Kineziotaping a jeho využití ve sportu a fyzioterapii

Kineziotaping a jeho využití ve sportu a fyzioterapii
Kineziotaping je v posledních letech hojně využívanou pomůckou jak ve světě sportu, tak i ve světě fyzioterapie. Lze jej využít u řady různých stavů a diagnóz, a to preventivně nebo jako součást celkové terapie. Jak vlastně funguje a jaké jsou jeho hlavní benefity?

Co je kineziotaping

Pojem kineziotaping označuje aplikaci pružných textilních lepicích pásek na tělo s očekáváním terapeutického účinku. Kvalitní kineziotapy mají hypoalergenní lepidlo, takže nedráždí kůži. Jsou vzdušné a poměrně voděodolné. Je možné je nosit několik dní (klidně až týden) a dosáhnout tak neustálého léčebného efektu. Trvanlivost pásky závisí na míře pocení a frekvenci namáčení. Je tedy logické, že například v létě budou pásky hůře držet než v zimě. Pásky se v dnešní době vyrábějí nejen ve všech možných barvách, ale také se všemi možnými vzory. V Asii se věří, že různé barvy pásek mají odlišné terapeutické účinky. V našich končinách je ale volba barvy spíše otázkou vkusu a módy.

Jak funguje kineziotaping

Páska se při aplikaci vždy alespoň trochu natahuje. Už z výroby je lepená na papír v lehkém napětí. Páska je velice elastická, a tak po její aplikaci dojde k tahu kůže v místě, kde je páska nalepená. Dráždění kůže vysílá informace do mozku, kde jsou vyhodnocovány, a ten zpětnovazebně ovlivňuje místo aplikace. Dle způsobu aplikace pásky může dojít ke zvýšení svalového napětí, nebo naopak k jeho snížení, k většímu prokrvení dané oblasti, a tím pádem k lepšímu toku krve, lymfy a tkáňového moku. Aplikací pásky tedy podporujeme přirozené funkce našeho těla. A jaké jsou konkrétní možnosti využití?

Urychlení regenerace

Ve sportu lze kineziotaping využít k urychlení regenerace. Po fyzické námaze totiž často přetrvává stažení svalů a okolních měkkých tkání, což vede k útisku cév vedoucích krev nebo lymfu. Aplikovaná páska nařasí kůži, nadzvedne ji a tak zvětší prostor mezi svaly a jejich fasciemi a cévami. Výsledkem je rychlejší odvod zplodin metabolismu, které vznikají při svalové práci, a přívod kyslíku a živin ke svalu.

 

Pomoc v korekci svalových dysbalancí

U všech lidí se setkáme s různými svalovými dysbalancemi, které jsou výsledkem nevhodně nastaveného těla. Pak dochází na jedné straně k přetěžování některých svalů a na straně druhé k oslabování jiných svalů. Základem je vždy pohybová terapie a korekce nastavení těla, ale kineziotaping lze rozhodně doporučit jako doplněk. V takovém případě aplikací pásky docílíme stimulace svalu nebo naopak utlumení jeho aktivity, což se odvíjí od způsobu aplikace.

 

Úleva po úrazu nebo operaci

V případě poúrazových nebo pooperačních stavů se kineziotaping nejčastěji využívá k rychlejší redukci otoku, modřin, a tím pádem k úlevě od bolesti. Princip terapeutického účinku je stejný jako v rámci urychlení regenerace. Po aplikaci pásky dojde k nadzvednutí kůže a zlepšení průtoku krve a lymfy. Jakmile dojde k redukci otoku nebo modřiny, dojde také k úlevě od bolesti, protože nahromaděná tekutina dráždí nervová zakončení vedoucí bolestivé podněty.

 

Podpora stability kloubů

V neposlední řadě lze kineziotaping použít také k lehké stabilizaci kloubů, pokud řešíme nějakou lehčí nestabilitu. Na rozdíl od pevných pásek nedojde k oslabení svalů kolem kloubu, které je v případě terapie nestabilit nežádoucí. Základem stability jsou totiž vždy svaly ve správné souhře.

ZAVŘÍT REKLAMU
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.