yzopem lékařským je vhodná také při astmatických stavech, pomůže při suchém, dráždivém kašli. Dobromysl mohou použít i lidé, kteří mají problémy se srdcem a je u nich diagnostikovaná angina pectoris, neboť má blahodárný vliv na srdeční sval už tím, že zlepšuje prokrvení a prohlubuje jeho činnost. Vzhledem k její schopnosti periferního i srdečního prokrvení se doporučuje čaj užívat preventivně i lidem, kteří nemají žádné potíže se srdcem.

Jitrocel na bodnutí hmyzem i kašel

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je bylinka, kterou zná každý, ale mnozí možná vůbec netuší, co všechno dokáže. Listy z nekvetoucích rostlin sbírejte během června za suchého počasí, pokud sbíráte listy s kvetoucími stvoly, musíte stvoly před sušením odstranit. Jitrocel kopinatý má řadu účinků. Například tlumivý účinek na centrální nervovou soustavu. Vnitřně se používá jako prostředek usnadňující odkašlávání při chronických zánětech průdušek, astmatu a dalších chorobách dýchacích cest, někdy i při trávicích poruchách spojených se zácpou. Zevně se používá na obklady při ekzémech, spáleninách, zanícených a špatně se hojících ranách. Je to známý pomocník při bodnutí hmyzem.

Lípa proti křečovým žilám

Lípa malolistá či srdčitá (Tilia cordata) kvete od června do července a květy krásně voní. Lipové květy sbírejte s listenem nebo bez v době květu, jen dávejte pozor, aby se nepomačkaly a neslepily, protože se mohou zapařit a při sušení ztmavnout. Lípa obsahuje mj. éterické oleje, třísloviny, flavonoidy, polysacharidy, terpeny, glykosidy, v menším množství silice a sliz. Květy mají široké spektrum použití při chorobách z nachlazení, protože podporují pocení, snižují teplotu, rozpouští hleny a snižují dráždivost ke kašli. Lipový čaj působí také proti křečím, pomáhá tři zažívacích potížích, snižuje hladinu cholesterolu i cukru v krvi, působí preventivně proti ucpávání žil a vzniku křečových žil. Zevně uklidňuje a zvláčňuje pokožku.

Heřmánek uklidňuje

Heřmánek pravý Květy heřmánku pravého (Chamomilla recutita) sbírejte ihned po rozkvětu, aby se nezačaly rozpadat při tvorbě semen. Nenechávejte při sběru stopku květu delší než dva centimetry. Heřmánek obsahuje kromě temně modré silice, jejíž hlavní složkou je chamazulen, i další účinné látky jako flavonoidy, kumariny, terpeny či sliz. Má protizánětlivé, dezinfekční a uklidňující účinky, heřmánkový čaj příznivě ovlivňuje zažívání, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče či zvyšuje pocení, pomáhá při bolestech hlavy i nespavosti nebo nervozitě, dá se použít při zánětech močových cest. Heřmánkové obklady jsou skvělé na mírnění otoků, snižují bolest a urychlují hojení i zanícených ran, kožních vyrážek či hemoroidů. Používá se k ošetření vlasů a pokožky.

Mateřídouška na nachlazení

Mateřídoušku obecnou (Thymus serpyllum) pro léčebné účely sbírejte od druhé poloviny června v poledne při slunečném počasí. Odstřihávejte vrchní nezdřevnatělé části kvetoucí nati. Bylina obsahuje silice, hořčiny, třísloviny a flavonoidy. Kvetoucí nať mateřídoušky se užívá při léčbě dýchacích cest, protože podporuje vykašlávání, uvolňuje hleny a zmírňuje suchý kašel a rýmu. Pomáhá při poruchách zažívání, má močopudné a detoxikační účinky. Osvědčila se při úporných bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a splínu. Výrazných antiseptických účinků mateřídoušky lze využít proti kožním zánětům, plísňovým onemocněním kůže či spáleninám od slunce. Silnější nálev se využívá při zánětech ústní dutiny jako kloktadlo s dezinfekčním účinkem.

Zdroj: Studie1,Studie2,Studie3, Studie4

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.