Menstruace a léto. První, co vás asi napadne (mě také) je vzít si tampón. Tedy pokud neležíte dom v bolestech a s migrénou, kteréžto potíže nás někdy vyřadí z provozu úplně. Minimálně tedy alespoň člověk nestojí před Sophiinou volbou a láduje se Brufenem a modlí se, aby se v příštím životě narodil jako muž.

V první řadě je dobré si uvědomit, že není voda jako voda. Když skočíte do čistého jezera nebo moře (ano s tampónem), žádné problémy by hrozit neměly. Jiná písnička jsou bazény napuštěné chemikáliemi. Koupání v bazénu paradoxně představuje nejvyšší riziko vzniku vaginální infekce a to vlivem možného působení chlóru na poševní mikroflóru, a pokud trpíte na různé infekce, tak na to raději zapomeňte.

Obecně se má za to, že během prvních dní cyklů bychom se koupat neměly vůbec (skvělé, takže si budeme plánovat dovolenou podle menstruačního kalendáře). A pak nepoužívat obyčejné tampóny, ale ty s probiotiky (nechci raději vědět, kolik stojí). Pro lepší pocit z koupání existují také voděodolné tampony, které jsou napuštěny olejem. Pokud máte jen slabou menstruaci, jsou tyto tampony ideálním řešením. V běžných drogeriích je ale nenajdete. Prodávají se v lékárnách.
No a samozřejmě, jak vylezete z vody, hned běžet na záchod a vyměnit.

Jak uvádí web Fital styl , že tampony nasáknou tekutinu a zadrží ji v těle, které se tak dostane ještě hlouběji než obvykle. I přes možnost snadnější volby nejsou tampony gynekology při koupání nijak zvlášť doporučovány.

Řešením může být menstruační kalíšek je v dnešní době už poměrně rozšířená pomůcka. Zavádí se do pochvy stejně jako tampon, přilne k vnitřní části těla a do žlábku zachycuje menstruační krev. Kalíšek můžete mít zavedený i 10 hodin, a proto je oproti tamponům, které musíte po každém koupání měnit, praktičtější.

A co žraloci?

Kromě hoaxů, že v Praze jezdí černá sanitka a unáší děti, patří k těm hodně rozšířeným, že když budete plavat s menstruací, tak vás sežere žralok. Pokud se nevydáte plavat do vod žraloky zamořených, je nepravděpodobné, že se stanete jejich cílem. A pokud ano, asi to nebude tím, že zrovna menstruujete. Žraloci ve skutečnosti neumí poznat pach krve na míli daleko. A vaše menstruace není jen krev - je to směs odloučené děložní sliznice a poševního hlenu. Pokud je známo, nikdo nebyl nikdy napaden žralokem v důsledku toho, že se šel koupat během menstruace.

Zdroj: Global sharks attacks, Redakce, Fitastyl